Днями Федерація альпінізму та скелелазіння України (ФАСУ) та Державний комітет України з питань фізичної культури та спорту запросили журналістів на прес-конференцію, на якій розповіли про підготовку до вже п’ятої за рахунком національної експедиції «Україна — Каракорум-2003», яка до того ж збіглася з найшанованішою для кожного професійного альпініста подією.
Цього року першому підкоренню найвищої вершини світу — Евересту — виповнюється 50 років. 1953 року вперше досягли «Даху світу», як ще називають найзнаменитішу гору Тибету, двоє учасників англійської експедиції — Едмунд Гілларі та Норгей Тенсинг. За подальші роки «Третій полюс» (епітетів у цієї вершини багато) підкоряли й альпіністи багатьох інших країн. У тому числі й України. Цікаво, що Еверест вважається... наймолодшою горою в тибетському кряжі. При цьому гора постійно росте. Позаминулого сторіччя вона була трохи вищою за 7,5 тис. метрів.
1999 року в третій національній експедиції семеро наших земляків зробили свій внесок до історії вітчизняного та світового альпінізму. До речі, один із тогочасних завойовників Евересту — одесит Владислав Терзиул — на даний момент впритул наблизився до вічного рекорду італійського альпініста Месснера, встановленого ним 1981 року. Він першим зміг підкорити всі 14 існуючих у природі 8-тисячників без застосування кисневої маски. На даний момент одеситові залишилося підкорити ще дві вершини. Однією з них — тринадцятою 8-тисячною — в його біографії повинна стати вершина Гідден-Пік (8068 м). Туди він піде з командою iз шести альпіністів. Взагалі ж у підготовці до штурму Тибетських вершин готуються дві автономні групи. Капітан другої — також одесит, Володимир Могила. З трьома своїми земляками він піде на штурм піка Транго Тауер (6357 м). Ці сходження істотно відрізняються одне від одного. В альпіністів для визначення своєї спеціалізації є спеціальний сленг. Так ось, Терзиул з товаришами — це «висотник», а команда, набрана В. Могилою, — «технарі». Чому висотники, зрозуміло. Мета таких альпіністів — підкорення найвищих гір світу. Для технарів же часто висота не має принципового значення. Їхнiй шлях — вертикаль, практично прямовисна стіна, на якій навіть на привал зупинитися можна лише в спеціально взятих із собою складаних платформах, які часто встановлюються на майданчику метрів зо 2 шириною. Проте це не Кримські гори, де скелелази стартують із рубежу в 100 метрів над рівнем моря. Основне сходження почнеться з висоти 4,5 км, де, власне, ця величезна скеля Транго Тауер починається. Крім того, якщо альпіністи, які штурмують Гідден- Пік, браку води не відчуватимуть (понад два кілометри експедиція взагалі йтиме кригою, яку розтопивши й питиме), то на Транго Тауере води немає ані краплі. Так що її доведеться нести з собою.
На все сходження, за словами альпініста, президента ФАСУ, керівника експедиції Валентина Симоненка, хлопцям знадобиться 30 днів. Загальна вартість проекту становитиме близько $130 тис. Основну суму було зібрано не з бюджетних коштів, а завдяки допомозі небайдужих до цієї події спонсорів. У тому числі й деяких депутатів. Експедиція пройде під патронатом НОК України та його президента Віктора Януковича. Олімпійський комітет провів серйозну, насамперед організаційну роботу, без якої нинішньої експедиції просто не було б.
Дозвіл на сходження українська сторона отримувала безпосередньо у короля Непалу, з яким українці вже налагодили досить стабільні дружні стосунки. 2001 року при штурмі вершини Монаслу було взято пік, який за спільною згодою сторін було названо Україна, на честь 10-річчя незалежності нашої країни.
Маршрут Владислава Терзиула, який, до речі, схожий на героя Висоцького з «Вертикалі», — той же хриплуватий голос, та ж трохи іронічна і хвацько-молодецька мова й міміка — буде нестандартним і складним, щоб довести «велич і могутні можливості людини», як було зазначено на прес-конференції. Він проходитиме вздовж західного кряжу гори і, як сподіваються учасники експедиції, потрапить у довідники з альпінізму. За експедицією стежитимуть у всьому світі. Адже братство альпіністів порівняно невелике, а один за одного ці героїчні люди стоять, у буквальному значенні, горою. Тим більше, що свою експедицію українці проведуть під гаслом «За мир і спокій на Землі». Ну як їх тут не підтримати?