Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як Віталій Федорович з Iваном Сергійовичем посварились...

А уряд знову не винний?
30 липня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Щойно забувся скандал навколо Інституту філософії і Нацради, як одразу ж, не за своєї вини, Нацрада знову опинилася в центрі чергового конфлікту.

Термін, у який Держкомтелерадіо мав передати (згідно з наказом Кабміну) Національній раді з питань телебачення та радіомовлення приміщення по вулиці Прорізній, 2, минув уже понад тиждень тому. Одначе з кожним днем конфлікт між двома організаціями з майже однаковою назвою та приблизно одними й тими ж функціями розгоряється все більше. Причиною цьому — невдало розподілені між ними квадратні метри.

Коротко нагадаємо суть конфлікту. Після того, як Кабінет Міністрів України розпорядився передати приміщення Держкомтелерадіо у розпорядження Нацради, останні безуспішно намагались туди вселитись. Одначе працівники Комітету виявили бажання працювати, тому не поспішали звільняти робочі приміщення. Тоді, після тривалих суперечок, голова Нацради Віталій Шевченко і голова Комітету Іван Чиж підписали угоду, за якою поділять будинок на Прорізній навпіл. У одній частині розміщується колектив Нацради, а в другій — працівники Держкомітету. Одначе конкретні приміщення й поверхи обумовлені не були. Тому Нацрада таки зайняла згодом будинок на Прорізній, опечатала п’ятий поверх приміщення, де розміщені, за словами в. о. голови Держкомтелерадіо Анатолія Мураховського, діловодна служба, зал засідань колегії та кабінети двох заступників голови. На робоче місце його не пускають. За словами пана Мураховського, Держкомтелерадіо уже звільнив з другого по четвертий поверхи для Нацради, хоча й із запізненням. Віталій Шевченко, у свою чергу, каже, що насправді, відповідно до актів, були звільнені одна чи дві кімнати, «лише в четвер вони звільнили четвертий поверх». Жодного офіційного документу про те, що Держком передає ці кімнати, пан Шевченко не бачив. Тому Віталій Шевченко 28 липня видав наказ, за яким розділив поверхи по-своєму: з другого по п’ятий поверхи — це 26 робочих кімнат чи 649,6 кв. м — залишаються за Нацрадою, а Комітету передаються приміщення з шостого по восьмий поверхи — це 32 кімнати чи 878 кв. м. Віталій Шевченко каже, що Нацрада й так пішла на поступки колегам з іншого органу — дала їм на 200 кв. м. більше території, хоча працівників у них менше. Представники Держкомітету, за словами Мураховського, зараз працюють на шостому, сьомому, восьмому поверхах, зокрема й у коридорах. А інтерес Нацради до загадкового п’ятого поверху пан Мураховський обгрунтовує тим, що там повинні сидіти заступники голови, а цим Нацрада загострює і нагнітає проблему. У свою чергу Віталій Шевченко каже, що необхідність заблокувати поверх полягала в тому, щоби «зберегти документи», які там лежать. У четвер з вищезгаданими документами виникла колізія. Секретар пана Мураховського «попросилася» до кабінету, аби «полити вазони й забрати свідоцтво про народження». Її впустили. Але, як розповів «Дню» пан Мураховський, секретар взяла й ті документи, які лежали на столі. Коли пані виходила, в неї з рук силоміць вихопили ті документи. Пан Шевченко каже, що в цих паперах йшлося про «незаконні оборудки з використанням приміщень і про величезні суми. Ці документи, очевидно, треба передати правоохоронним органам».

То чиїм на даний момент є приміщення? Пан Мураховський каже, що приміщення юридично стоїть на балансі Держкомтелерадіо. «Ми не можемо передати цей будинок на баланс Нацраді тому, що тут є серйозні юридичні перешкоди здійсненню операції з передачі будинку», — каже він. І додає, що проінформував про це Кабмін, внісши відповідні проекти урядових рішень. За його поясненнями, передача з балансу на баланс цією будівлі де-юре ліквідовує Держком, тому що відтепер організація буде позбавлена юридичної адреси, статусу юридичної особи. Таким чином Держком не зможе здійснювати ні фінансової, ні господарської діяльності. Натомість пан Шевченко стверджує, що юридично з 21 липня цього року приміщення перейшло в оперативну власність Нацради відповідно до розпоряджень Кабміну і до акту про передачу будинку, а також відповідно до письмової угоди між ним та Іваном Чижем про принципи розподілу приміщень. Тому Віталій Федорович запропонував пану Мураховському звільнити й свій кабінет.

Медіа-юрист Тарас Шевченко каже, що зараз не можна однозначно стверджувати, хто правий, а хто — ні. «Більше права на приміщення, думаю, має все-таки Нацрада, бо вони базують свою позицію на конкретному рішенні уряду», — додає він. Однак, по суті, Держком проігнорував рішення Кабміну, за яким його зобов’язали передати приміщення Нацраді. «Якщо він повністю не передав будинок новому власнику чи орендарю, то новий орендар (Нацрада) юридично не має підстав розпоряджатись цим приміщенням», — додав Тарас Шевченко.

На даний момент ніхто не може передбачити подальший розвиток конфлікту. Одначе видається цікавим сам факт боротьби двох поважних організацій за квадратні метри. Цікаво, який приклад вони подають медіаорганізаціям — радіо, телеканалам, — в яких теж часто бувають конфлікти? Щоправда, масштаб менший — сперечаються за частоти. Їх є кому судити: існує Нацрада з питань телерадіомовлення, є Держкомтелерадіо. Та хто розсудить останніх?

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День»
Газета: 
Рубрика: