У всьому світі зоопарки слугують не лише місцем, де допитливий народ може подивитися на тварин, яких він раніше бачив тільки по телевізору, а й для порятунку братів менших від нас самих. Добре, коли домашнім улюбленцем стає собака або кішка, а якщо це тварина, яка абсолютно не пристосована до життя в оселі людини? Керівництво харківського зоопарку вирішило хоч якось виправити наявне становище і покласти край безрозсудній і непродуманій любові до тварин. Для цієї мети в зоопарку розпочали безпрецедентну акцію із порятунку болотяних черепах.
Чому вирішили рятувати саме їх, пояснила Тамара Саприкіна, завідувач освітнього відділу зоопарку. Річ у тому, що в Європі їх уже занесли до Міжнародної Червоної Книги. У водоймищах Харківської області болотяних черепах ще досить багато, але місцеві зоологи однаково побоюються зникнення цього виду тварин. До того ж, болотяні черепахи практично не пристосовані для проживання в квартирних умовах. Щорічно харків’яни приносять до зоопарку кілька десятків черепах. Зазвичай жалісливі люди, які не знають, що черепахи живуть у цій місцевості, знаходять їх біля водоймищ, вирішивши, що ті випадково потрапили туди та потребують їхньої допомоги. Забирають додому. Але тварини зовсім не заблукали і не потребують порятунку. Річ у тому, що в травні-червні самиці рептилій відповзають далеко від берега, щоб відкласти яйця, — тут їх і знаходять. А потім тварина просто набридає людині. Адже за нею потрібен постійний ретельний догляд. Черепашок потрібно гріти, оскільки їхня головна хвороба — простуда. До того ж, узимку черепахи впадають в сплячку. Ці тварини — хижаки — харчуються дрібними рибками, молюсками, черв’ячками. Живуть, за різними даними, від 40 до 70 років. Але буває й довше. Усе залежить від умов життя, а вони якраз і відсутні в квартирних умовах. Люди часто беруть черепашку як домашню іграшку, а потім телефонують у зоопарк і переляканим голосом повідомляють, що їхня тварина відклала яйця, і що далі з ними робити — не знають. Фахівці зоопарку багато разів намагалися врятувати майбутнє потомство рептилій, але спроби досі закінчувалися невдало.
Тепер цим черепахам вирішили дати свободу, а здійснити задумане повинні допомогти самі харків’яни. Відтепер кожен, хто вирішить розлучитися з домашнім улюбленцем і принесе болотяну черепаху, — отримає в нагороду безкоштовний квиток у зоопарк. Керівництво зоопарку вирішило зібрати черепах, які живуть у людей у будинках, а потім випустити їх на волю в тих місцях, де їм буде найкраще. Одна умова — приймають не всіх черепах, а лише болотяних. Відрізнити їх можна за темним, частіше чорним, плоским панциром і темному з яскравими жовтими точками тулубу. Червоновухих черепах зоопарк не приймає, оскільки це мешканки північної Америки, де клімат м’якший. Тварини просто не виживуть у природних умовах Харківщини.
За перші два дні до зоопарку принесли понад десяток болотяних черепах. Усіх принесених тварин завантажили в машину та відвезли до Зміївського району, де їх випустили в Сіверський Донець, у районі Коробових хуторів. Працівники зоопарку не обмежують свою акцію за часом і готові приймати болотяних черепах постійно. Але дехто висловлює припущення, що для того, щоб потрапити безкоштовно до зоопарку школярі можуть відловлювати черепах і здавати їх зоологам. Співробітники черепашок відпустять, а діти ще наловлять...