У січні 2012 року в Херсоні відбувся аукціон, після якого обласний бюджет поповнився одинадцятьма мільйонами гривень. «З молотка» пішла будівля, розташована на центральній площі міста, — кінотеатр «Україна». Із того часу керівництво облдержадміністрації та облради не припиняє рекламувати вигідність цього продажу, адже за виручені кошти пообіцяли відремонтувати інші будівлі — одна з них відомства ОДА (?!), інша — колишній Будинок офіцерів, який уже не один рік «кричав» про порятунок своїми облізлими фасадами й похиленими стінами. Із самого кінотеатру новий власник має зробити «цукерку» — сучасний торговий центр, що збереже орієнтацію на кінопокази і архітектурну впізнаваність тієї самої «України». Утім, як це часто буває, обнадійливі обіцянки поступово стають дедалі менш привабливими. Опублікований проект майбутньої реконструкції викликав чимало критики експертів, а саме будівництво, фінал якого обіцяли й до кінця минулого року, й весною поточного, очевидно, затягнеться далеко не на один місяць, адже нині там тільки пустка з купою будівельного сміття. Та й реконструкцією як такою цей процес можна назвати з великою натяжкою, бо від колишньої будівлі нині лишився сам фундамент, у структурі якого теж будуть зміни. Чи потрібен місту цей торговий центр? Коли закінчиться будівництво? Якою буде нова «Україна»? Із цими та іншими запитаннями «День» звернувся до експертів у містобудівній галузі.
Михайло ВУСТЯНСЬКИЙ, архітектор:
— Не знаю, навіщо потрібна така «реконструкція». Із оприлюдненого плану видно, що після завершення всіх робіт у центрі міста буде зруйновано архітектурний ансамбль, який включав будівлю Апеляційного суду, сквер, будинок облдержадміністрації, площу Свободи, кінотеатр «Україна» і бульвар «Мирний». Зокрема, останні об’єкти змінять своє призначення. Кінотеатр стане черговим торговим центром, а бульвар перетвориться в буферну зону для підвозу товарів із незручною стоянкою, яка, скоріше за все, розміститься на теперішніх зелених зонах. Обіцяють, що товари розвантажуватимуть вночі, але це малоймовірно. Гадаю, про затишну прогулянку «Мирним» можна буде забути. Переконаний, що таким об’єктам — не місце в центрі. Та якщо вже на те пішло, такий ТРЦ можна було зробити з ЦУМу, що за кількадесят метрів від кінотеатру. А з точки зору естетики, майбутня споруда й реконструкція фасадів сусідніх будинків — взагалі несумісні. Прикро, що питання про реконструкцію центру ухвалювалося у вузькому колі наближених до влади осіб, без залучення незалежних експертів, і не було організовано відкритого конкурсу. Коли в обласній Спілці архітекторів дізналися про наміри влади продати «Україну», спілчани вирішили розробити власний план, але містобудівна рада запропонувала свій проект. Під час обговорення його критикували, але більшість чомусь проголосували «за»... Як альтернативу, я бачив максимальне збереження первозданного виду споруди, особливо стін і фасаду. А простір можна було б розширити за рахунок заглиблення в землю. Після обережної реконструкції згаданий комплекс можна було б рекомендувати для визнання архітектурною пам’яткою, однак тепер це вже неможливо.
Григорій ХОДІН, начальник Управління містобудування та архітектури Херсонської облдержадміністрації:
— На сьогодні на об’єкті активно ведеться розбір колишньої будівлі. Спочатку забудовник планував зберегти стару частину вхідної групи: колони, арки. Але під час виконання земельних робіт по фундаменту стало зрозуміло, що стара частина перебуває в дуже поганому стані. Вирішено було її демонтувати й звести такі ж, але надійніші. Отже, по суті, кінотеатр з торговим центром будується заново. Відкриття, скоріш за все, відбудеться 2014 року. Щодо території довкола «України», тут також планується реконструкція. Площу перед будівлею впорядкує забудовник, а на бульварі «Мирний» ми плануємо пішохідну зону з велодоріжками, майданчиками для скейтингу й ролингу. Місця для авто шукатимемо довкола центру.