Iз 15 квітня компанія «Воля-кабель» у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про телебачення та радіомовлення» впроваджує новий «Універсальний» перелік програм кабельного телебачення. Згідно з новими нормами закону, такий перелік повинен обов’язково містити програми телекомпаній, що поширюються ефірним чином, і затверджуватися відповідним рішенням Національної ради з питань телебачення та радіомовлення для кожної території. Нацрада своє рішення, яким затвердила такий перелік для Києва, ухвалила ще 9 березня. Тепер, згідно з вимогами законодавства, компанія «Воля» вимушена внести зміни в порядок розміщення та, відповідно, перелік програм, які будуть доступні всім київським абонентам соціального пакета. В цьому пакеті програми кабельних «К1», «К2» і супутникових «Ентер-фільм» і «РТР-Планета» будуть замінені на ефірні програми «Гравіса», «7 каналу», «Мегаспорту» та Київської державної регіональної телерадіокомпанії. За словами директора підрозділу зовнішніх зв’язків і правових питань компанії «Воля» Костянтина Грицака, тепер у Києві для користувачів соціального пакета мовлення здійснюватимуть 16 ефірних і дві державні програми. Але, як йдеться в заяві компанії «Воля-кабель», для абонентів, які проживають у зоні так званої широкої смуги телемереж, перелік програм соціального пакета залишається без змін.
У свою чергу телеканали «К1» і «К2» вже офіційно заявляють, що відстоюватимуть інтереси своїх київських глядачів і свої власні всіма доступними законними засобами. Оскільки з 15 квітня компанія «Воля», попри наявність довгострокових контрактів із «К1» і «К2» й умови ліцензій цих телеканалів, планує виключити їх із соціального пакета «Воля-кабель». Адже згідно з рішеннями, тепер кабельні телеканали можна буде дивитися тільки в спеціальних пакетах (цифрових) або через супутник, що в результаті фінансових можливостей можуть дозволити собі небагато українців. На думку директора Інституту медіа права Тараса Шевченка, перспектив, що телеканали оскаржать це рішення в суді (при наявностi довгострокових контрактів між компаніями) і докажуть порушення, — мало. «Але все залежить від змісту юридичного договору між компанією «Воля» й телеканалами «К1» і «К2» та термінів, якими сформульовані зобов’язання компаній», — каже Шевченко. Телекомпанія «Воля» свою позицію пояснює лише прямим наслідком набуття чинності нової редакції Закону «Про ТБ і РМ». У своєму прес-релізі компанія заявляє, що «однією з перших засудила зміни в законі, оскільки це погіршує інвестиційну привабливість індустрії кабельного телебачення та не враховує ні інтересів операторів, ні інтересів споживачів цієї послуги».
Хоч би там що, а київський глядач втрачає дуже багато улюблених проектів. Причому проектів власного виробництва та некомерційних жанрів, таких, як публіцистика, документалістика й інформаційне мовлення. Наприклад, «К1» знайшов свого стабільного глядача завдяки нестандартним програмам «Один день», «Один репортаж», «Позаочі», «Телеформат» тощо, «К2» став одним з успішних розважальних каналів для домогосподарок. Свою теленішу — фільми та програми про кіно для всієї сім’ї і кінопоказ для «опівнічників» — уже давно зайняв «Ентер-фільм», а «РТР-Планета», наприклад, продемонстрував київському глядачевi, який вигляд повинен мати телеканал «Культура».
На думку Тараса Шевченка, вихід із виниклої ситуації залежить виключно від технічних і фінансових можливостей кабельного оператора. «Можна, по-перше, не порушуючи прав телевізійних компаній, якщо є технічні можливості, додатково внести в соціальний пакет (або ж будь-який інший) ті канали, які мають ефірні ліцензії. Закон цього не забороняє, — пояснює Шевченко. — По-друге, багато залежить і від того, чи зацікавлений оператор у купівлі споживачем соціального пакета, збільшивши в ньому кількість каналів, чи ж віддає пріоритети дорожчому пакету». Із проханням прокоментувати виниклу ситуацію «День» так само звернувся до голови Нацради з питань ТБ і РМ Віталія ШЕВЧЕНКА:
— Якщо є закон, то формулювання типу «є закон, але...» неможливі. І Нацрада зробила те, чого від неї вимагав закон. Зрештою, всім відомо, що відбувається в нашому інформаційному просторі. Думаю, те, що зробила Нацрада відповідно до вимог закону, не спрямоване на шкоду власному національному інформаційному простору. Щодо каналів «К1», «К2», «Ентер-фільм» та «РТР-Планета» — вони не мають київського поширення. Тому не можна закон підмінити іншими аргументами. Наприклад, що якісне, а що ні. Ми повинні чітко розрізняти канали, які присутні в київському ефірі, і канали, які в цьому ефірі не присутні. Тому у своїх рішеннях ми керувалися тільки положеннями закону.