Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відпочивати потрібно з головою

За період зимових канікул в Україні виріс дитячий травматизм
18 січня, 2008 - 00:00
ДІТИ ПОВИННІ ПУСТУВАТИ, АЛЕ... ПІД НАГЛЯДОМ БАТЬКІВ / ФОТО IЗ АРХIВУ «Дня»

Для когось зимові канікули — це двотижневе байдикування, а для когось — період напруженої роботи. Як от для травматологів. Оскільки діти — це клубок енергії, й вона не завжди знаходить потрібне русло (не літо ж, коли можна поїхати до моря чи в табір), то вони, на жаль, проводять час на вулиці, а таке дозвілля до добра не приводить: згідно зi статистикою з Києва та регіонів, а також коментарями фахівців, можна стверджувати, що за період зимових шкільних канікул кількість травмованих дітей у нас значно зросла. Проте офіційних даних по Україні, які б узагальнили картину, наразі немає.

КИЇВ

Лише в Києві за період з 1 по 14 січня травмувалися 800 дітей. Це трохи більше ніж 60 випадків за день. Але, як стверджують в Головному управління МНС України в Києві, й без канікул щодня в столиці травмується 40—50 неповнолітніх. При цьому трагедії на вулицях трапляються найчастіше з наймолодшими (понад 17 тисяч торік), а нещасні випадки, пов’язані з транспортом через нехтування правил — серед підлітків.

— Випадки травматизму найчастіше трапляються у вихідні й під час канікул, особливо — на дитячих майданчиках, оскільки ігрові площадки не обладнані належним чином: поламані гойдалки, заржавілі гірки, пісочниці без піску. Тенденція частого дитячого травматизму на вуличних майданчиках останнім часом міцно закріпилася саме за спальними районами, — розповів «Дню» головний дитячий ортопед-травматолог Києва Олег Пилипчук. — Переломи, струси мозку, порізи та вивихи — найчастіші травми на майданчиках. Попри це, значна кількість житлових зон взагалі не мають ігрових зон. А відтак діти змушені шукати розваги деінде. Нерідко це будівельні майданчики, вентиляційні шахти, підвали, придорожні ділянки і навіть дахи будинків. Часто таке дозвілля без травм не обходиться.

І медики, і працівники МНС головною причиною дитячого травматизму вважають брак уваги з боку дорослих: батьків, вчителів, а то й випадкових перехожих. Батьки повинні навчити дітей правильно поводитися в громадських місцях і з предметами, що їх оточують. Приміром, у Головному управліннi МНС України в Києві радять учити дітей правил дорожнього руху, вчити спілкуватися з дорослими і розповідати старшим, якщо побачили на вулиці щось підозріле, уникати ігор з вибухонебезпечними предметами, пояснювати, до яких наслідків може призвести неправильне застосування таких речей.

ЛЬВІВ

Сергій КРАВЧЕНКО, начальник відділу Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської обласної держадміністрації:

— За дев’ять місяців 2007 року в області травмовано понад 11 тисяч дітей віком до 14 років, померло — 46 дітей. Якщо уважно проаналізувати усі ці трагічні випадки, за багатьма із них, якщо не за кожним, стоїть провина дорослих людей. І мова тут навіть не йде про такий випадок, коли батько заснув за кермом, і внаслідок ДТП хлопчик Назарко зламав дві ноги і руку (хоча й тут наявною є провина батька). Мова йде більше про випадки, коли діти залишаються зовсім без догляду, а трапляється таке у нас дуже часто. Поглянемо на цифри — найбільші показники дитячого травматизму припадають на літні канікули, коли дітлахи вільні у просторі й часі, й роблять те, що їм заманеться. Вони зриваються з дерев, тонуть, потрапляють під машини, дістають опіки. Якщо порівняти показники усіх районів області, то найбільше травмованих дітей — в прикордонних і гірських районах, там, де чимало батьків поїхали на заробітки, й немає кому займатися малюками та підлітками. Якби у нас активніше працювали спортивні секції, гуртки народної творчості, танцювальні відділи, та приймали б дітей (хоча б якусь кiлькiсть) безкоштовно, цього б не було. Наразі не працюють гуртки при жеках, клуби при школах, спортивні зали ж прилаштовані для тих, хто може заплатити погодинно чималу суму грошей. І все це виливається в бездоглядність і травматизм, а діти потребують уваги і опіки, як батьківської, так і державної.

Дуже часто у нашому законодавстві не виписано, хто ж має відповідати за той чи інший трагічний випадок. Частину відповідальності поклали на нас, частину на МНС-ників. Перед новим роком, наскільки мені відомо, МНС-ники розробили перші заходи профілактики травматизму невиробничого характеру. Як і наскільки послідовно це буде втілюватися, невідомо. Подібні заходи час від часу хтось розробляє, одна кампанія змінюється іншою, але все забувається, і виходить замкнуте коло — саме тому, що наше законодавство не передбачає серйозної відповідальності за трагічні випадки. Наразі розслідуються лише дорожньо-транспортні пригоди, а погана робота жеків, падіння людей на вулицях через гололід — ні. Тема покарання за це має дістати широке розповсюдження. І лише тоді більше людей замисляться — чи виконують вони свої посадові обов’язки, чи все вони роблять для того, щоб запобiгти трагедії?

ЖИТОМИР

За даними Центру гострої травми Житомирської обласної дитячої лікарні, за період шкільних канікул до них звернулося 222 школяра (сюди потрапляють діти з Житомира та районів області з найбільш серйозними травмами). Лікар- нейрохірург травматологічного відділення цієї лікарні Максим Скориков розповів «Дню», що цей показник вищий, ніж минулорічний, і з кожним роком кількість дітей, які отримують травми, зростає. Від освітян відомо, що з початку нинішнього року, який співпав із зимовими канікулами, школярі стали більше отримувати пошкоджень ніг, тіла, голови при падіннях на слизьких місцях, які комунальники не встигли розчистити чи присипати піском. Лікарі кажуть, що, оперуючи і лікуючи травмованих дітей, вони змушені виправляти помилки тих, хто за родом своєї діяльності повинен створювати безпечні умови для життя людей, а особливо — для школярів.

ЛУГАНСЬК

Зоя ЛИТВИНОВА, заступник начальника Управління освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації:

— Що-небудь конкретно про показники дитячого травматизму в нашому регіоні в період зимових канікул говорити поки важко, оскільки динаміка з даного питання аналізується в кінці місяця, що розглядається. Але вже зараз можна з упевненістю зазначити деяке зменшення таких випадків через досить холодну погоду, яка спостерігалася з кінця грудня — першої декади січня. Діти самі відмовлялися зайвий раз вийти на вулицю, де на них чекав двадцятиградусний мороз. Безумовно, вони відвідували всі заплановані заходи в рідних школах і позашкільних установах. У зв’язку з несприятливими погодними умовами обласне управління рекомендувало на місцях обмежити для груп учнів далекі поїздки і пересування, якщо вони користуються громадським транспортом. Згідно з даними регіонального штабу МНС, під час зимових канікул у Луганській області зафіксовано кілька випадків порушення протипожежної безпеки дітьми, залишеними батьками без нагляду. Але й тут можна говорити про динаміку скорочення надзвичайних пригод, пов’язаних з необережним поводженням з вогнем, якщо їх порівнювати з аналогічними показниками торішніх зимових канікул. Тішить той факт, що не було випадків дитячого травматизму при поводженні з піротехнічними виробами кустарного виробництва. Велика проблема для нас — поведінка дітей на проїжджій частині вулиці, оскільки регіон посідає одне з найбільш високих місць в Україні за показниками травматизму на дорогах. У всіх школах викладається курс основ безпечного перебування на автомагістралях, але часто винними під час ДТП з участю дітей є недосвідчені водії. Проблема збереження життя і здоров’я дітей досить гостра, тому всі державні структури прагнуть координувати свою діяльність у даному напрямі. Під час канікул Управління ДАІ Луганської області посилює контроль за транспортними організаціями, які здійснюють перевезення дітей. На жаль, досить багато дітей і підлітків звертаються до ортопедо-травматологічних відділень лікарень регіону, такі травми мають вуличний і побутовий характер. Лікарі і медичні працівники в школах і дитячих садках перед початком канікул проводять роз’яснювальну роботу серед дітей і їхнiх батьків. Але дитинство — особливий період у житті кожного з нас, тому запобігти біді буває дуже непросто. При цьому даються взнаки такі психолого-вікові чинники: рухливість сучасних дітей, їхнє невгамовне прагнення до самореалізації, потяг до нових відчуттів. Все залежить від позиції батьків, якщо вони будуть, як кажуть — з пелюшок, привчати дитину дотримуватися правил безпеки життя, то й вона сама стане відповідальною за свої вчинки. Педагогам лише залишається коригувати таку діяльність старших...

АР КРИМ

Валерій ЛАВРОВ, міністр освіти і науки Криму:

— Організованому проведенню зимових канікул у Криму сприяла увага уряду до цієї проблеми. Ще в грудні Рада міністрів ухвалила постанову про заходи щодо проведення новорічних і різдвяних свят для дітей. Ще в День святого Миколая 19 грудня 2007 року члени уряду в урочистій обстановці вручили вихованцям республіканських інтернатних навчальних закладів 4162 новорічнi подарунки, придбаних за рахунок Міністерства освіти і науки. Дітям-сиротам із числа учнів профтехучилищ за рахунок бюджетних коштів вручено 906 подарунків. Масштабна ялинка цього року відбулася в Сімферопольському цирку, на республіканському святі тут брало участь 230 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, вихованців інтернатних навчальних закладів із Строганівського дитячого будинку, Сімферопольської № 1, Лозовської, Гвардійської загальноосвітніх шкіл-інтернатів, а також 120 обдарованих і талановитих дітей із республіканських позашкільних навчальних закладів. Всім було вручено подарунки, а в січні 2008 року 9 вихованців Сімферопольської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1 із числа дітей- сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, взяли участь у новорічній ялинці з участю Президента України в Києві. Шість дітей-сиріт Джанкойської санаторної загальноосвітньої школи-інтернату брали участь в акції «Зимовий табір-2008» у Ворохті Івано- Франківської області.

Новорічні канікули було організовано в понад 650 школах Криму, в заходах взяли участь близько 200 тисяч вихованців дитсадків і школярів, що становить 93—94% всіх дітей півострова. Це на 15% більше, ніж минулого року. Ми думаємо, що така значна зайнятість дітей заходами й дала можливість уникнути надзвичайних випадків і фактів травматизму серед дітей під час канікул.

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Василь ВЕЛЬСЬКИЙ, начальник відділу Управління з надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації:

— Хвалити Бога, зимові шкільні канікули минули на території краю без надзвичайних ситуацій. Ні втрат, ні каліцтв серед підростаючого покоління не допущено. На жаль, у відповідний період 2007 року в одній із хат у селі Петрашівка Віньковецького району троє залишених без догляду дітей гралися із сірниками — сталася пожежа. Маленьких постраждалих вiдвезли до лікарні, та одному з них не змогли допомогти. Тоді ж біля Веселівки Красилівського району перекинувся автобус: постраждали вісім пасажирів, п’ять з яких — діти. Протягом зимових канікул були зафіксовані випадки невмілого поводження з петардами. За два тижні до Нового року у Хмельницькому було закрито склад, звідки відправляли у роздрібну торговельну мережу піротехнічні засоби без відповідних сертифікатів. Аби запобігти трагічним випадкам на воді, рятувальники вирушили у рейд на найнебезпечнішу в обласному центрі крижану водойму — річку Південний Буг, де зустріли багато підлітків, які каталися на ковзанах. Під час рейду рятувальники роздавали перехожим листівки з правилами поводження на кризі, де говориться про способи рятування та надання першої медичної допомоги. Розповідали й про сумну статистику: з початку 2008 року в країні за різних обставин льодяна пастка вкоротила життя восьми осiб, з яких двоє — діти...

Газета: 
Рубрика: