Вже зараз Одеса є лідером в Україні за кількістю готельних комплексів високої категорії. А для проведення Євро-2012 у місті розпочали будівництво 12 готелів (з них — 8 п’ятизіркових, решта — чотиризіркові) та реконструкцію 10 існуючих готельних комплексів. У цілому в місті функціонує 74 готелі, включаючи дво- та тризіркові. Проте, відповідно до вимог УЄФА, готелі нижчих категорій не входять у програму підготовки до чемпіонату. Тому для розміщення уболівальників, учасників та гостей змагань у місті до кінця 2011 року збудують 9 п’яти- та 13 чотиризіркових готелів. Також тут розпочали реконструкцію Центрального одеського стадіону «Чорноморець», де відбудуться відбіркові матчі чемпіонату: вже зводиться фундамент майбутнього спортивного комплексу категорії еліт-класу, при цьому не переривається графік проведення ігор українських команд.
ІЗ РОЗМІЩЕННЯМ ГОСТЕЙ ПРОБЛЕМ НЕ БУДЕ
Характерна для всієї України проблема — нестача п’ятизіркових та чотиризіркових готелів. Певні успіхи має Одеса: наразі тут є найбільша кількість чотиризіркових готелів в Україні — 14, у планах міста — розширити цю мережу до 20. Більшість із них з’явиться у старій історичній частині міста. Саме тут чимало земельних ділянок нині огороджені високими парканами, за якими чути роботу будівельної техніки.
— У місті відбувається інтенсивна підготовка до чемпіонату 2012 року з футболу, — зазначив заступник начальника управління по туризму Одеської облдержадміністрації Дмитро Заболотний. — Нині ми працюємо над вирішенням проблеми, де розмістити гостей, учасників та вболівальників. На відміну від інших міст України, які будуть задіяні у Євро, Одесі вирішити цю проблему найпростіше. Оскільки це курортне місто, тут постійно з’являються нові готелі, а також реконструюється та реставруються старі. Після завершення реконструкції стадіону «Чорноморець», де проходитимуть відбіркові матчі турніру, загальна кількість місць становитиме майже 36 тисяч.
Наразі Одеса готова надати уболівальникам тільки 26 тисяч готельних номерів у існуючих готелях, включаючи й ті, що проходять реконструкцію. Так, на вулиці Дерибасівській працюватиме чотири комплекси — готель бізнес-класу «Континенталь», «Фраполі», «Спартак» та «Великий Московський», що нині реконструюється, а був збудований ще до 1917 року. Наразі всі території, на яких невдовзі стоятимуть готелі, огороджено високими парканами, а стіни «Великого Московського» обтягнуті сітками та брезентом, тож побачити, чим же займаються будівельники, неможливо.
— Оскільки «Великий Московський» належить до старого фонду міста, власникам готелю висунули одну умову — зберегти антураж будівлі, тобто її історичне обличчя, — продовжив Дмитро Заболотний. — Однак за висновками експертів, зробити це практично неможливо, оскільки будівля стоїть на одеських катакомбах. Тому навесні готель повністю знесли, і нині розпочато будівництво за сучасними технологіями, але з зовнішнім виглядом старого готелю. Поки що тут тривають земляні роботи, адже з цього починається будь-яке будівництво. Термін здачі готелю — не пізніше грудня 2011 року. Також змін зазнає й Палац моряків, який перебудують у готель «п’ять зірок» на 136 номерів.
Для розміщення спонсорів чемпіонату Одеса хоче залучити морські круїзні судна категорії «п’ять зірок» та «чотири плюс» (як резерв). За словами пана Заболотного, нині тривають переговори із власниками суден. Якщо вони погодяться на співпрацю, організатори турніру можуть розраховувати на 1890 кают у п’ятизіркових суднах та на 938 — у чотиризіркових. Не залишаться без гостей і пансіонати, санаторії, бази відпочинку та туристичні бази, які одночасно можуть прийняти понад 160 тисяч осіб.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» ЕЛІТ-КЛАСУ
Для проведення відбірних матчів Євро-2012 на базі Центрального одеського стадіону «Чорноморець» створять сучасний спортивний комплекс еліт-класу. До речі, Дніпропетровський стадіон «Дніпро», за класифікацією УЄФА, отримав чотири зірки, тоді як «Чорноморець» матиме на кілька категорій більше.
Реконструкція стадіону розпочалася навесні цього року. Чимало часу, за словами забудовників, пішло на оформлення документів для проведення будівельних робіт. Наразі основна складність реконструкції «Чорноморця» — що на період будівельних робіт тут не припиняються матчі українських команд.
— Роботу стадіону не зупинили, бо, відповідно до державної програми, одеський стадіон Спортивного клубу армії мали передати інвесторам для підготовки до проведення футбольних матчів на першість України, а «Чорноморець» планували закрити на реконструкцію, — пояснив пан Заболотний. — Але виникли проблеми із передачею стадіону в приватну власність, і щоб не гаяти на це часу, реконструкція центрального стадіону проводиться паралельно з іграми.
Нині половина трибун стадіону використовується для розміщення уболівальників, а на іншій частині комплексу на їхньому місці розміщені будівельні крани, які риють котлован для фундаменту, після чого почнеться монтаж конструкцій. Тож одна частина стадіону повністю знесена (видно тільки грунт та глибокі ями для фундаменту), а інша — зберігає свій звичайний вигляд з жовтими та блакитними сидіннями, електронним табло та кабінками для тренерів команд.
Поки що така картина не досить радує уболівальників, адже кількість місць на стадіоні скоротилася майже удвічі. Та, як тут кажуть, потрібно трохи почекати, і після реконструкції стадіон буде важно впізнати. За проектом, кожен з його трьох поверхів будуватиметься з урахуванням того, кого — «простих» уболівальників чи почесних гостей — він прийматиме (з відповідним сервісом). Ззовні він буде схожий на дніпропетровський «Дніпро» — зі сферичним накриттям, сучасними табло, VIP-зонами тощо.
За словами Дмитра Заболотного, в останню чергу реконструюють футбольне поле: створять відповідний дренаж та засіють новий газон. Поблизу стадіону збудують два 14-поверхові будинки — діловий центр та п’ятизірковий готель на 250 номерів. А для масового перегляду матчів у районі транспортних розв’язок міста та поблизу вокзалів облаштують фан-зони (одна фан-зона зможе вмістити до п’яти тисяч осіб). Також експерти переконують, щоб проблем із заходами безпеки під час матчів не буде: проект стадіону передбачає усі заходи, пов’язані з евакуацією глядачів, паркуванням автомобілів, антитерористичними актами тощо. Усіх подробиць не розголошують, оскільки детально над заходами безпеки працюють спецслужби Міністерства внутрішніх справ України, проте не приховують, що на реконструкцію стадіону потрібно $320 мільйонів.
Одеську владу також турбує, як використовувати новий спорткомплекс після чемпіонату, адже немає гарантії, що на матчі українських команд приїжджатиме така ж кількість уболівальників, як і на Євро (він може вмістити понад 35 тисяч осіб).
— Будуючи нові п’ятизіркові готелі, ми розраховуємо на свій туристичний потенціал і подальшу експлуатацію об’єктів у курортний сезон, — каже Дмитро Заболотний. — Вважаю, що з цим в Одесі проблем не буде, тим паче, що у місті планується створити базовий порт круїзного туризму: тут відбуватиметься зміна екіпажу судна та туристів, що характерно для будь-якого міста, що приймає туристичні судна не більше, як на два дні. Тож готелі пустувати не будуть у будь-якому випадку. А от стадіон, очевидно, буде напівпустим.
Для підстраховки невдовзі у північній частині Одеси розпочнуть будівництво ще одного стадіону на 20 тисяч місць. Проте місцева влада сподівається, що скористатися ним не доведеться: реконструкція «Чорноморця» завершиться вчасно — до кінця 2011 року, і всі матчі відбудуться саме тут.