Найкоротший матеріал, який за два десятиріччя я написав до відомого в Україні видання, зрештою виявився найвпливовішим завдяки газеті «День». Прямий тому доказ — її номер від 7 квітня 2004 року. Пропозиція автора запропонувати школярам цікаву тему: що не подобається дітям у поведінці дорослих, що найбільше хвилює? не залишила їх байдужими. На шпальтах газети в рамках акції «Діти зауважують усе» побачили світ чимало листів від учнів-старшокласників, які журналістам і читачам «Дня» запам’яталися своїми недитячими думками.
Щось подібне в інших українських періодичних виданнях ви читали?
Вельми був утішений, побачивши згодом у двотомнику найбільш резонансних, знакових статей із «Дня», публікацію 13-річної школярки з Кіровоградщини Анни Вакуленко (Див.: Екстракт 150. Частина перша. — К.:ЗАТ «Українська прес-група», 2009. С.458-460). Її лист «Список Анни» настільки вразив глибиною мислення та громадянською мужністю, що редакція без вагань розмістила його на першій, титульній. сторінці. Вона мала так зробити — це було очевидно.
Цілком згоден з тими, хто виділяє одну з найприкметніших рис газети «День» — її привабливість для вдумливих читачів. Ця риса принципово значуща для будь-якого видання. Тут не може бути сумнівів. Загалом, нині преса в Україні — це досить великий масив різноманітних газет і журналів, який вирізняється своєю строкатістю, рівнями зрілості, має далеко не однозначні відтінки, але все це — українські мас-медіа, наше сьогодення.
Найбільш інтелектуаломісткою серед газетних видань, у чому ми переконані, виглядає нині саме всеукраїнська газета «День». Звісно, що в декого можуть виникнути заперечення стосовно категоричності цих узагальнень. Однак це навряд чи змогло перекреслити зроблене впливовою газетою. Ми вже давно визначили своє ставлення до її багаторічного досвіду, того справді величезного інтелектуального потенціалу, який іншим годі було розгледіти. Мова в цьому разі йде про те, що редакція постійно зосереджує свою увагу на тому, щоб допомогти читачеві відчути значущість «Дня» на вітчизняному ринку преси. Цим «День» займається з вересня 1996 року з особливою пристрастю, бо ніколи газета не працювала виключно для себе. Вона завжди збагачувала життя інших, своїх прихильників (до речі, загалом вийшло 5789 номерів газети). Цього не можна не помічати, з цим не можна не рахуватися.
Думаю, читач добре усвідомлює, наскільки значущою є така стратегія з огляду сучасних реалій світового розвитку, за яких знання та інформація перетворюються на домінуючий фактор розвитку людства. Як передплатник газети «День» з двадцятирічним стажем можу стверджувати: програма з випуску газети передбачає задоволення різноманітних читацьких смаків, тому така розмаїта тематика газетних публікацій «Дня». Хтось любить історію українських земель, тож отримає задоволення, читаючи про це у матеріалах відповідних рубрик газети. Хтось прагне зрозуміти тенденції, які лежать в основі поточних подій в Україні, та їхній вплив на світ, наше життя. Хтось цікавиться станом справ на Донбасі та в Криму, окупованих в результаті агресії Росії, а інший — культурою народу, яка стає зараз основним полем битви. Хтось із читачів любить читати про проблеми економіки, юстиції, архітектури, охорони пам’яток. Ще хтось шукає матеріали, які дозволяють переосмислити відносини між засобами масової комунікації та демократією — тож у газеті завжди можна знайти публікації, які задовольнять і ці уподобання читача.
Окремим пріоритетом редакційної політики «Дня» є глибока зацікавленість до формування загальнонаціональної ідентичності громадян України, як головного чинника консолідації суспільства. Матеріали газети можуть стати потужним інструментом у руках тих, хто дійсно хоче успішної, заможної, європейської, але при цьому самобутньої України і докладатиме до цього зусиль. Зрозуміло, що вся ця непроста робота не може бути відірваною від докорінного поліпшення (особливо в умовах небезпечного поширення COVID-19) медичного обслуговування, боротьби проти корупції, утвердження верховенства права, покращення соціально-економічної ситуації. Це пов’язані речі. Лише через консолідацію українського суспільства на засадах ціннісного ставлення до своєї країни, її історії, мови, культури, символів та інститутів можна перемогти у російсько-українській війні, зробити Україну міцною державою, здатною гарантувати права і свободи громадян, забезпечити належний рівень їх життя, захистити від внутрішніх і зовнішніх загроз.
Окрасою газети, безперечно, стала рубрика «Довкілля», що з’являється щоп’ятниці наприкінці «Дня». Її матеріал допоможе не тільки краще пізнати флору і фауну України, а й їх охороняти. А щоб охороняти природу, треба її знати, бачити, жити з нею. Має рацію відомий орнітолог і захисник пернатих, художник Ігор Землянських, який нам у «Дні» нагадав: «Цього слід навчатися все життя». Я закликаю читача вдуматися в цю позицію. Ці знання будуть дуже важливими для школярів, а також для тих хто вже встиг полюбити природу рідного краю. Впевнений, що матеріали цієї рубрики читач буде перечитувати, заглиблюючись у світ української природи, рекомендувати знайомим, близьким, своїм дітям.
Словом, у газети «День» чимало дивовижного! Не пройти мимо нього, не просто побачити його, а здивуватися, зачудуватися усім цікавим, важливим, незвичайним допоможе різнобарвна й красива газета «День», адже любов до світу приходить із його відкриттям. Відкривайте і любіть! Любіть і цінуйте!
Давно відомо, що цінності бувають не тільки матеріальні, але й духовні, які люди навчилися берегти й примножувати в книгах, ось тому і з’явилися бібліотеки. В давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі». І то невипадково. Тому що в бібліотеці знаходиться найдорожчий скарб — книги.
Є такий свій скарб і в нашого поважного часопису — це «Бібліотека газети «День». Вона була започаткована випуском книги «Україна Incоgnita» ще 2002-го з метою так необхідного всім нам переосмислення історії. Високо оцінюючи досвід Польщі, де у зв’язку з цим досягли великого консенсусу з багатьох ключових для себе питань, головний редактор газети «День» шановна пані Лариса Івшина нещодавно зауважила: «А ми — держава в транзиті, в якому застрягли, тому одна з ідей нашої бібліотеки була така: щоб досягти європейської інтеграції, спочатку ми повинні пройти внутрішньоукраїнську інтеграцію» (День № 215-216/2020. С.5). За цей час до читацького обігу ввійшла ціла серія унікальних культурологічних книжок (23) та низка кольорових фотоальбомів (5). Майже всі стали бестселлерами, увійшли в скарбницю української культури: в них історія України від скіфського царства до незалежності, в них мудрість і правда, в них біль і трагедії українців, глибина людських переживань і мрії про щастя. Це не просто найбільш історична газета, як «День» справедливо називають. Це по суті той храм, де і народжується, і зберігається духовність. І я дуже вдячний редакції газети за такий ваговитий внесок у розбудову України.
Як же набратися знань і розуму із публікацій та книжок газети «День»?
Передплатіть газету хто це ще не встиг зробити. Купуйте книжки «Дня» І читайте їх — для цього є всі можливості.
Пам’ятаймо: хто читає, той багато знає.
Тож бажаємо всім вам разом і кожному окремо, шановні українці, насолоди і знань від спілкування з нашою улюбленою газетою!
Нагадаємо, для оформлення редакційної передплати треба звернутися за адресою:
• 03115, Київ-115, пр-т Перемоги, 121-Д, вiддiл реалiзацiї газети — тел./факс (044) 303-96-23 (перед приходом обов’язково зателефонуйте й домовтеся про вiзит)
• E-mail: [email protected]
Сплачуйте та надсилайте копію квитанції про сплату разом із адресою доставки і контактним телефоном до 10 числа кожного місяця.
Розрахункові реквізити:
• ТОВ «УКРАЇНСЬКА ПРЕС-ГРУПА»
• Код ЄДРПОУ 24249388
• п/р: UA32 3808 0500 0000 0026 0074 78064 в АТ «Райфайзен Банк «Аваль»
• МФО 380805,
• ІПН 242493826548
• 03115 Київ, проспект Перемоги 121Д
Крім того, можна передплатити «День» у будь-якому зручному для вас відділенні «Укрпошти»
• Індекс для індивідуальних передплатників 40659
• Для підприємств і організацій 98060
Усі деталі щодо передплати на «День» знайдете на сайті за посиланням https://day.kyiv.ua/uk/peredplata