Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ялтинський парад планет

У першій декаді вересня в Ялті відбувся I Міжнародний фестиваль класичної музики
15 вересня, 2000 - 00:00

Ця акція унікальна тим, що не має аналогів у світі. У концертах брали участь тільки найкращі з кращих вокалістiв і музикантiв у віці від 16 до 24 років — володарі гран- прі та перших премій найпрестижніших міжнародних конкурсів. Серед учасників фестивалю були представники Вірменії, Австрії, В’єтнаму, Голландії, Казахстану, Канади, Польщі, Росії, США, Швеції, Південної Кореї та України.

Відкриття і закриття акції відбувалося в концертному залі «Ювілейний». А в камінному залі Лівадійського палацу — камерні виступи артистів. Першого дня, під час виступу Дениса Мацуєва, знаменитого піаніста, котрого називають наступником Ріхтера, лауреата Міжнародного конкурсу ім. П. Чайковського, раптом зникло світло, вийшли з ладу мікрофони. Ні, це не було віяльне відключення, до якого нинішнього літа встигли звикнути ялтинці та гості курорту. Сталося банальне замикання. Його досить швидко усунули місцеві електрики. Треба віддати належне витримці музиканта. Він ні на секунду не розгубився і в непроглядній темряві став виконувати джазові імпровізації. Глядачі сухали, затамувавши подих. Зате коли увiмкнули свiтло, оваціям і захопленню не було меж.

Віолончеліст Борислав Струєв уже сім років живе в Нью-Йорку. В його творчому активі кілька перемог на міжнародних форумах, титул «Віртуоз ХХ століття». Екс-львів’янка Ганна Савицька, лауреат Міжнародного конкурсу в Токіо, нині вчиться у Вищій школі музики у Відні. Вона володіє філігранною технікою гри на скрипці, захоплюється старовинною музикою. Професор Московської консерваторії Едуард Грач виступав разом зі своєю ученицею Оленою Баєвою (Казахстан). Їхній номер Джопліна та Фролова «Рег-тайм для двох скрипок» вийшов завзятим і веселим. У концертах брали участь музиканти Симфонічного оркестру Кримської філармонії. За диригентський пульт по черзі ставали Володимир Сіренко, Олексій Гуляницький, Богуслав Давидов.

Справжніми фаворитами фестивалю «Зірки планети» стали солісти Національної опери України Ольга Микитенко та Володимир Гришко. Без виконання на «біс» їх ні разу не відпускали. Здавалося, слухачі хочуть подовжити прекрасні миттєвості перед розлукою. Адже Ольга через місяць виїжджає на стажування в Іспанію, i меломани зможуть натішитися її співом тільки взимку. Саме на цей період заплановано декілька спектаклів за участю артистки. У Володимира тривалий контракт із Метрополітен-опера. На Батьківщині він нечастий гість. Можливо, тому артисти замість відпочинку активно виступали. До речі, останній цього року концерт Гришка в Україні, як і Микитенко, відбудеться сьогодні в Київському колонному залі ім. Лисенка, але потрапити на нього зможуть лише гості каналу «1+1», які у такий вишуканий та інтелігентний спосiб (концертом українських оперних зірок, які виступають за кордоном) відсвяткують 5-річчя каналу.

Дуже яскраво на фестивалі виступав дует Максима Федотова (скрипка) та Галини Петрової (фортепіано). Вони виконують відомі твори, але у своїй інтерпретації. Наприклад, композитор Ада Іссакова написала для цього подружжя музикантів серію аранжування російської класики. Марія Кім та Ельмар Гасанов — випускники Севастопольського музичного ліцею, лауреати конкурсу ім. В. Крайнєва. Тепер Маша — студентка Ганноверської вищої музичної школи. Саме вона зробила останній акорд фестивалю, виконавши фінал Прокоф’євського Концерту № 3 для фортепіано з оркестром.

За словами автора проекту та його художнього керівника Олега Рижова, на фестивалі хотіли ближче познайомити слухачів із віртуозами класичної музики. Адже більшість із них живе, навчається або працює за кордоном. На всіх концертах були аншлаги. І нехай на гала-концерти «Зірок планети» приходила різномасна публіка, що аплодує невлад між частинами музичного твору, не страшно. Музику, що пройшла випробування часом, слухали і чули всі. Надалі Міжнародний фестиваль класичної музики проводитиметься щорічно в оксамитовий сезон. Планується, що після старту в Ялті артисти виступатимуть у Києві, в Палаці «Україна», а потім — у Москві та Варшаві.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: