Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ви, справді, хочете добудувати ОХМАТДИТ?»

Уряд відклав відкриття нового лікувально-діагностичного корпусу ще на півроку
14 червня, 2017 - 11:03
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Скільки урядових інспекцій пережив недобудований корпус Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ»? Пальців на руках, певно, не вистачить. Приблизно раз на півроку тут бувають представники Кабінету Міністрів, перевіряють, що зроблено, визначають наступні етапи будівництва та щоразу озвучують нові дедлайни здачі довгоочікуваного корпусу. Остання урядова інспекція відбулася на початку червня цього року. Нагадаємо, що на початку 2017 року прем’єр-міністр Володимир Гройсман обіцяв, що 1 червня буде завершена перша черга будівництва лікувально-діагностичного центру. А тепер цей етап відкладають на листопад-грудень 2017 року. Друга черга будівництва буде завершена аж через два роки. Тобто дітки зможуть проходити тут лікування та діагностику не раніше, ніж у 2019 році. Хоча наприкінці минулого року була ще одна заява від пана Гройсмана — уряд завершить будівництво нового корпусу у 2018 році.

«НЕ ОБІЦЯЄМО НЕМОЖЛИВОГО»

Так прискіпливо наводимо заяви з датами відкриття ОХМАТДИТу не просто так. Адже на цю подію українці чекають ще з 2011 року. Більшість із нас уже звикла чути від політиків чергові обіцянки, що ОХМАТДИТ колись таки буде добудовано. Іноді здається, що це «колись» ніколи не настане.

«Рік тому на цьому об’єкті я спільно зі своїми колегами сказав про те, що ми розпочинаємо будівництво, яке було зупинено, і завершимо його до середини літа, — заявляв Володимир Гройсман під час останнього візиту до незавершеного лікувально-діагностичного центру. — Фактично сьогодні будівництво завершується, хоча я б хотів, щоб влітку ми здали повністю цей об’єкт. Але насправді багато було і технічних складнощів, і протистоянь, нам постійно на якомусь етапі заважали продовжувати роботи. Але ми це зробили. Я думаю, що рік тому, коли були на цьому місці, можливо, і журналісти думали про те, що це чергова обіцянка. Ще раз хочу наголосити, що ми не обіцяємо того, чого не можемо зробити».

ЯКЕ ФІНАНСУВАННЯ, ТАКІ Й РЕЗУЛЬТАТИ

Прем’єр підсумував, що на завершення будівництва із державного бюджету вже витрачено приблизно один мільярд гривень. Раніше були озвучені цифри, що загалом ОХМАТДИТ «потягне» на 1,6—1,7 мільярда гривень. І в цьому головна перепона — добудова лікувально-діагностичного центру не завжди фінансується належним чином.

Так, якщо пошукати на сайті «Прозорро» закупівлі, котрі проводить ДП «Укрмедпроектбуд», відповідальне за добудову корпусу, останні торги датуються листопадом 2016 року. На той час був оголошений тендер для закупівлі внутрішніх інженерних мереж кондиціювання та холодозабезпечення, кошторис — 51,6 мільйона гривень. Однак торги було скасовано. Перед цим ДП «Укрмедпроектбуд» проводив тендер на роботи, пов’язані із прокладанням комунікаційних мереж. Договір було укладено з ТОВ «Ріола-Модуль ЛТД» на 94 мільйони гривень. Та у 2017 році державне підприємство не провело жодного тендеру для продовження будівельних робіт, оскільки не отримало жодної копійки з державного бюджету. Тож заява прем’єра, що наприкінці року треба здати в експлуатацію першу чергу будівництва, нічим не підкріплена, принаймні фінансово.

Останнім часом навіть саме ДП «Укрмедпроектбуд» фінансується з перебоями, за цей рік його співробітники досі не отримали заробітну плату. Це стало однією з причин, чому кілька місяців тому з посади директора підприємства пішов Дмитро Шутовський, якого МОЗ призначило, провівши відкритий конкурс. Натомість «Урядовий портал» звітує, що «восени 2016 року за сприяння уряду Володимира Гройсмана возведення лікарні було відновлено. Наразі на об’єкті працюють близько 400 будівельників. Загальна площа нового комплексу становитиме понад 67 тис. кв. м, він матиме сім блоків, у яких розміщуватимуться десять сучасних хірургічних відділень, п’ять онкологічних і гематологічних відділень та діагностичне відділення».

«ЦЕ ПОПУЛІСТИКА, А НЕ РЕАЛЬНІ СПРАВИ»

Новий корпус ОХМАТДИТу має стати надсучасним лікувальним центром із дороговартісним та потужним обладнанням. Прем’єр-міністр заявив, що вже зараз треба оголошувати прозорі тендери для купівлі необхідного медичного обладнання. При цьому разом із журналістами оглядав апарати, придбані кілька років тому. За які кошти уряд купуватиме нове, урядовець не пояснив. Нагадаємо, ні тендерів, ні державних асигнувань на 2017 рік поки що не передбачається.

«Прем’єр каже, що треба прозоро починати закупівлю обладнання, державне підприємство готове було це робити у жовтні-листопаді минулого року, але МОЗ та уряд не виділяють на це державних коштів, — розповів Дмитро Шутовський. — Моє персональне бачення таке, що це просто непрофесійний підхід, не спрямований на результат, тобто це більше популістика, ніж реальні справи. Якщо запитати, що конкретно зроблено урядом у минулому та в цьому році, щоб добудувати ОХМАТДИТ, уряд каже, що затвердив проектно-кошторисну документацію. Я бачу, що бажання відкрити новий корпус найбільше серед лікарів та працівників «Укрмедпроектбуду», які працюють без зарплат. Уряд має можливість добудувати ОХМАТДИТ швидко. Але навіщо зараз закуповувати медичне обладнання, якщо не все інженерне обладнання закуплено для завершення будівництва? Наприклад, був тендер на завершення дахової котельні, бо компанія зробила тільки стелю та підлогу, а стін немає. Але доробити фасад на даху ми не можемо, бо не можна витрачати бюджетні кошти, якщо цього не передбачено у кошторисі. Це обіцяли зробити у 2017 році. Питання до уряду — ви серйозно хочете добудувати ОХМАТДИТ?».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: