Лосю європейському — пощастило. Торік його внесли до Червоної книги України, хай із труднощами, бо мисливці чинили шалений опір такому рішенню Міністерства екології та природних ресурсів, але такий факт є. Тепер тварина на пильному контролі міністерства. Тут обіцяють провести ґрунтовне дослідження популяції лося. Перший крок — пробний авіаоблік тварин. Його днями здійснили науковці на Житомирщині у межах природоохоронного проекту «Чисельність лося європейського в Українському Поліссі». Партнерами повітряного моніторингу стали Українське товариство охорони птахів та Франкфуртське зоологічне товариство. Як ідеться на сайті Мінекології, такий облік є найточнішим та допомагає контролювати міграцію тварин. Облік проведено на площі 30 тисяч га, експерти побачили з повітря близько сотні тварин.
Дуже добре, що міністр дотримується свого слова — взяти лося під опіку та вирахувати, скільки його особин мешкає на території України. Адже дані науковців досить суперечливі. Після багаторічних неконтрольованих полювань на рогату тварину його чисельність скоротилася в рази. Але точних цифр ніхто не назве. Та чи не забув міністр, що існує ще близько 1300 інших червонокнижних видів рослин та тварин? Наступного року міністерство має опублікувати оновлене видання Червоної книги, яка перевидається раз на десять років. Як пояснювали раніше «Дню» екологи, відомство не замається цим питанням абсолютно, жодних підготовчих робіт ніхто не здійснює. Кілька місяців тому експерти МБО «Екологія-Право-Людина» підготували відкрите звернення до Мінекології, аби негайно взялися до роботи над Червоної книгою. Однак камінь не зрушився з місця.
«Ніхто цим не займається. Група науковців, до якої входжу і я, завершує роботу над науковим збірником про поширення червонокнижних видів тварин. Ми зібрали інформацію про 29 тисяч записів, хто, де та коли бачив ті чи інші тварини, занесені до Червоної книги, — зазначив еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Олексій ВАСИЛЮК. — Як можна скласти якесь уявлення про поширення видів лише одним моніторингом? От лось поширений від Криму до Полісся, він є повсюди, нехай політали вони на Житомирщині, але як колосальна витрата коштів на цей вертоліт впливає на інформацію про поширення та чисельність лося в Україні? Ніяк. Це те саме, що Володимир Путін колись літав із журавлями, від чого половина птахів ще й загинула. Це красивий жест, який не дає результату».