Центр соціологічних та політичних досліджень «Соціовимір» вирішив до Дня рятувальника України дослідити громадську думку з приводу ставлення до катастроф і нещасних випадків, а також до людей, покликаних надавати допомогу в нещасті. За словами голови правління Центру Сергія Тарана, отримана соціологами інформація також окреслює ступінь довіри громадян України до вітчизняних органів влади й політиків у зв’язку з надзвичайними ситуаціями.
Згідно з отриманими результатами, майже половина громадян України з власного досвіду знають про надзвичайні ситуації, були їхніми учасниками: стикалися з аваріями і катастрофами природного чи техногенного характеру. Нічого про всі ці лиха не знають 52% українців, порахували соціологи «Соціовиміру». Аварії на атомних станціях з радіоактивними викидами у довкілля все ще тривожать понад чверть респондентів. Також українців турбують велика кількість аварій на дорогах та забруднення довкілля. Третина опитаних боїться пожеж — в лісах, на торф’яниках, сільських угіддях. Серед інших неприємностей у своєму житті люди пригадали пережиті на своєму віку аварії у системах опалення, каналізації, газо- і електропостачання, у ліфтах. Українці вважають, що аби покращити роботу чиновників на місцях та працівників МНС, їх потрібно краще фінансувати.
Після ліквідації наслідків, принесених великою водою в Західній Україні, та пожежі на складах боєзапасів біля станції Лозова на Харківщині, Сергій Таран зробив висновок, що українці більш упевнені у надійності роботи МНС, а також у роботі обленерго та Мінтрансу. Разом з тим, на думку опитаних, у тих же ситуаціях найменш професійно себе показали Міністерство з питань житлово-комунального господарства, Держкомітет з водного господарства та Мінприроди. Для вдосконалення рятувальної служби їх потрібно негайно забезпечити усією необхідною технікою, вважають опитані. Також респонденти вважають, що нашим працівникам МНС не завадить підвищити професійну підготовку.
Соціологи запитали й про найпотрібніші в суспільстві професії. На думку респондентів, професія рятувальника опинилася в цьому рейтингу четвертою. Першим у списку — лікар. А ось найменше потрібними, вважають українські платники податків, є... податківці.
ДОВIДКА «Дня»
Віктор Ющенко вирішив поновити в Україні День рятівника, який відзначатимуть знову 17 вересня. За повідомленням його прес-служби, Президент встановив це свято, враховуючи «значний внесок співробітників аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадян у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров’я людей...» Для того, щоб відновити День рятувальника, Ющенко скасував створений Кучмою День працівників цивільного захисту.