Цьогоріч внутрішній туризм в Україні набирає обертів, зокрема через вплив коронакризи. Серед переваг — українці не втратили можливості кудись помандрувати, ба більше, почали відвідувати ще й маловивчені місця України. Відтак, вони дізнаються про рідний край значно більше, що не може не тішити. А з іншого боку — нерідко локації відпочинку (ні, цього разу ми не згадаємо про погані дороги чи сервіс)... забруднені сміттям.
Аби зробити Україну чистішою, і її туристичні локації в тому числі, минулого року в компанії GlobalLogic створили мобільний застосунок EcoHike. З його допомогою користувач може позначити на інтерактивній карті забруднену територію та об’єднати активістів для її прибирання. Наприклад, минулої осені вдалося зібрати понад тонну сміття, а цього літа 150 активістів прибрали понад 100 га парку Львова.
Над мобільним додатком EcoHike працювала львівська команда розробників, які самі стали ініціаторами такого проєкту: Юрій Голованов, Михайло Добош, Михайло Левчук, Ігор Арсенкін, Андрій Литовченко, Тарас Костюк та Олег Долинський. Нещодавно їм вдалося презентувати оновлену версію застосунку. Тепер кожен охочий користувач EcoHike може створювати спільні заходи з прибирання та організовувати екопоходи, запрошувати друзів, однодумців, а також ділитися результатами спільного прибирання у соціальних мережах.
Аби на практиці побачити, як все це працює, компанія GlobalLogic за підтримки виробника мінеральної води «Моршинська» та за участі ГО «Let’s do it, GREEN Ukraine» днями організували унікальний екоквест у Протасовому Яру, що в Києві. Журналісти та блогери під час екологічної прогулянки змогли прибрати частину території Протасового Яру, використовуючи мобільний додаток. Результат — 30 пакетів сміття загальною вагою 150 кг! Варто зауважити, що організатори події все зібране сміття й відходи відсортували та передали на утилізацію згідно з нормами екологічної безпеки.
«Проблема забруднення сміттям актуальна як в усьому світі, так і в нашій країні. Минулого року Україна увійшла до десятки країн з найбільшим обсягом відходів на одного жителя та посіла дев’яте місце у списку. У середньому українці викидають 10,6 млн тонн відходів кожного року — це близько 300 кг на людину. На жаль, частина з них опиняється у місцях відпочинку: парках, лісах, на пляжах і навіть у горах. EcoHike покликаний об’єднати небайдужих до цієї проблеми», — зазначив Андрій ЯВОРСЬКИЙ, віцепрезидент з технологій і стратегії компанії GlobalLogic.
Як зазначають розробники застосунку, ним зараз користується понад п’ять тисяч громадян — для знаходження, відмічання і прибирання сміття. За підрахунками, така кількість людей, об’єднавши свої зусилля, можуть лише за п’ять годин (тобто менше, ніж за один робочий день) прибрати територію, площею понад три тисячі гектари. А це свідчить, що об’єднуючи зусилля небайдужих людей, кожен з нас може зробити набагато більше, ніж окремо. Тому мобільний додаток перетворився на платформу, довкола якої виникають колаборації: застосунок дозволяє позначити на інтерактивній карті забруднену територію та об’єднати активістів для її прибирання.
«Додаток має доступний і простий інтерфейс, який дозволяє кожній людині користуватися ним і освоювати його. Питання сортування відходів є сьогодні одним з ключових викликів. З чого ми можемо почати? Коли ми говоримо про сортування відходів, то однозначно сортувати треба, це важливо, потрібно і є в пріоритеті. На мій погляд, важливо допомогти спочатку дітям — поколінню, яке підростає, — зрозуміти необхідність цього додатку і чистоти, а також управління такими процесами», — зауважила Анна РАДЧЕНКО, віце-президент ГО «Let’s do it, GREEN Ukraine». І додала: «Наша організація вже кілька років використовує синергію об’єднання зусиль бізнесу і молоді заради чистоти України та популяризації екоспособу життя серед українців. Наша мета — формування національної культури чистоти, адже це здорове майбутнє нашої країни, яке ми створюємо своїми руками. Додаток EcoHike має величезне соціальне значення для населення, адже з його допомогою кожен може зробити свій внесок в очищення зелених і лісопаркових зон».