Днями в Києві відбулася презентація навчального курсу «Захист прав людей з інвалідністю». Вона відбувалася в формі бесіди під час сніданку в громадському ресторані Urban Space 500 за участю заслуженого майстра спорту України, чемпіона літніх Паралімпійських ігор 2016 року в Ріо-де-Жанейро Андрія Демчука. Під час розмови спортсмен спільно з представниками ГО «Боротьба за права» та ГО Prometheus ознайомив з тематикою курсу, а також поділився історією власного успіху.
ПЕРЕТВОРИТИ ПОРАЗКУ НА ПЕРЕМОГУ
Невипадково, що саме Андрій Демчук став співавтором та ведучим навчального курсу про права для людей з обмеженими можливостями. Спортсмен на власному прикладі вдало демонструє, що люди з інвалідністю можуть бути повноцінними та корисними членами громади. Ще з народження в майбутнього майстра спорту виявили вроджені дефекти стопи, через що в 19 років йому довелося ампутувати ногу. Власне, це стало тим поштовхом, що привів Андрія Демчука до паралімпійського спорту, в якому він згодом досягнув великих вершин. Тож, як влучно висловилася співавторка курсу Ірина Федорович, фехтувальник знає все про перемоги і шлях до успіху — в спорті, в повсякденному житті й у боротьбі за права людини. Спортсмен наголошує на тому, що в українському суспільстві досі існує чимало штампів щодо сприйняття осіб з інвалідністю.
«Мені досить часто доводиться руйнувати стереотипи про те, що люди з інвалідністю в Україні потребують лише турботи й опіки, переконувати, що першочергово нам потрібні рівні права; на власному прикладі показувати, що ми можемо бути повноцінними членами громади, корисними і вдячними», — розповідає Андрій Демчук.
ВІЛЬНИЙ ДОСВІД
Курс «Захист прав людей з інвалідністю» перебуває у вільному доступі на навчальній платформі Prometheus та призначений для всіх, хто цікавиться правами людей з інвалідністю, прагне навчитися користуватися ними або ж допомагати в цьому іншим.
Особливістю навчального курсу є його доступність викладу, простота та зрозумілість. Великою перевагою є й те, що при розгляді тем автори посилаються на приклади конкретних людей з інвалідністю, що дасть можливість застосовувати їхній досвід у реальному житті. За словами гіда відеолекцій Андрія Демчука, права людини — це не нудний підручник. Тим паче, наголошує спортсмен, історію про права людини та їх дотримання в Україні пишемо саме ми й від нас залежить, наскільки вона буде захопливою.
Структурно курс поділений на 10 навчальних відеолекцій, статтей, а також тестових завдань для самостійного опрацювання. Впродовж чотирьох тижнів фехтувальник Андрій Демчук, правозахисниця та директорка ГО Центр «Соціальна дія» Ірина Федорович та координаторка ГО людей з інвалідністю «Боротьба за права» Юлія Сачук розглядатимуть тему прав людей з інвалідністю з різних ракурсів.
У КОНТЕКСТІ РІВНОСТІ
Насамперед у контексті історії спікери розглянуть формування термінології щодо інвалідності та різні моделі ставлення до неї в певний час. Власне, в цьому контексті торкнуться і теми коректної термінології, адже лексика на позначення цього явища досі викликає чимало дискусій та обговорень. (Автори зазначають, що категорично відкидають слово «інвалід» та не вживають його ані для цілей цього курсу, ані в своєму професіональному чи приватному спілкуванні.)
Крім того, тематичне наповнення курсу стосуватиметься й загального огляду теорії про соціальні, економічні, громадянські та політичні права людини. В контексті рівності та недискримінації автори пояснюватимуть, чому права людей з інвалідністю є рівноцінними правам людини загалом.
Також окрема лекція курсу присвячена й темі порушення прав людей з інвалідністю в сучасній Україні. На конкретних прикладах та ситуаціях спікери пояснюватимуть, які саме права порушуються, хто за це відповідальний та як покращувати ситуацію.
У межах курсу йтиметься й про міжнародні та соціальні механізми захисту прав людини, а також про конкретні дії для цього.
КОНКУРС
Серед цікавого та змістовного навчання учасників очікує й ще одна приємність. Як зазначають автори, в межах проєкту «Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні», який виконує ГО «Боротьба за права» за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні також буде проведено конкурс субгрантів для місцевих ініціатив та активістів, спрямованих на захист прав людей з інвалідністю. Успішне проходження цього курсу «Захист прав людей з інвалідністю» буде одним з важливих критеріїв для участі в конкурсі.
Серед студентів курсу автори оберуть тих, хто зможе долучитися до роботи над підготовкою звіту України в ООН щодо виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та процесу презентування звіту в Женеві.
Долучитися до навчального курсу можна на сайті Prometheus за посиланням https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:FFR+PRPD101+2020_T1 /about?fbclid=IwAR1iUUJ-ojYqlkwcMz_L2GvthdHZiiR2YuTHzL-KrnTvWdK8H6Yw7dm4hgQ!