Усі діти — природжені садівники: вони цікавляться, люблять пізнавати нове через дію, їм приносить справжню насолоду повозитися в бруді. І якщо навчальний рік залишився позаду і попереду цілих три місяці безтурботного відпочинку, а у вас виникає запитання: «Чим би зайняти дітей, поки вересневий дзвінок знову не покличе їх у класи?», чому б вам разом із вашими дітьми не створити «дитячий» сад? Підготовка грунту, вибір рослин, висів насіння чи пересаджування розсади, спостереження за рослинами і, нарешті, збір урожаю — все це може стати прекрасним і цікавим спільним проводженням часу, що дозволить вам поспілкуватися з вашими домочадцями і ближче взнати одне одного.
Дітям подобається спостерігати за метеликами, жуками та черв’яками, поливати рослини та нюхати квіти. Вони з цікавістю сіють насіння, споглядають, як з’являються з-під землі паростки (адже вони такі ж маленькі і беззахисні!), і, звичайно ж, збирають смачний урожай! І хіба може щось порівнятися із задоволенням від копання в бруді і будівництва калачиків! Підтримайте їхню допитливість, і ви зможете з дитинства прищепити дітям любов і інтерес до навколишнього світу.
Головне, на що варто звернути увагу нам, дорослим, це можливий розмір саду і вік вашої дитини. Якщо їй усього 2-3 роки, то, повірте: те, що вам здається лише крихітним шматочком землі, для малюка — це цілий світ, який вражає своєю новизною і несподіваними сюрпризами! До того ж акуратний маленький садочок набагато привабливіший для дітей, аніж величезна ділянка, яка може лякати своїми розмірами і масштабами. Адже самі вони ще такі маленькі, і великі розміри здаються їм чужими і навіть ворожими.
Залучайте дітей до роботи вже на етапі вибору місця під майбутній дитячий садок — розкажіть дітям, які умови необхідні для вирощування рослин, як вибрати для них місце; поясніть, що рослини, як і люди, потребують їжі та води, сонячного світла та повітря. При виборі місця враховуйте, що підхід до нього має бути легкодоступний для дітей, а сам садок — на видноті у дорослих. Етап підготовки ґрунту може стати для ваших малюків надзвичайно цікавим заняттям: ще б пак, адже їм так рідко вдається повозитися в бруді, та ще й з дозволу батьків! Підтримуйте їх ентузіазм!
Дітям буває складно запам’ятати всі необхідні роботи в саду, тому ви разом зі своїми дітками можете змайструвати спеціальний календар і повісити його в дитячій кімнаті. Таким чином, маленьким садівникам легше буде орієнтуватися, до того ж до календарика ви з дітьми зможете вклеювати фотографії садка, так що навіть взимку дітям буде цікаво пригадати своє літнє перебування у заміському будинку.
Якщо ви вирощуєте рослини з насіння, вибирайте ті, насіння яких досить велике за розміром, швидко росте і легке у догляді. Гарним вибором будуть овочі. Їхнє насіння швидко проростає і після дозрівання їх можна із задоволенням з’їсти. Дітям обов’язково сподобається вирощувати редьку, кабачки, огірки, помідори, горошок, гарбуз. Плоди деяких із них можуть бути після збору урожаю використані не тільки для приготування їжі, а й послужити оригінальною прикрасою — наприклад, із гарбуза можна зробити забавну годівницю для птахів або підвісне кашпо для квітів.
Дітям дуже подобається перебирати барвисті пакетики з насінням або вибирати рослини з розсади, тому дозвольте їм взяти участь у процесі посадки рослин: тоді діти гордо зможуть сказати, що це саме їхній садок.
Щоб додати дитячому саду кольору і привабливості, посадіть разом із дітьми чорнобривці, настурцію, нагідки — словом, будь-які невибагливі у догляді яскраві квіти.
Крім того, у дітей повинні бути свої, що відповідають їхнім розмірам, інструменти — лопати, граблі, рукавички, шланги та лійки. Вони повинні бути такі ж, як у дорослих: адже іграшкові пластмасові інструменти швидко ламаються і до того ж позбавляють дитину відчуття значущості її роботи. Дайте дитині в руки інструменти, якими їй зручно буде копати землю (для найменших може підійти звичайна столова ложка). Добрива, звичайно ж, треба вносити самим, причому після того, як дитина закінчить працювати із землею (у будь-якому випадку краще використати для цього звичайний компост).
Якщо у вас абсолютно немає вільного місця в саду або ж ваша сім’я живе в місті, то можна запропонувати дітям виростити свій садок у контейнерах, які легко розмістяться на балконі або патіо. Тільки уявіть собі, як привабливо виглядатиме в контейнері поєднання листя червонокачанного салату і легкої зелені петрушки. До того ж ви можете разом із дитиною вибрати для її садка красиві контейнери, які самі по собі служитимуть прикрасою. У контейнерах можна вирощувати практично будь-які овочі (особливо їх низькорослі гібриди), трави, квіти — все, що подобається маленьким садівникам.
Якщо ваш малюк уже підріс, можна створити і більший сад, у якому висадити звичайного розміру рослини — помідори, перець, огірки, редьку, моркву, а також трави або квіти. Не забудьте про соняшники і кукурудзу — ці рослини подобаються майже всім без винятку дітям! Відгородіть дитячий садок від решти ділянки, щоб дати дітям можливість відчути себе справжніми господарями, що відповідають за ввірену територію. Можна використати для цього живопліт, декоративні парканчики або бордюри. Якщо ваш малюк вже виріс із своєї пісочниці, саме її можна перетворити на дитячий садок — адже для малюка це добре знайомий простір, у якому йому буде комфортно і цікаво.
При виборі рослин для дитячого садка звертайте увагу на ті, які не схильні до захворювань і не вимагають спеціальної обробки: адже малюки люблять торкатися руками всього навкруги, а потім тягнуть їх до рота. В жодному разі не можна висаджувати отруйні рослини та рослини з колючками, які можуть поранити маленьких дослідників.
Якщо дитину так захопило садівництво, що тривале очікування весни стало надто втомливим, можна запропонувати їй у зимовий період вирощувати рослини в кімнаті. Прекрасним варіантом для цього стануть трави — вони швидко ростуть, їх можна використовувати в їжу і до того ж вони дуже декоративні. Якщо в будинку є кішка, запропонуйте вашій дитині вирощувати для неї траву в горщику. Дуже цікавим заняттям може стати вигін цибулин. Це дуже просто і зовсім недорого, зате ви займете свою дитину взимку, коли вона не може довго бувати на вулиці і не знає, чим зайняти себе вдома. Дитина може сама (з вашою невеликою допомогою) виростити квіти і подарувати їх вам, бабусям або вчителям на свято.
Крім того, дітям дуже подобається робити гербарії та аплікації із сухого листя і квітів: допоможіть дітям підготувати необхідний рослинний матеріал, і ваші маленькі непосиди захопляться новою, цікавою і незвичною для них творчістю. Спробуйте змайструвати разом із дитиною опудало для дитячого саду і городу — ось уже де фантазії вашої дитини знайдуть своє втілення.
Якщо до вас приїхали гості, не забудьте показати їм не тільки свій дорослий, а й дитячий сад. Сфотографуйте зібраний дітьми урожай і надішліть фото бабусям і дідусям: адже ваша увага до досягнень дітей — це найкраща мотивація, яка підтримує дитяче бажання брати участь у роботі зі створення саду.
Враховуйте, що картинка говорить краще за слова, тому не варто пояснювати словами те, що можна просто показати. Утримувати увагу дітей можна лише дуже нетривалий час, тому урізноманітнюйте їх перебування в саду. Видимі результати праці дуже допомагають підтримувати інтерес, тому висаджуйте рослини, які швидко ростуть і дають урожай. Вирощені власними руками овочі діти пробують на смак більш охоче, ніж куплені в магазині або вирощені дорослими, тому у вас буде можливість урізноманітнювати меню маленьких гурманів. Робота в саду завжди пов’язана із забрудненими руками та одягом — будьте до цього готові і не лайте за бруд своїх маленьких садівників.
Власний сад дасть дитині можливість відчути свою відповідальність і успіх, допоможе ближче познайомитися з природою, пізнати взаємозв’язок між рослинами і людьми, і, що не менш важливо, це прекрасна можливість провести час разом зі своєю сім’єю.