Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віруючим у Криму ніде молитися…

Кафедральний собор рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги УПЦ Київського патріархату на півострові попав під загрозу ліквідації…
6 березня, 2001 - 00:00

1 березня закінчився термін оренди Кримською єпархією УПЦ Київського патріархату у Фонду майна Криму будівлі під єдиний на півострові український по духу храм — собор рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги. Орендарі вже отримали лист від орендодавця з вимогою звільнити приміщення. Керівництво єпархії зверталося і до глави парламенту Леоніда Грача, і до глави уряду Сергія Куніцина, і до Постійного представника Президента в Криму Анатолія Корнійчука — всі вони виразили розуміння ситуації та бажання недопустити загострення відносин між конфесіями, і тільки — справа з мертвої точки не зрушилася. У зв’язку з цим у проросійських газетах Криму почався тиск на владу з метою домогтися відмови в продовженні оренди. У матеріалах всіляко чорниться діяльність священослужителів та нечисленної пастви УПЦ КП, які принизливо іменуються не інакше як розкольниками та «українськими попами», очевидно, мається на увазі, що священики Кримської єпархії УПЦ МП є не інакше як «російськими попами». Кілька років тому в місті вже був закритий храм Святої Тетяни, яким користувалися віруючі УПЦ Київського патріархату. Нині, якщо власті як і раніше байдуже віднесуться до їх духовних потреб, віруючим кримчанам, які бажають помолитися та взяти участь у відправленні богослужіння своєю рідною українською мовою, піти буде взагалі нікуди…

Як повідомив громадськість єпископ Сімферопольський та Кримський УПЦ КП Климент, «якщо українській громаді не буде залишено приміщення по вулиці Севастопольській, 17-а, люди, які хочуть на своїй українській землі молитися своєю рідною мовою у своєму храмі, в який держава не вклала ні копійки, настроєні захопити один iз храмів Московської патріархії в Криму. Іншого шляху ми не маємо…» Комітет у справах релігій Криму порекомендував органам влади вирішити це питання «позитивно» з метою зняття напруженості на міжконфесіональній основі. Анатолій Корнійчук звернувся до Леоніда Грача з проханням внести це питання до порядку денного наступної сесії парламенту. Однак це буде невідомо коли, а храм можуть виселити хоч сьогодні, тим більше, що, як давно відомо, Леонід Грач, з особливою прихильністю ставиться до глави Сімферопольської та Кримської єпархії УПЦ МП владики Лазаря, і не відрізняється нею до представників інших, навіть християнських, конфесій. А владика, як відомо, не тільки не виявляв бажання поділитися з «братською» церквою численними храмами, які є на півострові в його розпорядженні, але й неодноразово виступаючи проти будь-якої присутності в Криму як священослужителів, так і організацій УПЦ КП, може його попросити про сприяння в боротьбі з конкурентами. І рішення може затягнутися на тривалий час, за який ситуація стане нетерпимою. Цілком очевидно, що за нею чiтко проглядається новий конфлікт на зразок того, який спалахнув при виникненні протестів мусульман проти ініційованої владикою Лазарем надмірної установки хрестів та наречення Криму «батьківщиною православ’я». Прихильники церкви Московського патріархату в Криму запевняють, що насправді мова йде не про право частини віруючих молитися своєю рідною мовою в своєму храмі, а про банальну майнову суперечку двох юридичних осіб — і не більше. Тим часом, очевидно, що з ліквідацією останнього храму віруючі УПЦ Київського патріархату будуть обмежені в своєму праві. Чи доведе українська влада в Україні, що вона не ворог української ж церкви?

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: