За даними ООН, протягом останнього року мінімум один раз марихуану куштували 150 мільйонів мешканців Землі, а синтетичні наркотики — 38 мільйонів. За цей час від захворювань, пов’язаних із вживанням наркотиків, померло 250 тисяч осіб. В Україні ж число наркозалежних досягло 100 тисяч осіб, з них понад 10 тисяч — у Донецькій області. Таку тривожну статистику озвучила міністр України у справах сім’ї, дітей та молоді Валентина Довженко, яка була присутня на відкритті тринадцятого українського державного центру ресоціалізації наркозалежної молоді «Твоя перемога». В. Довженко сказала: «Такі центри сьогодні дуже потрібні людям. Держава бачить перспективу в розвитку й підтримці таких об’єктів. Ми повинні працювати й формувати здорову державу, щоб наші діти були здоровими і духовно, і фізично», — заявила вона. Перший подібний Центр п’ять років тому відкрився в Хмельницькій області, і за цей час кожен другий наркозалежний, який пройшов там реабілітацію, повернувся до нормального життя. Окрім того, в Україні існує ще понад 70 подібних центрів, створених громадськими, добродійними організаціями.
Програма повернення в суспільство наркозалежних досить тривала і може тривати від 6 місяців до 2 років. Про особливості донецького центру «Твоя перемога» розповідає його директор Олег Штейн.
— Це буде поетапне повернення наркозалежних у минулому людей до повноцінного життя в суспільстві. У центрі буде впроваджено створену фахівцями програму, яку спрямовано на відновлення особистості людини. Її розраховано на молодих людей у віці 17—27 років. Першим етапом у реабілітації буде, природно, адаптація до програми, поступова зміна мотивації сумнівних задоволень молоді на користь здорового способу життя. Другий етап — впровадження в програму, зміна особистості молодої людини. Обидва ці етапи займатимуть загалом пару місяців, коли пацієнтам не можна буде контактувати з колишнім оточенням — в тому числі навіть і з родиною. Третій етап — поступове входження в суспільство, поновлення колишніх зв’язків. Четвертий етап — заключний. Він передбачає, що молоді люди, які вилікувалися, стають уже повноцінними членами суспільства і знову починають жити за його законами: шукати роботу, вчитися, жити соціальним життям. У нас працюють кваліфіковані психологи, які вивчатимуть поведінку і мотивацію пацієнтів центру. Окрім того, в нашому штаті є й консультанти з числа колишніх наркозалежних, яким вдалося подолати свою хворобу. Вони ж будуть основними фахівцями, оскільки знають, який підхід необхідний до наркозалежних.
— Скільки людей зможе у вас одночасно пройти лікування? Як буде проводитися відбір?
— Сьогодні ми відкриваємо наш центр на 30 місць, до кінця року вже буде 60 місць, а 2005-го ми зможемо прийняти вже близько 120 осіб. Головний критерій відбору — мотивація. Фахівці спілкуватимуться з потенційними пацієнтами і з’ясовуватимуть, для чого їм необхідний цей центр. Якщо вони хочуть просто відпочити в місці з добрими умовами і добрим харчуванням, то навряд чи вони зможуть потрапити до центру. Люди, які сюди потраплятимуть, протягом двох тижнів пройдуть три консультації, в ході яких ми з’ясуємо їхню справжню мотивацію. Цей заклад призначений для тих, хто дійсно хоче змінити своє життя і звільнитися від наркозалежності. Проте вже сьогодні бажаючих лікуватися значно більше, ніж місць, які ми їм можемо надати.