Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Виконуємо левову частку роботи самі»

Як волонтери Тернопільщини розв’язують проблему подорожчання військової амуніції через знецінення гривні
5 березня, 2015 - 12:12

У Тернополі на складі № 1 Логістичного центру допомоги бійцям АТО безперервно збирають необхідні на передовій речі. Нещодавно відправили понад 10 тонн допомоги в зону АТО.  Різкий стрибок курсу долара щодня позначається на роботі волонтерів. Вони кажуть: якби не особлива активність громади, не змогли би допомагати бійцям у таких обсягах.  

«За медикаментами до нас звертаються як із госпіталів, так і з передової. У Тернополі один із благодійників посприяв розміщенню наших скриньок  в аптеках, він допомагає збирати медикаменти. Дуже багато людей приходять на наш склад, беруть перелік необхідних медикаментів, купують і приносять нам, — розповідає волонтер Христина Феціца. — Через курс долара подорожчала і амуніція. В доларах і в євро ціна не змінилася, але в гривнях це вже зовсім інші суми виходять. Тому, наприклад, заробітчан просимо — під час пересилання нам коштів не міняти долари на українську національну валюту. Нещодавно купували дуже багато камуфляжної форми. В Італії така форма коштує 20 євро. Кевларові італійські каски коштували 170 євро, а зараз ми попробували купувати ті, що були у використанні, вони вартують 75 євро. Враховуючи курс долара, це також великі кошти. Берці до Нового року коштували 114 гривень, зараз — 520 гривень. Ціна спальних мішків починалася із 200 гривень, станом на тепер — від 410. Вартість польської теплої білизни становила 130 гривень, зараз —  245 грн. Вона коштувала 10-12 доларів, зараз коштує так само, але в гривнях вже виходить інша сума».

Адреса складу № 1 Логістичного центру допомоги бійцям АТО: м.Тернопіль, вул.Збаразька, 16, гуртовня «Галант», гаряча лінія 097-205-50-55.

Реквізити для збору допомоги на картку ПриватБанку (Герман Тарас):

гривня — № 4149 4978 1228 6435

валюта — ACCOUNT:

4149497812266973,

BENEFICIARY: GERMAN TARAS, IBAN: UA61305299000414949781226697, BANK OF BENEFICIARY: PRIVATBANK, SWIFT CODE: PBANUA2X, INTERMEDIARY BANK: JP MORGAN CHASE BANK, SWIFT CODE: CHASUS33, CORRESPONDENT ACCOUNT: 0011000080

 

«ОКРЕМО КУПУЄМО МАТЕРІАЛИ І ШИЄМО БРОНЕЖИЛЕТИ»

У Штабі національного спротиву Збаразького району працюють п’ять волонтерів. Очолює його Володимир Голоднюк — батько вбитого на київському Майдані 19-річного Героя Небесної Сотні Устима Голоднюка.

«Працюємо без вихідних. До нас звертаюся за допомогою не лише зі Збаража, а й з інших районів Тернопільщини, з інших областей — Києва, Харкова, — каже пан Володимир. — Через курс долара ситуація зараз дуже складна. Адже основні кошти на закупівлю усього, що потребують військові, надходять у гривнях, від місцевого населення, особливо активні пенсіонери. Валюта, яку надсилають українці із закордону, становить невелику частку».

Зараз у Штабі національного спротиву щодня змушені перераховувати вартість необхідних речей для військових у доларах і переводити їх по новому курсу. «Наприклад, не новий шолом коштував 90 євро, бронежилет — від 3 тисяч гривень, але метал і сам матеріал, з якого шиють жилети, закуповуємо закордоном. Метр тканини кордури, вартість якої прив’язна до долара, коштує 7,5 доларів, одна пластина для бронежилета — до 100 доларів. Відтак, — наголошує Володимир Голоднюк, — у гривнях вартість бронежилета істотно зросла».

Те ж стосується і решти амуніції. Раніше Штаб національного спротиву Збаразького району купував не новий імпортний військовий одяг, платив від 9 до 15 доларів за комплект. Берці волонтери шили на замовлення, але вартість шкіри, клею теж прив’язана до долара. 

«Берці шили по собівартості, одна пара обходилася у 500 гривень, за роботу підприємці нічого не брали. Значно більші витрати йдуть на тепловізори та приціли. Тепловізор, який відповідає вимогам наших військових, коштує від 4,5 тисяч доларів. Прилад нічого бачення, приціл — від трьох тисяч доларів», — каже Володимир Голоднюк.

«Ми вже провели збори, на яких обговорювали, як нам виживати у цій ситуації. Звичайно, намагаємося здешевити виготовлення бронежилетів. Не беремо в комплекті бронежилети, а окремо купуємо матеріали і шиємо їх. Самі обклеюємо антиосколочним покриттям. Тобто ми виконуємо левову частку роботи і таким чином наполовину здешевлюємо виробництво необхідних речей. Так і з взуттям, із зимовим одягом. Ми знайшли людей, які роблять це все якісно і на благодійних засадах. Так нам одяг виходить втричі дешевше, ніж коштує в магазинах, — каже пан Володимир, — Враховуючи тенденцію щоденного знецінення гривні, Міністерство оборони має реагувати, інакше волонтерський рух рухне. За час війни вже мало б бути щось налагоджено, влада мала б брати відповідальність на себе».

Охочі підтримати діяльність волонтерів можуть перераховувати кошти за такими координатами:

Громадська організація

«Штаб національного спротиву Збаразького району»

№ рахунку 26000055109726,

ПАТ КБ ПРИВАТБАНК,

ЄДРПОУ 39570509,

МФО 338783. Призначення платежу — благодійна

допомога для бійців АТО.

 

«ІНДИВІДУАЛЬНА АПТЕЧКА КОШТУВАЛА 180—190 ГРИВЕНЬ, ЗАРАЗ — 250—280»

У Тернополі з вересня 2014 року працює Централізований штаб збору медикаментів АТО. Десять волонтерів, які є студентами Тернопільського державного медичного університету, збирають ліки для бійців і відправляють в зону АТО. Штаб активно співпрацює із батальйонами ОУН, «Збруч» і «Тернопіль».

За словами координатора роботи цього складу Соломії Федюк, формування індивідуальної аптечки раніше обходилося у 180—190 гривень, а зараз вартість коливається від 250 до 280 гривень. І це за умови, якщо в аптечку складати медикаменти винятково українських виробників.

«Ціни на медикаменти зросли на 20 — 80%. Особливо подорожчали імпортні ліки, вітчизняні — приблизно на 20%. Тому стараємося замінити закордонні медикаменти українськими препаратами-аналогами. Найбільше подорожчали кровоспинні і знеболювальні засоби, які дуже потрібні в умовах бойових дій», — розповідає Соломія. На запитання, чи не планують змінювати формат роботи у зв’язку з подорожчанням, волонтерка відповідає: «Ми вирішили вже не формувати індивідуальні аптечки, будемо збирати на польові госпіталі. Ця аптечка буде надаватися одному лікарю. Із вдячністю хочу сказати, що нам дуже допомагають медичні представники, окремі препарати вони нам надають безкоштовно. Співпрацюємо безпосередньо з компаніями-виробниками або постачальниками, в результаті економимо на націнці, яку ставлять аптеки, це приблизно 20%. Зараз ведемо перемовини щодо закупівлі ізраїльських бандажів. В Інтернеті ціна на них коливається на рівні 8—9 доларів, а Ізраїль погодився відпускати за 4,5 до 5 доларів».

Охочі підтримати роботу складу збору медикаментів АТО можуть звертатися до координаторів складу: (096) 102-48-27 — Соломія; (096) 893-28-43 — Люба.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль, Фото автора
Газета: 
Рубрика: