Чи звернули, ви панове пасажири, увагу на напис, що з'явився на залізничних квитках "Ви застраховані страховою компанією "Інтер-поліс". У разі нещасного випадку звертайтеся по телефону..."? Додатковий рядок на бланку квитка насторожив, бо його поява збіглася чи спричинила незначне подорожчання проїзду. Промайнула думка: знову з нас стягують гроші невідомо для чого. Раніше до цієї справи був причетний таємничий Держстрах, а тепер...
За роз'ясненнями звернулися до начальника відділу методології розвитку страхової діяльності і зовнішньоекономічних зв'язків Ігорю Сахарова. "А що тут дивного - раніше страхували без оповіщення пасажирів, а тепер довели до відома, хто за це відповідає і з кого можна вимагати страховку. Держстрах, який займався цим у радянські часи, сьогодні не справляється, а чому страхове доручено цій компанії - справа конкуренції", відповів пан Сахаров. Пасажири залізничного, морського, електротранспорту (крім внутрішнього міського) потрапляють під дію "Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті". Загальна страхова сума - 200 неоподаткованих мінімумів прибутків громадянина, а це приблизно 3 тисячі 400 грн., виплачується в разі смерті пасажира його спадкоємцям. У разі травми, яка спричинила інвалідність виплачується 90 відсотків страхової суми за I групу, 75 відсотків - за II групу, 50 % - за III. У разі тимчасової непрацездатності за кожну добу виплачують 0,2 %, але не більше 50 % від усієї суми. На всі ці витрати і утримуються 2 % вартості квитка. П'ять залізничних напрямків обслуговує компанія "Інтер-поліс", Одеський - фірма "Асіо". Чому саме цим компаніям надана така честь страхувати пасажирів - не змогли відповісти і в Антимонопольному комітеті. У прес-службі комітету лише повідомили, що пару місяців тому розглядалась справа про монопольне нав'язування "добровільного" страхування якоюсь компанією. Але ще до винесення вердикту Міністерство транспорту розірвало домовленість з цією компанією. Що стосується сьогоднішніх компаній, стан справ з'ясовується.
Та облишимо ці відомчі і міністерські "розбірки". Врешті-решт, нас, рядових пасажирів, цікавить, чи дійсно можна отримати страховку.
- З початку року ми оплатили 25 травм, - повідомила директор департаменту медичного страхування страхової компанії "Інтер-поліс" Алла Шинкаренко. - В липні сталося два нещасні випадки - чоловіка зіштовхнули з підніжки хулігани, і жінка випала з вагону, коли раптово у поїзд, що стояв на зупинці, врізався вантажний вагон, що відчепився від потягу. Нещодавно пенсіонеру, якому на пероні "кравчучкою" зламало ногу, виплачено 353 грн. Щоправда, є й, "освічені" пасажири - місяць одному з них не могли довести, що напад на нього бліх в поїзді не вважається травмою.
Однак кілька слів про "освіченість" - в деякій мірі можна "позаздрити" цим 25 особам, що знайшли страхувальників - напис з їхніми координатами на квитку з'явився десь наприкінці весни цього року... А до цього... Пані Ніна потрапила до лікарні з діагнозом "струс мозку" після того, як впала з другої полиці вагона. І лише завдяки попутникові-юристу, який порадив, куди і по що треба звертатися, отримала 251 гривню.
Що стосується освіченості провідників... Роз'яснити напис провідник, до якого ми звернулися, не зміг. В той же час акт про нещасний випадок, який повинен складати саме провідник є другим обов'язковим після квитка документом для виплачування страховки. "Скільки я не питала, - говорила пані Алла, - провідників, що вони повинні робити при нещасному випадку, ні разу не почула слова "акт". Ті, що знають про це, бояться, що гроші вираховуватимуть з них, тому і "забувають" про нього.
А ті, хто відправляється в подорож - знають щось про страхування? Лише двоє молодих людей зреагували на це спокійно - правда не знали - хто, від чого застрахував і що з цим робити. "Оцим телефонам мене застрахували? Який жах!" - зойкнула бабуся, а немолодий чоловік гордо заявив, що "це пастка для дурнів", у яку він не потрапить, правда, як уникнути її не розповів. На запитання, що робитиме, коли він, наприклад, впаде з полиці, чи його поб'ють хулігани, здивовано відповів: "Ну в лікарню піду, чи в міліцію"
А за грошима?..