Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ви володієте шедеврами»

Харсіцька толока на Полтавщині об’єднала майже двісті небайдужих до долі шедеврів Сластіона
8 вересня, 2016 - 10:13
ПІД ЧАС ТОЛОКИ НЕБАЙДУЖІ НЕ ЛИШЕ ЗАЙМАЛИСЯ ПРИБИРАННЯМ, А Й ПРОВОДИЛИ ПРОСВІТНИЦЬКУ РОБОТУ. АКТИВІСТИ ТАКОЖ ОРГАНІЗУВАЛИ ВИСТАВКУ ПРОСТО НЕБА — 51 ФОТОГРАФІЮ ШКІЛ СЛАСТІОНА. НА ФОТО: ШКОЛА В НОВІЙ ГРЕБЛІ, РОМЕНСЬКИЙ РАЙОН, СУМСЬКА ОБЛАСТЬ / ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ СПІЛЬНОТИ ШКОЛИ ЛОХВИЦЬКОГО ЗЕМСТВА

Цими вихідними на Полтавщині в Чорнухинському районі відбулося прибирання на території школи, збудованої за проектом Опанаса Сластіона в селі Харсіки. «День» уже розповідав про школи Лохвицького земства — навчальні комплекси, розташовані в межах території колишнього Лохвицького повіту Полтавської губернії (див. «День» №57-58 від 1 квітня 2016 р.). Геніальні витвори архітектурного мистецтва були створені за проектом Опанаса Сластіона в стилі українського модерну. Споруди збереглися й до сьогодні, але оскільки переважна їхня частина не має статусу пам’ятки архітектури, будівлі переходять у стан занепаду. Нещодавно завдяки активістам дев’ять унікальних пам’яток архітектури отримали охоронний статус, про що наше видання нещодавно писало (див. «День» №154 від 31 серпня 2016 р.).

З нагоди цього ініціативна група у складі журналістки і телеведучої Ольги Герасим’юк, активістів Олени Задорожної та Максима Іванова вирішила провести толоку в селі Харсіки Чорнухинського району. Організаційну частину толоки взяли на себе сільський голова Анатолій Цілик та голова Чорнухинської районної державної адміністрації Олег Ковган.

Максим Іванов розповів, що головним приводом для проведення толоки було встановлення охоронної дошки. «Це — перша табличка, встановлена нами, і нам би дуже хотілося, щоб уже найближчим часом подібні знаки висіли на кожній із виявлених Сластіонових шкіл, — зазначив пан Максим. — Під час толоки роботи було вдосталь: школа була у великих заростях, тому нам довелося спиляти й скосити велику кількість непроглядних хащів».

Найважливішим для ініціаторів заходу було донесення до місцевих жителів того, якими шедеврами вони володіють. «Нам надзвичайно важливо, щоб ці школи не були порожніми, адже реставрація виявиться непотрібною, якщо будівлю не використовуватимуть у майбутньому. А от яке їй знайдуть застосування, мають вирішувати лише місцеві жителі», — говорить Максим Іванов.

Напевне, найприємнішим фактом для спільноти «Школи Лохвицького земства» стало поширення хорошої справи. Паралельно з цим заходом відбулося прибирання й у селі Кізлівка, де є двокомплектна земська школа. Ініціював Кізлівську толоку директор місцевої школи, котрий запропонував створити музей «Шкіл Лохвицького земства».

Богдан ПРОСКУРОВ, Полтава
Газета: 
Рубрика: