Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від Ватикану до Молдови

Церковні новини
10 квітня, 2002 - 00:00

Як повідомляє CNN, Римський папа Іван Павло II, попри незадовільний стан здоров’я і фізичні страждання, відслужив урочисту Пасхальну месу у храмі Св. Петра. Через нездоров’я 81-літній понтифік був вимушений скасувати на Страсному тижні кілька традиційних пасхальних ритуалів. Зокрема, не зміг взяти участь у обряді миття ніг дванадцяти священикам, як колись в цей день мив ноги апостолам Ісус із Назарету.

Між тим Іван Павло II настояв на тому, щоб провести головну святкову месу, яка правиться в ніч із суботи на неділю. Він не міг, однак, піднятися сходами, що ведуть до головного вівтаря базиліки, і для нього спорудили тимчасовий вівтар. Героїчними зусиллями волі ця хвора 81-річна людина відслужила майже всю довгу святкову месу.

Згідно з Associated Press, Ватикан офіційно повідомив, що заплановані на травень візити папи Івана Павла II відбудуться згідно з попередньо узгодженим розкладом. Йдеться про поїздки до Азербайджану та до Болгарії. Нагадаємо, що травневі візити Римського папи є частиною його зусиль покращити стосунки з некатоликами. Азербайджан — то переважно мусульманська країна, а Болгарія — традиційно православна. Болгарський уряд запросив Римського папу відвідати країну із спеціальною метою — розвіяти все ще існуючу у світі підозру, що напад на папу у 1981 році було організовано секретними болгарськими службами на замовлення Москви.

ІТАР-ТАСС/Радонеж повідомив, що Московський патріарх Алексій II відправив традиційне пасхальне поздоровлення Римському папі. За словами самого Московського патріарха, цей факт, однак, не можна розцінювати як певний прогрес в урегулюванні міжцерковної кризи. (Криза виникла у зв’язку з рішенням Ватикану утворити на території Росії чотири діоцезії на місці тимчасових апостольських адміністрацій). «Мы ждем, что шаг навстречу сделает не только наша сторона, но и Римско- католическая церковь. Мы готовы к конструктивному сотрудничеству для решения проблем между двумя церквями», — зазначив Московський Патріарх. Патріарх також висловив співчуття понтифіку у зв’язку з його нездоров’ям: «Пусть Господь облегчит его болезнь».

РІА «Новости» висвітлила розвиток православного конфлікту в Молдові. (Як відомо, Молдовська православна церква, підпорядкована Московському патріархату, в 90-ті роки розкололась. Частина церкви вийшла з юрисдикції Московському патріархату, утворила Бессарабську метрополію і увійшла до складу Румунської православної церкви. Між тим, Російська церква вважає всю Молдову своєю канонічною територією і прикладає чималі зусилля, аби повернути втрачену митрополію. Московський патріархат підтримується комуністичним урядом Молдови, який, зокрема, відмовляється зареєструвати Бессарабську митрополію, — знайомі історії. — К.Г. ) Наприкінці березня Європейський суд, до якого звернулася незалежна від Москви митрополія, вирішив справу на користь «розкольників». А 1 квітня Московський патріарх заявив на прес-конференції, що зовнішні втручання (Європейський суд та Європейська спільнота) тільки ускладнять церковну ситуацію в Молдові.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: