Три роки тому в Сумах було вперше започатковано лікарняну касу, яка стала прообразом медичного страхування, повідомляє кореспондент «Дня» Сергій ХАНІН . Сьогодні ця каса успішно функціонує на базі лінійної поліклініки залізничного вокзалу обласного центру. Днями її представництво розмістилося в 1-й міській клінічній лікарні. Лікарняна каса — це добровільне об'єднання громадян з метою отримання якісного медичного обстеження, позачергової госпіталізації та забезпечення хворих необхідними медикаментами за пільговими цінами. Відшкодувавши вступні вісім гривень, кожен мешканець може стати членом такої каси, зобов'язуючись при цьому вносити до неї щомісяця по 3 грн. 50 коп. Раніше ці кошти, як правило, сплачували підприємства, попередньо уклавши угоду з відповідним лікувальним закладом про обслуговування своїх працівників. Сьогодні ж кожен мешканець Сум може зробити це особисто. Як зауважив головний лікар 1-ї клінічної міської лікарні Володимир Горох, ставши членом лікарняної каси, людина має можливість придбати ліки на 30—40% дешевше.
А в Вінницькій області вирішили рятувати невеличку Дзигівську дільничну лікарню зі стацiонаром на 25 лiжок та повним штатом медперсоналу всією громадою. Як? Скинувшись... по однiй гривнi, пояснює кореспондент «Дня» Віктор МЕЛЬНИК . На це схвально вiдгукнулись жителi Дзигiвки та сусiднiх сiл, якi входять в зону обслуговування лікарні. Сесiї сiльських рад пiдтримали iдею. Всi працюючi жителi цих сiл дали згоду щомiсяця вiдраховувати по однiй гривнi на лiкарню, що в першi ж мiсяцi дозволило закупити лiки та iншi необхiднi матерiали.
До експерименту уважно придивлялись у Ямпiльськiй районнiй радi. Тож коли вiн вдався, досвiд вирiшили поширити на весь район. В червнi на черговiй сесiї, яка розглядала питання охорони здоров'я, депутати вирiшили створити позабюджетний фонд охорони здоров'я, який дозволив би дещо пом'якшити скруту. В районi нинi працює близько 13 тисяч чоловiк. На сьогоднi бiльшiсть iз них дали добровiльну письмову згоду на те, щоб бухгалтерiя щомiсяця додатково вираховувала з платнi одну гривню на потреби охорони здоров'я.
Використовуватимуться грошi, якi в липнi вже почали надходити, тiльки за рiшенням профiльної комiсiї райради, на пiдставi якого голова ради вiддає розпорядження про перерахування коштiв. Першочерговими прiоритетами визначено потреби швидкої допомоги та дiтей наймолодшої вiкової групи. Категорично заборонено використовувати фонд на заробiтну платню, на комунальнi та iншi платежi, на погашення заборгованостi медзакладiв.
По сутi, ямпiльчани створили новий «податок» на користь медицини, який вiд звичайного вiдрiзняється, по- перше, добровiльнiстю, i, по- друге, тим, що платники завжди можуть поцiкавитися i перевiрити, на що потраченi їхнi кревнi. Однак залишається відкритим питання: куди йдуть податки, які вони змушені сплачувати?