Шановна редакціє!
У газеті «День», №25 за 8 лютого ц.р. була надрукована стаття Вадима Рижкова «Повернення розстріляної еліти»,в якій автор оповідає про вечір у Дніпропетровську, присвячений вшануванню видатного українського прозаїка і перекладача Валеріана Підмогильного, вихідця з Катеринославщини. Разом з чисельною плеядою творчої еліти української літератури часів національного відродження 20—30-х років він був знищений у сталінських концтаборах.
З далекої Америки я схиляю чоло перед ентузіастами творчої української інтелігенції міста Дніпропетровська, які за цих тяжких і часто до болю дивних обставин у незалежній Україні відтворюють пам’ять своїх попередників, заборонених і викреслених зі сторінок книги буття української літератури. Учасникам вечора, мабуть, відомо, що завдяки літературознавцям української діаспори багато творів письменників, замучених або розстріляних на конвеєрах сталінського Гулагу, було видано поза межами України. Однією з таких книжок була антологія Юрія Лавріненка-Дивнича під назвою «Розстріляне відродження», яка вийшла у 1959 році у польському видавництві «Культура» в Парижі. В ній зібрано матеріали багатьох відомих, але безвісно і безслідно зниклих у сталінських тюрмах і концтаборах українських письменників. Серед них знаходимо відомості про Валеріяна Підмогильного включно з його оповіданням «Іван Босий».
Фундація ім. І. Багряного у США, створена в 1975 році друзями і однодумцями одного з уцілілих iз розстріляного відродження 20—30-х років письменника Івана Павловича Багряного, сучасника В. Підмогильного і його одночасників (Косинка, Плужник, Хвильовий, Куліш та ін.), готує перевидання антології «Розстріляне відродження» в Україні. Ця книжка має вийти у світ ще цього року. Головним упорядником цього видання є один з чергової когорти українського відродження вже 60-х років Євген Сверстюк.
Ми сподіваємося, що книжка Ю. Лавріненка- Дивнича в новому виданні буде цінним додатком для бібліотек і наукових закладів України для вивчення тієї доби минулого, яка дотепер залишається маловідомою для молодого читача України.