Поки тривають сутички на вулиці Грушевського у центрі столиці між правоохоронцями та мітингувальниками, у незвичних умовах змушені працювати наукові установи та культурні заклади, що розташовані тут. Національна парламентська бібліотека, Академічний ляльковий театр, Національна філармонія, Національний художній музей України, а також Інститут літератури, Інститут української мови, Інститут історії, Інститут мистецтва, фольклористики та етнології ім. М.Рильського, які знаходяться в приміщенні одного будинку (на вул. Грушевського,4), — усі вони зараз потребують особливої охорони. Адже речі, які тут зберігаються, мають національне значення, збиралися роками, а то й століттями. Щоб зберегти їх від імовірного знищення, деякі з перерахованих закладів вживають додаткових заходів безпеки, зокрема цілодобово чергують на робочих місцях.
Першими про зачинені двері для відвідувачів оголосив Національний художній музей. На сайті закладу йдеться, що тимчасово експозиція зачинена, а всі заплановані акції на найближчі дні скасовано. До речі, дирекція музею одна з перших почала бити на сполох, аби від сутичок не постраждали цінні фонди та колекції. Адже тут зберігаються художні твори від часів Київської Русі й до сучасності, у тому числі одна з найбільших колекцій іконопису. Кілька днів тому генеральний директор Марина Задорожна, головний хранитель Юлія Литвинець та представник трудового колективу Марина Скирда звернулися до Президента, прем’єра, уряду, опозиції та громадськості «з вимогою утриматися від дій, що створюють загрозу для будівлі музею — пам’ятки архітектури національного значення — й унікальної колекції вітчизняного образотворчого мистецтва, широко відомої у світі».
Решта культурно-освітніх закладів, що на вул. Грушевського, наразі працюють в умовах посиленої безпеки. В Інституті літератури, де знаходиться найбільший в Україні фонд рукописів українських письменників, «День» запевнили, що їм нічого не загрожує. «Хоч рукописи і перебувають у приміщенні інституту, але вони сховані за кількома дверима під замком, туди доступу немає, — розповів «Дню» вчений секретар Інституту літератури Геннадій Нога. — Зараз працівники чергують тут цілодобово, а масові заходи скасували, засідання вченої ради перенесли до більш спокійних часів. У цілому ми нормально працюємо, не відчуваємо загрози. Усі інститути, які працюють у приміщенні на вулиці Грушевського, 4, встановили такі самі чергування. Унизу в нас розгорнувся шпиталь, там є чергові від мітингувальників. Для нас теж встановили пропускну систему, в них і в нас у кожній кімнаті є вогнегасники, у разі чого».
Колеги по приміщенню (Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського) взагалі зараз не ходять на роботу, так їм порадили керівники.
«У нас така професія, що бути на робочому місці — необов’язково, — розповідає співробітник інституту Микола Дмитренко. — Ми працюємо в архівах, у середовищі фольклорно-етнографічному, безпосередньо де є носії традицій. Для нас немає незручних умов. Ми працюємо завжди — і вдень, і вночі. У нас теж зберігається багато рукописів, там матеріалів за два століття назбиралося, зараз їх налічується кілька мільйонів. Це не зразки вишивки чи щось подібне, а етнографічні альбоми, описи, записи, фіксації тощо. Наприклад, опис вітряка з усіма деталями: що як називається, як працює, тобто пізнавальна інформація. Я не кажу вже про казки, легенди, повір’я, що у 1920-ті роки записувалися за спеціальними програмами. Було 25 тисяч респондентів, які надсилали свої матеріали безкоштовно на адресу Академії наук».
Тож пильнувати і тут є що. А от у Національній філармонії, яка розташована трохи далі від гарячих точок, на Володимирському узвозі, 2, запевнили, що працюють за графіком, концертів ніхто не збирається скасовувати, єдине, що відвідувачі зайвий раз перепитують, чи нічого не змінилося у роботі філармонії.
«Територіально у нас немає жодних перепон для доступу до будівлі. Звісно, є певні незручності, по Парковій алеї зараз не можна під’їхати, але з Подолу та майдану Незалежності доступ є, — коментує директор Національної філармонії Дмитро Остапенко. — Маємо надію, що все буде гаразд. У будь-якому разі концерти за останні дні нормально відбулися. Останніми днями виступали Дмитро Суховієнко, Мирослава Каторович зі своєю цікавою програмою. Тож про масові повернення квитків наразі не йдеться».
Опитані нами працівники культурних установ розповідають, що чекають кращих часів, сприятливіших для існування мистецтва.