Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від кого залежить незалежне тестування?

Одеський суд відклав підготовку до вступної кампанії
9 грудня, 2008 - 00:00

Одеський одинадцятикласник Олег Нічка подав до суду на Міністерство освіти та науки. Учень одеської школи №48 домагається припинення реєстрації для зовнішнього тестування. Причому Одеський окружний адміністративний суд уже виніс відповідну ухвалу: своїм рішенням від 25 листопада припинив підготовку до зовнішнього тестування в Україні на час розгляду скарги. Однак Міністерство освіти поки не поспішає його виконувати. На 5 грудня в Одесі планувалося слухання справи за позовом, на якому й мали вирішити, забороняти чи ні в Україні зовнішнє тестування. Однак засідання суду було перенесене в зв’язку з хворобою судді.

Одинадцятикласник Олег Нічка домагається одного: отримання права вибору — писати йому тести чи здавати екзамени. Школяр не задоволений, що з програми тестування виключили предмет «правознавство», здавати який він довго й наполегливо готувався. Хлопець мріє стати юристом. І тому вирішив «спробувати свої сили»: судитися з державною системою. Шістнадцятирічний юнак планує стати золотим медалістом у школі. Але говорить, що тепер медаль не має значення, адже пільги відмінникам скасовано. «Я хотів би мати право вибору певних предметів. Або навіть можливість вибирати між тестуванням і екзаменом. А цим тестуванням істотно обмежуються мої права. Власне, я тепер маю здавати тестування лише з певних предметів, які приймає вузьке коло ВНЗ», — сказав Олег Нічка.

Дії школяра коментують в уряді, Секретаріаті Президента та Парламенті. Заступник глави Секретаріату Президента Юрій Богуцький висловив обурення в зв’язку з рішенням Одеського адміністративного суду припинити підготовку до зовнішнього тестування до розгляду позову одеського школяра. На думку заступника глави Секретаріату, спроби зірвати зовнішнє тестування — це провокація з метою «дезорганізувати фахівців центрів тестування, викладачів і, звісно, самих учнів». «Особливо обурює те, що ініціатори судових розглядів не цураються використовувати дітей», — зазначив Юрій Богуцький. На думку чиновника, всі спроби зірвати зовнішнє тестування є марними.

Школяр не приховує, що боротьбу почав не сам: йому допомогли депутати обласної ради. Вони, до речі, підготували звернення до Міністерства освіти, де детально перераховуються недоліки системи зовнішнього тестування. Однак, говорить Олег Нічка, за ним стоять не політики, а «мільйони школярів». Зараз інтереси учня представляє Ірина Залюбовська, голова постійної комісії з питань освіти та науки Одеської обласної ради. «Ця система, визначаючи три предмети як вступні до ВНЗ, знищує систему шкільної освіти. Ви не примусите дитину, вже починаючи з п’ятого класу, вивчати жодні інші предмети, які їй не доведеться здавати після закінчення школи», — пояснює Ірина Залюбовська.

Депутати планують добитися припинення навіть пробного тестування. Кажуть, що оскільки воно проводиться в інтернеті, жителів сіл поставили в дискримінаційне становище: за відсутності інтернету вони не зможуть зайти в систему. Суд погодився з вимогами позивача й виніс ухвалу з вимогою припинити реєстрацію до зовнішнього тестування, яка мала розпочатися 1 грудня. Однак підготовка до цієї реєстрації йде повним ходом. Наприклад, директор Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти Анатолій Анісімов цілком упевнений, що скасувати тестування ніяк не вийде. «Я дуже сумніваюся, що таке станеться, оскільки все-таки основні нормативні документи із зовнішнього оцінювання готувалися з урахуванням усіх юридичних норм. Вони пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції. І я думаю, що довести протилежне адвокатам, які ведуть «Справу Нічки», буде дуже й дуже складно», — говорить директор Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти Анатолій Анісімов

У захисників тестування також є свої аргументи: вони запевняють, що подібна система успішно працює в більшості країн Європи. І кажуть, що догодити всім учням ніяк не вийде.

В історії з одеським школярем зараз з упевненістю можна говорити лише про одне: якщо Олег Нічка дійсно виграє суд проти української освітньої системи, то вступити потім, як і планував, до юридичного ВНЗ він точно зможе.

Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса
Газета: 
Рубрика: