Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вшанували історичну пам’ять

335 років тому народився автор першої Конституції України — Пилип Орлик
2 листопада, 2007 - 00:00
ПИЛИП ОРЛИК

На Вілейщині (Мінська область) — історичній батьківщині видатного державного діяча України й автора її першої Конституції Пилипа Орлика — відбулося свято, присвячене 335-річчю з дня його народження. Організаторами цього заходу, окрім Посольства України в Республіці Білорусь, виступили Мінський облвиконком, Уповноважений у справах релігій і національностей при Раді міністрів РБ, Вілейська районна Рада депутатів і райвиконком, Громадська комісія з увічнення пам’яті Пилипа Орлика Білоруського громадського об’єднання українців «Ватра», Республіканський центр національних культур, Мінське громадське об’єднання українців «Заповіт».

Свято розпочалося поминальною службою в церкві святих Петра і Павла в селі Косута (батьківщина Орлика), яку провів її настоятель отець Ігор. Після завершення церковної служби учасники урочистостей — група дипломатів і співробітників посольства на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Білорусі Ігорем Ліховим; керівники Вілейського району — голова Ради депутатів Євген Ігнатович та голова райвиконкому Євген Синило; вчені-історики — науковий співробітник Інституту історії НАН Білорусі Любов Соболєва і викладач Білоруського державного університету Світлана Луговцова; голова Громадської комісії з увічнення пам’яті Пилипа Орлика БГОУ «Ватра» Галина Калюжна, інші представники українських громад на теренах Білорусі; жителі Косути і довколишніх сіл — поклали квіти до пам’ятного знака, відкритого минулої осені на місці, де згодом має постати повномасштабний пам’ятник, гідний життєвого подвигу видатного сина України.

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Вілейської районної Ради депутатів Є.Ігнатович. Посол України І. Ліховий у своєму виступі наголосив на неперехідній цінності звершеного Пилипом Орликом. «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького» («Конституція Пилипа Орлика») й сьогодні вражає своєю актуальністю та високим правовим рівнем. Сучасні вчені й політики не без підстав називають її однією з перших демократичних конституцій, у якій яскраво відображено ідеали української нації. Цей державницький акт уже 300 років тому передбачав право голосу та верховенство права, що ними Україна, за словами Президента Віктора Ющенка, прагнула керуватися упродовж наступних 300 років», — наголосив Ігор Ліховий.

Урочистості досягли апогею, коли учасники українського фольклорного ансамблю пісні та обрядів «Ватра» та народного хору «Криниця» натхненно виконали знамениту пісню-гімн «Боже Великий, Єдиний... , а почесні гості свята висадили біля пам’ятного знака калиновий кущ. Потім у райцентрі м. Вілейка відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки з промовистим текстом: «Вулицю названо на честь Пилипа Орлика — гетьмана й автора першої Конституції України, який народився 11(22) жовтня 1672 року в селі Косута». Освятив пам’ятну дошку священик місцевого храму св. Тихона (БПЦ МП) отець Федір.

У другій половині дня гості свята відвідали Вілейський краєзнавчий музей, де ознайомилися з історією міста і району. Хвилююче свято єднання та дружби завершилося великим концертом за участю фольклорних ансамблів.

Посольство України в Республіці Білорусь
Газета: 
Рубрика: