Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За курсом Платіні

15 червня, 2012 - 00:00
ЛЬВІВ, МАТЧ ПОРТУГАЛІЯ—ДАНІЯ / ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Чому президент UEFA Мішель Платіні 13 червня був на матчі Португалія — Данія (3:2) у Львові, а не на поєдинку Німеччина — Нідерланди (2:1) у Харкові, для всіх журналістів залишилося поки що загадкою. Навряд чи тільки для того, щоб посидіти у VIP-ложі стадіону «Арена-Львів» разом із кронпринцом Данії та його дружиною. Мабуть, інтуїція підказувала триразовому володарю «Золотого м’яча» (1983—1985 рр.) і багаторічному капітану національної збірної Франції, що команда португальців Роналду, Пепе і Коентрао після поразки у першому турі (0:1) від німців гратиме тепер цікавіше і самовідданіше, ніж команда голландців ван Персі, Роббена і Хунтелара, яка раніше так само поступилася данцям (0:1). А може, Платіні досі не вирішив для себе, хто більше заслуговує цьогоріч звання найкращого футболіста Європи — гоноровий атлет Роналду з «Реала» чи скромний віртуоз Месі з «Барселони». І оскільки аргентинця на цьому європейському турнірі немає, то Платіні вирішив ще й вдруге у Львові подивитися матч за участю португальця, бо у поєдинку з німцями гра Роналду в очах Платіні навряд чи додала Кріштіану якихось балів. Є й інший здогад: у 1992 році Платіні був тренером збірної Франції, яка через поразку від команди Данії (1:2) не вийшла з групи до півфіналу, пропустивши туди земляків казкаря-мрійника Андерсена, які, врешті-решт, стали тоді чемпіонами Європи. І сьогоднішньому президенту UEFA захотілося на власні очі переконатися, чи спроможні данці на нову сенсацію рівно через двадцять років.

Якщо ж залишити здогади і говорити фактами, то Платіні прилетів до Львова невеликим літаком з Варшави, в якому було кілька осіб, разом зі своїм давнім футбольним товаришем по туринському «Ювентусу» 80-х років минулого століття легендарним польським футболістом Збігнєвом Бонєком. У Львові вони стали свідками найцікавішого і найдраматичнішого поки що матчу, в якому данці програвали два м’ячі португальцям (гол забили Пепе і Поштига), потім зрівняли рахунок (двічі відзначився Бендтнер) та все ж наприкінці зустрічі були зламані ударом Варели, якого саме для такої справи випустив на 84-й хвилині на заміну наставник португальців Паулу Бенту. Найкращий матч турніру не був таким для Роналду, який двічі схибив у ситуаціях, коли повинен був забивати голи. Добре, що цього не бачив тренер мадридського «Реала» португалець Жозе Моуріньйо, який цього разу не прилетів до Львова для підтримки співвітчизників.

Можна сказати, що 13 червня данці показали уболівальникам уже все, на що здатні, а португальці — ще не все, що вміють. Але європейським бразильцям, як традиційно називають португальців, все ж доведеться це зробити в останньому матчі з голландцями, якщо вони прагнуть вийти у чвертьфінал. Тому що збірній Нідерландів після поразки від Німеччини (на два голи німця Гомеса, який із трьома голами очолив список бомбардирів, голландці відповіли одним влучним ударом ван Персі) в останньому матчі у групі В у неділю, 17 червня, треба обов’язково перемогти португальців, причому з якомога більшою різницею за забитими і пропущеними м’ячами. Лише такий футбольний подвиг врятує збірну Нідерландів, яку вважали фаворитом цих змагань, від футбольної ганьби і передчасного від’їзду додому. За додаткової сприятливої умови, якщо Данія у третьому недільному турі не переможе Німеччину, яка дуже хоче вийти у чвертьфінал якраз із першого місця, то німці, які розташувалися у Гданську, отримають право зіграти тут з командою, яка буде першою у групі А. Таблиця групи В: Німеччина — 6, Португалія, Данія — по 3, Нідерланди — 0.

А найбільші шанси стати командою №1 групи А — потенційним суперником німців у чвертьфіналі — має національна збірна Росії, яка зіграла у Варшаві з поляками внічию — 1:1 (Дзагоєв — Блащиковські). Це була справді бойова нічия. Уболівальники Росії і Польщі розпочали бойові дії перед матчем і закінчили їх після свистка головного арбітра. Далі за роботу взялися поліція, суди і UEFA. Футбольне керівництво погрожує зняти з команди Росії аж 6 очок у відбірковому турнірі до Євро-2016, якщо російські уболівальники вирішать на стадіонах Польщі чи України безславно продовжити естафету агресивної поведінки, якою колись лякали Європу англійці. Для врегулювання ситуації дійшло навіть до перемовин на цю тему на найвищому державному рівні між керівниками Польщі і Росії. Усі хочуть, щоб третій тур у цій групі 16 червня минув без ексцесів. Одночасно гратимуть — таке правило останнього туру у всіх групах — Польща і Чехія у Вроцлаві та Росія і Греція у Варшаві. Після перемоги чехів над греками (2:1) у групі А становище таке: Росія — 4 очки, Чехія — 3, Польща — 2, Греція — 1. Теоретичні шанси на вихід у чвертьфінал у випадку своїх перемог у суботу зберігають тут усі збірні.

Коли пишуться ці рядки, ще невідомо, який з матчів групи С у четвер відвідав президент UEFA: Хорватія-Італія у Познані чи Іспанія-Ірландія у Гданську. Про них ми зможемо розповісти аж у вівторковому «Дні». А про понеділкові поєдинки 18 червня Іспанія-Хорватія у Гданську та Італія-Ірландія у Познані — вже у середу. Однак можна бути впевненим, що сьогодні Мішеля Платіні найбільше чекають у Донецьку на матчі Україна-Франція. Якщо українським футболістам вдасться перемогти французів так, як 20 років тому у них виграли данці, то наша збірна здобула би ключі від дверей чвертьфіналу. Відімкнути їх залишилося тоді б нічиєю у вівторок, 19 червня, у матчі з англійцями. Вірити і, навіть, снити у футболі також треба. Перший матч української збірної це також підтвердив: Олег Блохін після матчу зізнався, що йому наснився сон, в якому Шевченко забив два голи, Андрій Шевченко двічі перехрестився, вибігаючи на стадіон НСК «Олімпійський» у матчі проти шведів. Як тут не згадати, що з 5 і аж до 23 червня у трьох храмах Львова місцеві священики заради гостей з Європи вестимуть літургії трьома іноземними мовами: німецькою, португальською і англійською. Щоб кожний з віруючих уболівальників міг почуватися в Україні майже як вдома і не втрачати надію на перемогу своєї команди до останньої миті.

Україні сьогодні дуже потрібна перемога. Навіть, якщо це єдине, що сьогодні увечері спроможне згуртувати всіх громадян держави в одну націю, цих 90 хвилин зможуть увійти не тільки у нашу футбольну історію. Напередодні французький журналіст українського походження, який живе вісім років у Львові, сказав мені, що вболіватиме цього дня за Україну. Навіть Платіні його зрозумів би, адже президент UEFA, підтримавши проведення Євро-2012 у Польщі та Україні, також хотів, щоб Східна Європа ставала успішнішою.

Роман ШОСТАК, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: