Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За крок до квартири

Гроші на пільгові кредити для вимушених переселенців та учасників АТО досі не надійшли на рахунки, а угоди — зриваються
20 грудня, 2019 - 11:58

На початку грудня за три дні тимчасово переміщені особи та військові оперативно реєструвалися в черзі. Прагнули отримати шанс на пільговий кредит та зустріти новий, 2020-й рік у власній квартирі. Щоб представники цих категорій могли взяти кредити на 20 років під 3% річних держава збиралася виділити 200 мільйонів гривень. Щоправда, на практиці це покрило потреби лише 240 родин, з 10 200 усіх, хто став на чергу. Утім, реальний шанс на квартиру хоча б у декого з’явився. Детально «День» писав про це у № 232 від 17 грудня 2019 року.

Бюджетний паспорт програми — підписаний, тому юридично гроші вже виділені. Родинам уже роз’яснили особливості кредитування, вони підшукали житло та оформили все необхідне. Аж раптом виявляється — Міністерство фінансів досі не перерахувало гроші на рахунки Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, який є виконавцем цього проєкту, та й не зрозуміло, коли саме перерахує.

ГРОШІ ВКЛАЛИ, А КВАРТИРИ НЕ ОТРИМАЛИ

Після того, як стало відомо, хто саме претендує на пільговий кредит, у цих людей було п’ять днів, щоб знайти квартиру та оформити всі необхідні документи. Зокрема, провести оцінку, укласти попередній договір купівлі-продажу та дати завдаток продавцеві. Відповідні умови люди виконали, але ні обіцяного кредиту, ні будь-яких гарантій, що гроші справді виділять, не отримали.

«Один із обов’язкових документів, які потрібно зібрати перед іпотекою — це попередній договір, — пояснює учасник АТО та вимушений переселенець, який претендує на кредит, пан ІВАН. — Попередній договір пишеться за формою основного і передбачає завдаток. Сім’ї понесли немалі витрати. Хтось мав рієлтора: їм або вже заплатили, або підписали угоду, за якою мають заплатити. Оскільки питання зависло у повітрі, люди нервують, адже ризикують немало втратити».

Постраждалі не хочуть розкривати своє прізвище, оскільки бояться, що їхні договори з власниками квартир можуть зірватися. Вимушена переселенка Альона підраховує свої витрати: «Наразі завдаток мені обійшовся у півтори тисячі доларів. Ще приблизно до 200 доларів — оцінка та нотаріальне оформлення. У п’ятницю має бути кредитний комітет, який вирішить, чи дадуть нам кредит. Далі, у який термін Фонд буде перераховувати гроші, нам не пояснили. Якщо в п’ятницю нам погоджують кредит, протягом двох днів ми маємо сплатити перший внесок на розрахунковий рахунок у банку. А потім Фонд перераховує свої кошти».

У Фонді сприяння молодіжному будівництву радили учасникам програми укладати попередні договори до 25 грудня, адже сподівалися, що до того моменту гроші вже будуть. Тепер же домовленості — під загрозою.

«До 25-го грудня залишилося небагато днів, — пояснює Іван, — і якщо продавці квартир не отримають грошей, то вони звільняються від своїх зобов’язань. А ті, хто вносив завдаток, — втратять його. І це станеться з провини Кабінету Міністрів».

КРЕДИТНИЙ «АРМАГЕДДОН»

Для того, щоб звернути увагу на свою проблему, учасники програми в середу прийшли під стіни Кабміну. До них вийшов представник секретаріату, який прийняв звернення, підписане активістами, та пообіцяв його зареєструвати. Хоча, у цей час саме тривало засідання уряду, поспілкуватися з міністрами так і не вдалося.

Нині активісти не вірять у те, що урядовці можуть скасувати обіцяні кредити. Сподіваються, що гроші таки надійдуть на рахунки, та з жахом думають, як же встигнути оформити всі документи за ті дні, що лишаться.

«На мою думку, урядовці зреагують, — припускає Іван. — Але коли це буде? Припустимо, рішення буде прийнято в п’ятницю, тоді залишиться всього два дні, щоб вирішити всі питання: відкриття рахунків, завершення процедури оформлення договорів. Це буде просто «армагеддон». Чому ці гроші не можна було виділити на місяць раніше?»

У Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву теж сподіваються, що кошти все ж надійдуть протягом наступних днів. Хоча директору фонду Сергію Комнатному так і не вдалося отримати жодних гарантій від уряду, що це справді станеться. 27 грудня — це останній бюджетний день року. Якщо до цієї дати включно грошей не перерахують, то на наступний рік вони не перейдуть, а офіційно повернуться до бюджету. А програма згорнеться, по суті, так і не розпочавшись, та ще й прихопить з собою заощадження внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО, які вже були за крок до власного житла.

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: