Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 1316-VII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». За цим законом передбачається, що військова служба в особливий період зараховуватиметься громадянам до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також державної служби. Також законом встановлюється, що за умови, коли військовослужбовець не в змозі отримати грошові виплати самостійно через участь у бойових діях та операціях, виплата грошового забезпечення здійснюється членам його сім’ї. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також військовими формуваннями, правоохоронними і розвідувальними органами, в яких передбачено проходження військової служби.
Микола ХАВРОНЮК, експерт Центру політико-правових реформ:
— У законодавстві військова та державна служба — це різні поняття. Досі у нас не було жодного закону, який би їх прирівнював, хоча в Законі «Про військовий обов’язок» зазначено, що військова служба є різновидом державної служби в широкому розумінні (всі особи, які перебувають на службі у держави). У зв’язку з цим можуть виникати певні нюанси. Зокрема військовому, який перейшов на державну службу, роки чи місяці його військової служби пізніше не зараховують до стажу, така ж ситуація і з тими, хто з державної іде на військову. Цей закон регламентує такий перехід.
Щодо виплат — це також важливий крок. У зону бойових дій немає можливості в’їжджати військовослужбовцям фінансових служб та передавати кошти бійцям. Ввозити із собою документацію і готівку складно, оскільки ніхто не може гарантувати безпеку цих матеріалів. Якщо військові отримують кошти на картки, то їх зняття також неможливо організувати в зоні АТО. Краще, якщо кошти отримуватимуть рідні.