Не є таємницею, що мало не до останнього моменту і Європейська мовна спілка, і деякі країни-учасниці висловлювали побоювання, а часом і відвертий скептицизм: чи зможе Україна на належному рівні провести ювілейне «Євробачення». Сьогодні ми маємо всі підстави стверджувати: змогли, продемонструвавши всій Європі високоякісне шоу, гарну телекартинку, прекрасних ведучих тощо. Тож програму- максимум на «Євробаченні»Україна виконала на 12 балів. А що стосується програми-мінімум — виступу групи «Гринджоли», то тут помилились (20 місце з 24 конкурсантів). Утім, помилка була закладена з самого початку, коли групу, порушуючи власні встановлені правила, ввели у фінал національного відбірного конкурсу. Адже не було важко передбачити, що гімн помаранчевої революції «Разом нас багато» — потрібний і навіть необхідний на Майдані — на сцені конкурсу виявиться не зовсім доречним. Пісня «Гринджолів» — це явище часу, політичного, суспільного життя, але навряд чи музичного. І при виборі учасника, ми про це писали, варто було б керуватися професійними критеріями, а не революційною ейфорією. Хоча продюсер групи Оксана Павлик стверджує, що «участь у конкурсі допомогла «Гринджолам» вийти на європейський музичний ринок. Уже підписані угоди на проведення гастролей групи в різних країнах». Для музикантів це, напевно, й послугує втіхою, але ось Україні на наступному «Євробаченні» доведеться починати фактично з нуля...
За попередніми даними, ювілейний 50-й ПКЄ у прямому ефірі подивилися до 150 млн. телеглядачів із 39 країн. Якщо порівнювати рівень конкурсних пісень минулого року в Стамбулі та нинішній у Києві, то він був суттєво вищим. Уперше використали високі телетехнології, сцена та декорації-трансформери видозмінювалися для кожного номера. За 30 секунд, поки на екрані йшла відеозаставка, що знайомила глядачів із нашою країною, технічні служби встигали повністю змінити антураж сцени, якщо було потрібно щось прибрати, і був готовий виступати наступний конкурсант. За умовами ПКЄ, пісня повинна звучати не більше трьох хвилин. І жодного разу жодного збою під час трансляції не було!
Цей конкурс можна назвати й одним із найбільш прогнозованих за всю історію «Євробачення». Усі фахівці та букмери пророкували перемогу Хелені Папарізу (Греція), а шанси українських «Гринджолів» іноземці оцінювали як 1:100. Так і сталося. «Гринджолів» підтримали: Польща — 12, Молдова — 8, Португалія — 7, Росія — 2 та Іспанія — 1 (всього група заробила 30 балів і 20 місце в списку). Слабкою для нас втіхою може слугувати той факт, що країни «великої четвірки», тобто країни-організатори «Євробачення»: Іспанія, Велика Британія, Франція та Німеччина опинилися в самісінькому низу списку. Але оскільки ці країни входять до оргкомітету ПКЄ, то їм не доведеться наступного року проходити через відбірне сито півфіналу.
Утім, «Євробачення» стало справжнім святом для Києва. На концерти, які відбувалися на майдані Незалежності та презентували музику нашої країни, збиралися до 350 тисяч чоловік. А цілий тиждень топ- новиною для всієї Європи були події конкурсу.
ЧУДОВА «ДЕСЯТКА»
Нинішня переможниця конкурсу — гречанка Хелена Папарізу виконала пісню під символічною назвою «Мій номер один», яка принесла їй успіх і 230 балів. Її виступ був «у форматі» ПКЄ: яскраво, красиво, динамічно.
Папарізу народилася в Швеції. Останні 1,5 року живе в Греції, хоча громадянства цієї країни вона не отримувала. На прес-конференції співачка дякувала батькам, які спеціально приїхали до Києва підтримати її, а також друзям, команді, що допомагала готуватися до «Євробачення». До речі, її спонсором є знаменита компанія «Sony music», яка організувала великий промотур співачки Європою. На запитання про те, що її номер був трохи схожий із «Дикими танцями», і наскільки творчість Руслани Лижичко вплинула при її підготовці до «Євробачення-2005», Папрізу зазначила: «На конкурсі практично кожен другий учасник використав фольклорні мотиви у своїх композиціях. Етномоду на «Євробаченні» ввела Сертаб Еренер (Туреччина), а Руслана пішла далі, об'єднавши в «Диких танцях» фольк і сучасні ритми. Моя пісня мелодійніша, але в її основі також лежать народні грецькі мелодії.
Я хочу відзначити високий рівень проведення конкурсу в Києві. І запрошую всіх приїхати наступного року до Афін. Гадаю, ми проведемо «Євробачення-2006» не гірше, ніж в Україні».
На згадку про перемогу, крім гран-прі, Хелена повезе додому спеціальний приз, який їй вручив Президент України Віктор Ющенко — «Золоту пектораль».
Друге місце завоювала співачка з Мальти Кіяра (192 бали). У неї чудові вокальні дані. Вона виконувала прекрасну пісню «Ангел». У Кіяри просто «божественний голос», як називають його критики. Мальтійська співачка трохи схожа на Монтсеррат Кабальє в молодості, і саме через цю не топ-модельну зовнішність, схоже, їй доводиться постійно бути другою. Так, у 1998 році вона також була за один крок від перемоги. Але тоді її обійшла екстравагантна співачка- трансвестит Дана-International (Ізраїль). А ось справжньою несподіванкою та відкриттям конкурсу стало третє місце Лумініци і «Систем» (представниці Румунії) — 158 балів. Серед фаворитів у букмекерів співачка взагалі не зазначалася. Хоча номер Лумініци напевно запам'ятався нашим глядачам завзятим барабанним боєм, підсвічуванням й іскрами від шліфувальних машин. Як із гумором зазначив один глядач, виходячи з залу Палацу спорту після конкурсу: «Виступ румунки треба взяти на озброєння хлопцям із нашої «Пори», щоб підвищити свою кваліфікацію, якщо надумають знову грати на порожніх бочках біля Кабміну».
На четвертому місці опинилася чарівна Ширі Маймон (Ізраїль), на п'ятому — дует із Латвії Валтерс і Кажа — «зозуленята» Раймонда Паулса (юнаки починали свою кар'єру з виступу в популярному дитячому ансамблі «Зозуленька»). Справжнім проривом на «Євробаченні» можна назвати шосте місце групи «Здоб ші здуб» із Молдови. На конкурсі вони виступали вперше й одразу ввійшли до десятки фаворитів. Глядачам сподобався їхній задерикуватий етно- рок і пісня «Бабця б'є в барабан». До речі, баба Ліда, нарівні з лідером групи Романом Ягуповим, стала улюбленицею не лише киян і гостей конкурсу, а й усіх українських телеглядачів, які віддали молдавській команді 12 балів. Бойз-бенд «No name» з Сербії та Чорногорії в результаті опинився на сьомому місці. На восьмому — гламурний рок естонських дівчат (група «Vanilla Ninja»), які представляли на цьому конкурсі Швейцарію. Епатажні рокери Норвегії «Віг Вам» (9-те місце) поза сценою виявилися галантними юнаками. Їх обожнювали кияни та представники ЗМІ. А завершив десятку щасливчиків Джейкоб Свейстрап із Данії, який по-молодецьки танцював степ.