Усю зиму ми мріємо про дачу як про манну небесну. А влітку, вирвавшись, нарешті, з міста на жадану ділянку, розуміємо, що дачний відпочинок у своїх мріях уявляли собі дещо інакше. І хоча в голові у багатьох досі стоїть знак рівності між поняттями «дача» і «каторжна праця», на свою заміську ділянку ми виїжджаємо все ж таки відпочивати. Поступово залишаються в минулому ділянки, які цілком складаються з грядок. Саме зараз як ніколи великий інтерес до декоративного облаштування садових ділянок. З’являється безліч журналів, телепередач, веб-сторінок в інтернеті, присвячених ландшафтному дизайну. Крім того, існує досить велика кількість фірм, які пропонують свої послуги в цій сфері.
У цій зміні акцентів, безсумнівно, є свій сенс. Влітку ми більшу частину часу проводимо не в дачному будинку, а на ділянці, в садку. Там приймаємо гостей. Тобто часто літньою вітальнею є галявинка перед будинком, а їдальнею — майданчик перед мангалом.
Що ж треба для того, щоб сад набув обжитого та затишного вигляду? Щось можна зробити власними руками, для якихось робіт краще найняти робітників, а в деяких випадках доцільно звернутися до професіоналів. Спеціалізовані фірми можуть запропонувати досить широкий вибір послуг. Зазвичай дизайнер виїжджає на ділянку для початкової рекогносцировки та складає план, зважаючи, звісно, на побажання господаря.
Квітники, водоймища, доріжки — це досить капітальні споруди, і буде краще, якщо їх не доведеться пересувати з місця на місце. Крім звичних «об’єктів», ландшафтні дизайнери пропонують модні сьогодні альпінарії (альпійські гірки), перголи, водоспади і багато іншого. Фірми, які займаються садово- ландшафтним дизайном, крім послуг власне дизайнера, виконують усі необхідні роботи. Насамперед зазвичай влаштовують доріжки. Їх можуть вкласти на істотний підмурок із піску чи бетону, вистилають плиткою або брущаткою, за бажанням обрамовують бордюрним каменем. Наявність чи відсутність підмурка залежить від особливостей грунту (особливо підступна схильна до заболочування глина). Вартість таких робіт — від 6—8 у.о. за погонний метр (сюди не входить вартість плитки), верхня межа визначається обраним матеріалом.
Радісна та звична окраса будь-якої ділянки — квітники. Для їх створення використовують як однорічні, так і багаторічні рослини. Важливо підібрати їх так, щоб цвіли вони в різний час. Тоді протягом усього літа що-небудь та радуватиме око господаря. Міксбордери — змішані квіткові бордюри — правильно закладені та доглянуті, повинні весь сезон радувати око буянням кольорів, зовнішній вигляд таких квітників протягом року постійно змінюється. У міксбордерах висаджують різні види багаторічних квітів таким чином, щоб вони поєднувалися за забарвленням та висотою, і щоб увесь комплекс справляв приємне враження. Особливо гарний вигляд такі квітники мають на темному тлі кущів чи навіть на світлому фоні стін і будівель. На задньому плані ростуть найвищі рослини, в центрі — середні, низькі — спереду, вони закриють непривабливі стебла. Можна доповнити квіти листяними чи хвойними деревцями або кущиками — важливо лише, щоб їхня висота не перевищувала метра. Створюючи квітник, треба враховувати вогкість землі — якщо вона велика, квітник підіймають на 7—10 см вище рівня землі, якщо надто сухо — навпаки, опускають. А форма квітника, розміри, бордюр із каменів — за бажанням замовника. Крім посадок багаторічників, зараз в моді контейнерне озеленення однорічними квітами (літниками). Їх висаджують у якісь витончені кашпо чи вазони з пластика, дерева або кераміки, підвішують на терасах, балконах, верандах. Літники квітнуть тривалий період із травня по осінь. Вони приємно пожвавлять монотонну лінію балкона або замощений майданчик для відпочинку. До того ж контейнери дуже мобільні: до приїзду гостей Ви легко та швидко зможете здійснити перестановку.
Одним із найцікавіших декоративних елементів є альпійська гірка (альпінарій або рокарій). Композиція з каменів і грунтопокривних рослин має імітувати куток гірського ландшафту. Чарівність альпінарію полягає в тому, що його можна зводити практично на будь-якій ділянці, попри склад грунту. Не відіграє істотної ролі й відкрита чи затінена ділянка (не треба лише розташовувати гірку в повній тіні, під кронами дерев). Зовнішній вигляд і розміри альпінарію можуть істотно варіюватися. Це можуть бути штучні скелі, осипи, «сухі струмки» («доріжка» з камінчиків, що імітує русло висохлого струмка). На великій ділянці можна зводити монументальні нагромадження величезних валунів серед невеликих каменів плоскої форми, з водоспадами і струмками — каскадами, між якими розташуються скелясті рослини. Така композиція має дуже природний вигляд і на ділянці зі схилами чи горбистим рельєфом. Споруджуючи альпінарій, завжди використовують лише один вид каменів. Добре, коли поверхня каменя вивітрилася, покрилася мохом чи лишайником. Зараз дуже великий вибір каменів і за структурою, і за розміром, і за кольором. Це всілякі туфи, вапняк, пісковик, граніт, сланець. Головний принцип — альпінарій не має бути дуже великий.
Одним із найпопулярніших видів прикрашання ділянки є створення газону. Попри всю свою уявну простоту, будівництво газону — річ складна, примхлива та дуже вередлива. Насамперед із ділянки знімається шар грунту завтовшки 10—15 см. На ньому повно бур’янів, тому його треба відвезти кудись подалі та викинути. Вивезений шар відшкодовується таким самим за товщиною шаром нового грунту. Особливо ретельно треба підійти до підготовки родючого шару та влаштування дренажу. Необхідно заздалегідь потурбуватися про склад грунту — внести певні суміші перегною, торфу (бажано не низинного), компосту, піску та суглинку. До речі, на запланованому місці газону непогано було б протягом 1—2 років вирощувати звичайну картоплю — вона дуже благотворно впливає на оздоровлення грунту. До ініціатив господарів дач самостійно завезти нову землю фахівці ставляться з побоюванням: рослинний грунт невідомого походження може бути заражений насінням бур’янів.
Перший рік газон практично захищений від бур’янів, у подальші роки вони час від часу з’являтимуться, але лише поодиноко. Річ у тому, що газонні трави створять досить міцний килим, на якому стороннім рослинам укорінитися важко. Як кажуть англійці, газон треба лише стригти та поливати протягом 300 років. Звичайно, це жарт, але постає питання про систему поливу. Якщо вона необхідна, то влаштовувати її треба до всіх посадок. Система поливу — це мережа з пропіленових труб і насадок, які розбризкують воду. Труби вкладаються обов’язково під невеликим нахилом — у найнижчій точці є спеціальний кран, через який система спорожняється перед настанням холодів. Система поливу може бути ручною чи автоматичною. Її можна запрограмувати — наприклад, навіть за відсутності господаря вона двічі на день поливатиме ділянку. Крім того, вона може знадобитися, якщо на ділянці заплановане водоймище з фонтаном.
Створення невеликого ставка буває вкрай привабливим, особливо коли ділянка розташовується вдалині від природних водоймищ. Для вистелення дна солідні фірми використовують гнучкий ізолюючий матеріал, щоб не обмежувати себе у виборі контурів і розмірів. Одним із найвідповідніших матеріалів є плівка — мембрана. А буває, що для їх влаштування в землю вкопують розбірний пластиковий басейн турецького виробництва. Усередині та навколо вкладаються камені, розміщують водні рослини.
На ділянці можна поставити альтанку. Вона може встановлюватися на капітальний підмурок або ні — це вирішує господар і проектувальники. Вам можуть запропонувати альтанки з металевими кованими елементами або цілком дерев’яні — існують спеціальні каталоги. Традиційно популярна пергола (італійською — арка) — ажурна конструкція, оповита плющем. Встановлена в саду пергола з двома поперечками може слугувати навісом над місцем відпочинку.
На що слід звернути увагу. Ландшафтний дизайнер не лише планує ділянку та красиво розкладає камінчики. Працівники таких фірм володіють запасом знань про рослини і можуть дати вельми цінні поради із догляду та підтримки первозданного вигляду. Можна підглянути якісь ідеї в сусіда, найняти робітників і сказати: «Зробіть мені красиво», але в цьому випадку немає жодної гарантії, що вся ваша краса через два тижні не віддасть Богові душу. Тоді як до фірм можна висувати претензії, і вони обов’язково приїдуть та все владнають. Для цього обов’язково укласти договір. Деякі ландшафтні фірми виконують роботи лише в комплексі, тобто «від і до», в інших пропонують кожну послугу окремо. Отже, вибір залишається за вами.