Влітку подій значно меншає, виняток — фестивалі, концерти та інші розважальні активності. Втім, трохи науково-популярних подій ми знайшли, цього разу в афіші «Дня» — Київ, Львів і Харків.
У столиці з наукпопом добре навіть у «не сезон». Так, великих тематичних фестивалів, форумів тощо не буде, але лекцій від солідних спікерів достатньо. Науково-популярних подій у Львові в липні не так багато. Насамперед є активності, що стосуються креативних індустрій, де часто використовуються сучасні технології. Липень у науковому Харкові теж не буде насиченим на події, проте є два цікаві заходи. Один вартий уваги насамперед тих, хто задіяний у аграрному секторі, другий — усіх, хто любить музику та цікавиться історією старого міста.
КИЇВ
Старіємо за наукою
«Життя і смерть: загадка на кінцях хромосом» — лекція з такою інтригуючою назвою відбудеться 4 липня в Freud House club (початок події — о 19.00). Як пояснюють організатори, на кінцях хромосом у клітинах людини є специфічні структури — теломери. Поступово теломери вкорочуються, що, за однією з поширених теорій старіння, призводить до загибелі клітини. Але процес вкорочення теломер можна уповільнити або відтермінувати. Так відбувається у стовбурових та онкотрансформованих клітинах за рахунок активації спеціального ферменту — теломерази.
Отже, на лекції кандидат біологічних наук, голова Ради молодих учених НАН України Олександр Скороход поділиться популярною інформацією про те, що таке старіння та які його причини на молекулярному рівні, що таке теломери та яка їх роль у клітині та в забезпеченні тривалості життя. Також науковець розкаже, які молекулярні механізми старіння та запобігання цьому процесу є в клітинах, і надасть рекомендації, як можна продовжити життя і запобігти передчасному старінню як на рівні клітини, так і на рівні всього організму.
Участь у події можна оплачувати як на місці, так і за посиланням на фейсбук-сторінці лекції. Але зауважте, що при онлайн-оплаті це коштує трохи дешевше.
Секрети космічних досліджень
Щодня у стрічці новин можна побачити повідомлення, пов’язані з дослідженнями космосу. Путівником по цих дослідженнях можна назвати зустріч із польським астрофізиком Якубом Бохинським «Автостопом по Галактиці: технології космічних досліджень». Подія відбудеться 7 липня в інноваційному парку UNIT.City. Серед організаторів, крім UNIT.City, проект INSCIENCE.
На зустрічі говоритимуть про те, які з майбутніх космічних місій найкращі, яке фінансування потрібне для космічних досліджень, як науковці шукають і досліджують планети поза межами Сонячної системи та які технології потрібні для цих досліджень. А ще учасникам зустрічі пояснять, чому так важливо знати, чи самі ми у Всесвіті.
Якуб Бохинський керує освітньою лабораторією Наукового центру Коперника, також він є польським представником у консультативному комітеті Європейського космічного агентства з питань освіти. Організатори зустрічі розповідають, що як астрофізик Якуб спеціалізується на спостереженнях випаровування на планетах і розробці інноваційних астрономічних програм аналізу даних.
Подія відбудеться в межах запуску науково-популярної конференції inScience, головна програма якої запланована на 13 — 14 вересня. Мова зустрічі — англійська. Квитки можна придбати за посиланням на фейсбук-сторінці події.
Мовою гіків
Американський дім у Києві закликає «накачати» своє літо знаннями, наприклад, відвідавши техфест Advance Your Summer, що відбудеться 11 липня. Початок фестивалю — о 18.00.
Організатори обіцяють влаштувати свято технологічних досягнень. Гості не тільки зможуть стати більш технічно підкованими, а й навчатимуться англійської, яку використовують гіки, тобто ті, хто буквально скаженіє від хай-тек новинок. Ще команда Американського дому представить своє обладнання, а також програмне забезпечення, яке можна використовувати для вивчення англійської з нуля або для вдосконалення наявних навичок.
Вхід на фестиваль вільний, але, щоб потрапити до Американського дому, потрібно мати паспорт чи водійські права.
Про вимерлі види і шкідливі звички
Традиційно Національний науково-природничий музей НАН України кожні вихідні запрошує на квести, лекції та воркшопи. Детальну програму можна знайти на фейсбук-сторінці музею, а ми звертаємо увагу на кілька найцікавіших заходів.
У деяких кінотеатрах ще демонструють «Світ Юрського періоду-2», пригодницький фільм, де можна побачити динозаврів, які завдяки розвитку технологій з’являються у сучасному світі. Фільм є фантастикою, а про справжній, але втрачений світ динозаврів можна дізнатися під час демонстрації і квесту в природничому музеї 14 липня о 14.00. Прем’єра «Втраченого світу динозаврів» відбулась у червні, тепер у вас є ще один шанс відвідати подію, на якій обіцяють «познайомити» з сальтазавром, мегараптором, алозавром, тиранозавром, теризинозавром та іншими «милими тваринками».
Ну а 22 липня в музеї — прем’єра, лекція «Біохімія шкідливих звичок», де розкажуть, як гени та речовини нашого організму змушують нас шкодити самим собі. Лекція почнеться о 16.30.
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
ЛЬВIВ
Креативна «Медіація»
Із 6 по 8 липня у Львові відбуватиметься проект «Медіація», який, за словами організаторів, зацікавить передовсім діячів культури, спеціалістів у галузі творчих і культурних індустрій, студентів профільних вишів тощо.
Перша подія в межах проекту запланована на 6 липня. Це лекція «Колажне мислення. Інструмент вирішення бізнес-завдань у креативних індустріях». Креативні методики чудово зарекомендували себе в художніх та дизайнерських практиках і активно використовуються у нових контекстах цифрового глобального світу. Як колаж, що виріс із художніх засобів вираження, став ключовим способом мислення нашого часу? Про це та більше можна дізнатися від графічного дизайнера і викладача Наталії Синєпупової.
7 липня відбудеться лекція «Форма та зміст. Як аналізувати та говорити про сучасне мистецтво» від мистецтвознавиці Тетяни Цвілодуб. На лекції, зокрема, можна дізнатися про необхідні інструменти для розвитку критичного мислення й те, як формувати своє ставлення до сучасного мистецтва.
На останній день, 8 липня, запланована лекція «Комунікація, як основа успішних проектів». Лекторка Вікторія Данелян, яка працює кураторкою художніх та освітніх проектів, наведе приклади, які продемонструють особливості комунікації в професійному середовищі, зокрема й у проектному менеджменті та кураторстві.
Вхід на всі лекції вільний, але попередня реєстрація обов’язкова. Форми реєстрації можна знайти на відповідних сторінках подій у Фейсбуці. Також там можна уточнити час початку лекцій. Місце проведення — Jam Factory Infopoint.
ХАРКIВ
Справи аграрні
Поки на полях достигатиме врожай, а подекуди його вже збиратимуть, у Інституті рослинництва імені Василя Юр’єва НААН України закордонні та українські селекціонери дискутуватимуть про сучасні селекційно-насіннєві технології. До слова, цього року флагману української селекції, в якому ще й міститься єдиний в Україні Національний центр генетичних ресурсів рослин, виповнюється 110 років. І він, не чекаючи державної фінансової підтримки, активно й успішно працює над виведенням нових сортів, просуває вітчизняне насіння на міжнародний ринок. У програмі конференції доповіді не лише про технології та генетику рослин, а й про селекційний «маркетинг та економіку».
Конференція відбудеться 4 — 5 липня, з детальною програмою можна ознайомитися на сторінці події в інтернеті.
Музична прогулянка
Чимало харків’ян навіть не здогадуються, наскільки багатою є музична історія міста та яких відомих музикантів, співаків і композиторів воно надихало на творчість. Вулична музична екскурсія Харковом ставить за мету розповісти усім охочим про знакові історії, тісно пов’язані з містом і життям Володимира Висоцького, Бориса Чичибабіна, Юрія Візбора, Булата Окуджави, Павла Тичини, Володимира Сосюри і багатьох інших.
Родзинка музичної прогулянки Харковом у тому, що екскурсовод гратиме на гітарі. Це будуть музичні паузи між новими розповідями та вулицями. Щоб приєднатися до екскурсії, потрібно прийти 6 або 27 липня о 18.30 на площу Поезії. Внесок — 80 гривень. Триває музична прогулянка понад дві години.