Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Я хочу бачити»

Україна збирає кошти для лікування дітей із вадами зору
17 квітня, 2014 - 11:26
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У країні розпочався збір коштів на лікування дітей із вадами зору. Акція «Я хочу бачити життя!» фонду «Серце до серця» проводиться в Україні, починаючи від 2007 року. Цьогорічний збір коштів — за програмою з боротьби зі сліпотою Всесвітньої організації охорони здоров’я, яку оголосили ще 2008 року.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, щороку у нас втрачають зір (гірше стають бачити) близько 450 тисяч дітей шкільного віку. Вроджені вади, комп’ютерне навантаження, напруження під час навчання, несприятлива екологія — ось основні причини. Дітей з інвалідністю по зору з дитинства — 7 тисяч, із них — 1,5 тисячі — сліпих на одне око і 720 — повністю сліпих.

— Сліпим на обидва ока ми вже не допоможемо, — каже доктор медичних наук, заслужений лікар України, головний офтальмолог МОЗ Сергій РИКОВ. — Але іншим дітям з інвалідністю можна допомогти. Головне завдання програми боротьби зі сліпотою «Зір-2020» — удвічі зменшити до 2020 року кількість сліпих дітей (сліпоти, якої можна уникнути) в державі. Ми думали, що це — неймовірна річ. Але 2007 року в нас було 11 тисяч інвалідів дітей по зору, зараз — трохи більше 7 тисяч. Що це за сліпота, якої можна уникнути? Вона може статися з недоношеними дітьми, які важать півкіло й більше. Щороку в Україні таких народжується близько двох тисяч (вагою від півкіло до 1 кг). І якби ми завдяки акції не закупили спеціальних бінокулярних офтальмоскопів, сліпих дітей у нас було б ще більше. Та й ці офтальмоскопи — наслідок бідності, оскільки в США в кожному пологовому будинку є для діагностики спеціальні камери, які коштують близько 100 тисяч доларів. Проте ми показали, що можемо проводити діагностику на недорогому обладнанні й досягати результатів. Це є ознакою безумовної потреби в роботі волонтерів, що дуже важливо. Щороку в МОЗ запитують, яка є потреба. Ми визначаємо потребу і розуміємо, що цих коштів ніколи в житті не отримаємо. Реально отримуємо кошти від Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця». Люди спільними зусиллями роблять неймовірне — те, чого ми не можемо сподіватися від держави.

Учасники акції розповідають, що з кожним роком вдається зібрати дедалі більше коштів. Так, 2007 року, коли збирали кошти на обладнання для перевірки слуху новонародженим, вдалося зібрати 280 тисяч гривень. 2008-го — вже 1 мільйон 761 тисячу, 2009-го — майже 3 мільйони. Торік — 4 мільйони 300 тисяч гривень. Цього року організатори поставили за мету зібрати мінімум 10 мільйонів гривень.

— Принцип роботи фонду ми перейняли від наших польських колег, для яких така практика допомоги іншим стала звичною. Всі волонтери і координатори акції в регіонах працюють у нас на добровільних засадах. Вони збирають кошти, потім перераховують їх на спеціальний рахунок і звітуються з чеком перед фондом. Цього року ми підготували одну тисячу скриньок, і кожен може прийти до нас, зареєструватися, отримати скриньку і збирати кошти у себе на роботі, в магазині, серед знайомих — де завгодно, — розповіла голова правління фонду «Серце до серця» Євгенія БАРАНСЬКА.

До речі, за спостереженнями того Сергія Рикова, який теж є волонтером і тримає у себе в кабінеті таку скриньку: «прості» лікарі жертвують в середньому 50 гривень. А за інформацією координатора акції в Полтавській області, 300 тисяч осіб дали по одній гривні. Зате скільки пар окулярів придбали дітям за ці кошти! Хто ж хоче стати волонтером, організатори запрошують прийти в офіс фонду «Серце до серця» на вулиці Рейтарській, 9, у Києві й зареєструватися.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: