У контексті українських реалій, коли кожна друга молода людина є професійно незатребуваною, безробіття залишається болючою і нагальною для вирішення проблемою. Власного досвіду, з огляду на зростаючі черги до центрів зайнятості й оприлюднену Міжнародною організацією праці цифру — 1,62 млн безробітних, нам, очевидно, вже не вистачає для подолання кризи. Однак і на світовому ринку праці теж далеко не все гаразд. Згідно з прогнозом МОП, у нинішньому році кількість безробітних у світі сягне рекордних показників — 202 млн осіб, покривши таким чином різницю із сьогоденням у 5 млн. Під удар потрапляє переважно молодь до 24 років, послуги якої на тлі загальної фінансової кризи просто не потрібні на ринку праці. Звичайно, кожна окрема країна — це свої показники безробіття, і потерпають в першу чергу ті, економіка яких є слабо розвиненою. Так чи інакше, будь-яку проблему краще вирішувати спільними зусиллями.
Тож група українських експертів із питань працевлаштування, до складу якої увійшли представники Івано-Франківського обласного молодіжного центру праці та Молодіжного громадського центру «Еталон», їздила за новим досвідом до сусідньої Польщі, в якій також значні зусилля витрачають на подолання безробіття. Протягом тижня експерти із 15 регіонів України проходили стажування у місті Жешув, де відвідували польські інституції з працевлаштування, вивчали правові та організаційні засади їхньої діяльності, основи взаємодії з роботодавцями та шукачами роботи.
Зокрема, побували українські спеціалісти в Підкарпатському корпусі добровільної праці, робота якого спрямована саме на працевлаштування молоді. На відміну від українського аналогу — молодіжних центрів праці — польські корпуси мають в десятки разів численніший штат і суттєву фінансову підтримку з боку держави та Європейського Союзу, що дає їм можливість реалізовувати різні молодіжні проекти з працевлаштування.
Ознайомилися з роботою Воєводського та Повітового центрів зайнятості Підкарпаття. Вища школа інформатики і менеджменту в Жешуві — заклад, де навчається велика кількість українських студентів, який, звичайно, не оминули наші фахівці. Інформативним і насиченим вийшло спілкування зі спеціалістами Бюро кар’єр Вищої школи, які поділились досвідом у сфері організації стажування для молоді.
Не менш цікавим та корисним виявилося перебування експертів у приватній фірмі BD CENTER. Вони ознайомилися з діяльністю фірми щодо проведення досліджень ситуації на ринку праці. Центром, зокрема, було реалізовано низку проектів: «Робимо перші кроки» (працевлаштування молодих людей віком до 25 років), «Я також можу» (сприяння безробітним, яким більше 45 років), «Під вітер» (сприяння поверненню до роботи жінок після народження дитини) тощо.
Щовечора проводили робочі зустрічі, під час яких учасники групи аналізували отриману інформацію, ділилися думками та ідеями. Врешті, внаслідок тривалих дискусій і обговорень, представники з різних регіонів України змогли виробити механізми подальшої співпраці з польськими партнерами. Загальні ж підсумки проекту було підбито під час проведення Міжнародного семінару. Зокрема, було оголошено результати участі українських експертів у проекті, а саме:
1) створення коаліції організацій, установ та інституцій, які сприяють працевлаштуванню молоді в Україні, та підписання відповідного меморандуму;
2) підписання керівниками українських організацій із працевлаштування договорів про співпрацю з польським Підкарпатським корпусом добровільної праці;
3) вироблення експертами конкретних напрямків для подальшої спільної діяльності у сфері працевлаштування.
Реалізація проекту дала змогу створити потужну платформу для подальшої взаємодії між організаціями з працевлаштування, завдяки якій досвід Польщі буде ефективно впроваджено в Україні.
Стажування проходило в рамках міжнародного проекту «Пошук нових механізмів працевлаштування молоді» за фінансової підтримки Благодійного фонду Богдана Гаврилишина. Організаторами виступили Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодіжний центр працевлаштування», Тернопільський обласний молодіжний центр праці та Добровільної корпус праці Прикарпаття (Польща).
Ірина НЕСТЮК, директор Тернопільського обласного молодіжного центру праці; Катерина БЕКРЕНЬОВА, прес-секретар Благодійного фонду Богдана Гаврилишина