Протягом двох днів у Вінниці тривав перший національний форум «Міст, дружніх до дітей», який організувала Міжнародна дитяча організація ЮНІСЕФ у партнерстві з міською радою.
На захід приїхали делегації з-понад двадцяти міст України, іноземні гості та представники державних органів. Причому — не лише дорослі, а й діти з міст, які вже є партнерами цієї ініціативи, — Сімферополя, Євпаторії, Горлівки, Сарн, Коростеня, Ріпки, Сум, Шостки, Білопілля, Тростянця, Кролевець, Ромни, Лебедина, Червонограда, Дрогобича, Жовкви. Своїх представників надіслали й ті міські громади, які поки лише бажають приєднатися до ініціативи, — Києва, Львова, Одеси, Харкова, Дніпропетровська, Севастополя.
— Це — перший національний форум в Україні, — каже голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо. — Хоча сама ініціатива зародилася шість років тому. І нині вже двадцять міст приєдналися до цієї програми. Завдяки цьому форуму сподіваємось об’єднати їх усіх, щоб він став майданчиком залучення все нових і нових міст до цього проекту.
За її словами, ініціатива «Місто, дружнє до дитини» реалізується з 1996 року. А її мета — зробити світ комфортнішим для проживання всіх громадян, насамперед дітей, визначаючи саме їхні інтереси найвищим пріоритетом.
Що таке «Місто, дружнє до дитини» з точки зору світової громади? Насамперед це — місто, де виконуються чотири ключові принципи Конвенції ООН про права дитини:
— неприпустимість дискримінації за будь-якою ознакою та надання переваг дітям вразливих категорій;
— принцип найкращого забезпечення інтересів дитини;
— право на життя та розвиток;
— повага до точки зору дітей, включаючи право бути почутим на будь-якому адміністративному та правовому рівнях.
Про те, що місто рухається в правильному напрямі, сигналізують спеціальні індикатори «ставлення до дитини»:
— скорочується кількість сиріт у дитячих установах;
— меншає кількість випадків позбавлення батьківських прав;
— зростає обсяг послуг, що надаються родинам із дітьми;
— скорочується кількість відмов від дитини в пологових будинках.
— Вінниця — одне з найуспішніших міст, які приєдналися до цієї ініціативи, — говорить Юкіе Мокуо. — Коли я зустрілася з міським головою, він представив і успіхи, яких досягло місто, й проблеми, які ще потрібно вирішувати. І коли він сказав, що готовий підтримувати ініціативу «Міста, дружнього до дитини», ми його підтримали. Вважаємо, що це дуже добрий приклад. Зараз ми бачимо, що в Україні є багато й інших міст, які віддані цій ідеї, і готові підтримувати їх також. Із огляду на успіхи України, ми будемо рекомендувати, щоб вона приєднувалася до аналогічного загальноєвропейського форуму, який проводиться раз на два роки.
У Вінниці програма «Вінниця — місто, дружнє до дитини», розроблена на основні саме досвіду ЮНІСЕФ, який поєднався з місцевими ініціативами та ідеями, успішно реалізується з 2009 року. На їхній основі сформовано й локальну стратегію, яка також має назву «Місто, дружнє до дітей» і яка є складовою Концепції стратегічного розвитку «Вінниця: 2020».
— Стратегія дуже широка та має багато аспектів, — каже міський голова Володимир Гройсман. — Починаючи від участі дітей у самоврядуванні й закінчуючи програмами в сфері охорони здоров’я, освіти, організації дозвілля, розвитку дитячої особистості. Гадаю, ще треба зробити дуже багато, розвиток потрібен постійний. Але те, що нині ми маємо систему, яка дозволяє об’єднати дитячі зусилля, зусилля влади та громадськості, щоб вирішувати питання дітей, — це факт. Нам вдалося ліквідувати черги в дитячі садочки, забезпечити набагато якісніший медичний огляд дітлахів та організацію їхнього літнього відпочинку, залучити дітей до прийняття рішень щодо розвитку міста, маємо інститут дитячих омбундсменів тощо. У всьому, що ми робимо, намагаємося подивитися на місто очима дітей, почути їхні думки, скористатися порадами.
Про європейський досвід роботи мережі міст, дружніх до дітей, на форумі розповість посол Королівства Нідерланди в Україні Пітер Ян Волтерс. До речі, саме в Голландії розташований центральний офіс цієї мережі.
— Те, що форум відбувається саме у Вінниці — це не випадковість, — підкреслив Пітер Ян Волтерс. — Я вже три з половиною роки працюю в Україні, тож добре знаю, що багато міст розробляють такі плани, але зовсім мало міст, які впроваджують їх у життя. Вінниця — якраз те місто, де ініціативи проекту «Місто, дружнє до дитини», справді реалізовуються. І дуже добре, що вінничани не вигадують велосипед, а готові скористатися практичними порадами та досвідом тих країн, де такі проекти вже діють. Адже дуже важливо поєднувати зусилля, щоб отримати найкращий результат.
— «Місто, дружнє до дитини» — це спроможність держави і влади міста чути дитячий голос, визнати правомірність дитячої позиції, дозволити й визнати, що дитина має право впливати на прийняття будь-якого рішення, яке стосується їхньої життєдіяльності, життєдіяльності громади, життєдіяльності держави, — почули присутні від Уповноваженого Президента з прав дитини Юрія Павленка.
За його словами, Вінниця — поки єдине місто, де громада й влада настільки уважно дослухається до дітей.
ДОВІДКА «Дня»
Ініціатива ЮНІСЕФ «Місто, дружнє до дитини» є системою місцевого самоврядування, головним пріоритетом якої є дотримання прав та інтересів дитини. Програма «Місто, дружнє до дитини» реалізується з 1996 року за ініціативи Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з громадськими організаціями та муніципалітетами. Робота в рамках ініціативи є практичним втіленням на муніципальному рівні положень Конвенції ООН про права дитини під керівництвом місцевих органів влади та за участю самих дітей. В Україні ініціативу «Місто, дружнє до дитини» було розпочато 2006 року в трьох містах на Львівщині (Червоноград, Дрогобич та Винники) й у трьох містах Сумщини (Тростянець, Ромни та Лебедин). Нині 17 українських міст приєдналися до цієї ініціативи. Її впровадження принесло помітні результати завдяки розробці та реалізації місцевих програм для дітей і ефективному використанню ресурсів місцевих бюджетів.