Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як не перетворити країну на палаючий смітник?

Ситуація біля Великих Грибовичів – ефект міни сповільненої дії
1 червня, 2016 - 11:32
ФОТО З САЙТА GALINFO.COM.UA

ХРОНІКА КАТАСТРОФИ

Біда сталася у понеділок близько 15.30  — під час гасіння масштабної пожежі, що розпочалася ще в суботу, на полігоні для вивезення твердих відходів неподалік селища Великі Грибовичі, що під Львовом.  Унаслідок раптового зсуву сміття, і це, за офіційною інформацією, близько 100 тис. м3 на площі приблизно 270х90 метрів, щезли три пожежники.

На місце події прибули голови Львівської ОДА та облради, керівник обласної поліції та начальник місцевого управління з надзвичайних ситуацій.

Пошукові роботи тривали до пізньої ночі понеділка. Перервала їх пів до першої ночі сильна злива. Рятувальники побоювалися повторного зсуву, відтак відклали роботи на ранок.

Від 7.00 вівторка пошук відновлено. На місці трагедії, за різними джерелами, працюють від двох до трьох сотень рятувальників та до 60 одиниць важкої техніки. Люди вручну роблять «коридори» у смітті, щоби знайти або колег, або якісь елементи їхнього спорядження.  Квапляться, бо знову може накрити  злива — небо від ранку захмарене. І згортають на певний час роботу, бо накриває-таки злива...

Біля сміттєзвалища чергують кілька бригад швидкої медичної допомоги, позаяк сміття досі тліє, повітря — важке і люди скаржаться на погане самопочуття.

У понеділок за фактом зсуву сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі, внаслідок якого під завалами опинились троє рятувальників, відкрито кримінальне провадження за статтею «порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою» ККУ.

Учора з’явилася інформація, що під завалами, ймовірно, перебувають не три, а чотири людини: пожежники та еколог ЛКП «Збиранка», який був під час пожежі на сміттєзвалищі, аж раптом зник і вже добу не виходить на зв’язок.

До слова: досі не оприлюднено прізвища зниклих.

Через НС на Грибовицькому сміттєзвалищі підприємства, що вивозять сміття зі Львова, змушені вивозити відходи за 70–100 км від міста, що уже призвело до зриву графіків вивозу сміття з-під львівських будинків. Отож поміркуємо, до чого це може призвести з огляду на спеку... 

ПРОБЛЕМІ — ПОНАД 10 РОКІВ

Варто зазначити, що те, що зараз відбувається на Грибовицькому сміттєзвалищі, можна назвати ефектом міни сповільненої дії.

Про закриття полігону йдеться понад 10 років. Ще 2004-го жителі Грибовичів перекривали трасу, аби привернути увагу до проблеми.

Розглядалися різні варіанти. Зокрема, начебто шукали інше місце для полігону для вивезення твердих відходів. Не знайшли.  Розглядалася також можливість будівництва сміттєпереробного заводу, на що категорично не погодилися місцеві мешканці.

Відтак маємо те, що маємо...

Тим часом Львівський міський голова Андрій Садовий, коментуючи ситуацію,  зазначив, що вже спілкувався з Кабінетом Міністрів щодо співпраці Львова та Європейського інвестиційного банку, який готовий фінансувати проект рекультивації існуючого полігону та будівництво сучасного сміттєпереробного заводу.

«ПОПЕРЕДЖЕНЬ ПРО ЕКОЛОГІЧНІ КАТАСТРОФИ НЕ ЧУЄ НІ ВЛАДА, НІ НАРОД»

Звенислава МАМЧУР-КАЛИНЕЦЬ, екс-проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Львівського національного університету ім. Івана Франка, кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри екології:

— Cкільки вже було сказано про можливі екологічні катастрофи, але це не чує ні влада, ні, на жаль, і народ. Видирає з землі бурштин, валить ліси, вигрібає гравій із річок, дірявить артезіанськими свердловинами землю і закачує туди нечистоти. Та коли наїдяться «вічно спраглі грошей»??? Як спам’ятати їх, що айфони, нові іномарки і бруски золота не стануть їжею, не дадуть чистого повітря і якісної води!

Але екологія нікому не потрібна. Хіба що лиш владцям закритись нею як щитом для нових злочинів. А потім напишуть: «Екологія погана!» Ні, екологія — це наука, яка чітко вказує на вичерпність терпіння у природи, а також виміряє дно людського опустіння й омерзіння душ.

Вже от у школах скоро не будуть викладати предмет «екологія», бо треба розвантажити учнів. Та й, дійсно, для чого. Головне, аби вміли рахувати гроші...

Вибачте, що надто емоційно, але накипіло. А спробуйте тепер читати лекції студентам-екологам і намагатися їх вчити, що треба сортувати сміття, про нові технології... і розказувати, що «так люблю той Львів, аж бракує ми слів!» Ганьба нам у Львові...


ТИМ ЧАСОМ

Ганна Гопко підготувала звернення до очільника Львова

Народний депутат України Ганна Гопко підготувала звернення до міського голови Львова Андрія Садового, яке виклала на своїй сторінці у «Фейсбуці». У документі, під якими підписалась низка інших нардепів, ідеться: «На моє переконання, значна частина відповідальності за цю трагедію лежить на міській владі Львова, яка впродовж багатьох років не вирішила питання цивілізованого вивезення, зберігання та переробки сміття з міста...» Народна депутат просить Андрія Садового надати всі документи й вичерпну інформацію щодо пропозицій і спроб вирішення зазначеної проблеми протягом останніх 10 років.

Ганна Гопко виклала у своєму пості й особисту історію: «16 років тому студенткою не могла й уявити, що зараз разом з колегами-депутатами писатимемо ці депутатські звернення, пов’язані з трагедією в селі Грибовичі.. Тоді, в 2000 році, як автор сюжету «Трагедія села Грибовичі» вперше поїхала за кордон до Франції на нагородження переможців конкурсу телесюжетів «Навколишнє середовище та сталий розвиток».

Мій сюжет про Грибовицьке сміттєзвалище і його наслідки для здоров’я мешканців села отримав окрему нагороду на міжнародному конкурсі для молодих тележурналістів в Парижі.

Як волонтер екологічної організаціі бачила неодноразові спроби міжнародних організацій вирішити проблему сміття в місті Львові.

Але корупція завадила інвесторам реалізувати свої проекти.

Проблема твердих побутових відходів актуальна для більшості міст та сіл України. Часто не вирішується через відсутність політичної волі та корупцію. У ВР зареєстровано понад 10 законопроектів на тему відходів.

Пора провести екологічний день».


P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що тіло одного з пожежних рятувальників, котрі потрапили під завал у понеділок, виявлено.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 
Рубрика: