Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Забудовник не втрачає надії»

Чому столична влада зволікає зі знесенням поверхів скандального об’єкта біля Софії Київської
21 вересня, 2017 - 10:31
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Елітний житловий комплекс «Фреско Софія» уже давно міг би тішити своїх інвесторів затишними квартирами з видом на пам’ятку ЮНЕСКО. Комплекс почали зводити у 2008 році. Усього 45 квартир, висота — вісім-дев’ять поверхів. Роботи для будівельників не надто багато. Але будівництво з 2011 року заморожено. Інвесторів практично немає. Забудовник намагається переконати громаду, що все в порядку. Та ця сама громада не те що не вірить, а усіляко протидіє будівництву. Адже комплекс зводиться з порушенням законів, зокрема з перевищенням допустимої висоти в історичній зоні Києва на два поверхи. Також немає погодження ЮНЕСКО на будівництво об’єкта в буферній зоні Національного заповідника «Софія Київська».

Навесні минулого року «День» писав, як депутати Київської міськради взялися вирішувати проблему, створивши тимчасову контрольну комісію з питань вивчення та врегулювання будівництва і використання земельних ділянок по вулиці Олеся Гончара, 17—23. Результати обіцяли за півроку. Минуло практично півтора. Нещодавно відбулося чергове засідання комісії, на якому чиновники вирішили ще раз перевірити докази громадських активістів щодо незаконності будівництва. Від забудовника ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» комісія не отримала жодного письмового аргументу, що, здається, її не турбує.

АРГУМЕНТІВ ЗА ДЕМОНТАЖ ВИСТАЧАЄ

Від громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива», котра пильно стежить за процесом будівництва практично від самого початку, комісія отримала рекомендації ICOMOS (Міжнародна рада з питань пам’яток і визначних місць) від 19 жовтня 2009 року щодо проекту будівництва житлового комплексу на вулиці Гончара, 17—23. У документі йдеться, що висота запланованого будинку неприйнятно більша від прилеглих історичних будинків. Забудовник ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» брав до уваги висотність не сусідніх будинків, а педіатричної поліклініки, яка розташовується на іншій стороні вулиці та побудована значно пізніше.

Також комісія отримала для перевірки рішення 39-ої сесії ЮНЕСКО, у якому організація просить Україну зменшити висоту невідповідних та дисонуючих будівель в буферній зоні Софії Київської. А ще є витяг зі звіту моніторингової місії ЮНЕСКО, яка відвідала Київ 21—25 березня 2017 року, про виконання невідкладних заходів щодо об’єкту на Гончара, 17—23, та лист заступника генерального директора Комітету Всесвітньої спадщини про те, що усі раніше прийняті рішення є дійсними. Чомусь комісія забула чи умисно не врахувала, що Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО чекав від нас результатів та звітів ще до 1 лютого 2016 року. Тепер депутати беруть паузу на три тижні, щоб знов перевірити аргументацію громади.

«Півтора року — і нема результату. Думаю, передусім через відсутність кворуму. Треба один раз розібратися, а не розтягувати все це, — пояснює Марина СОЛОВЙОВА, співзасновниця ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива». — Я щоразу надаю документи, які ми маємо по цій справі. Щоразу підтверджую їх. А забудовник нічого не надав. Він тільки в усній формі каже, що в нього є всі погодження. Перевіряйте, будь ласка. Зверніться до відповідних органів, зокрема до Нацкомісії у справах ЮНЕСКО при Міністерстві закордонних справ України з офіційним запитом до Постійного представництва України при ЮНЕСКО... За кожен документ, який я надаю, я несу відповідальність. І закликаю нарешті ухвалити рішення. Якщо хтось не ходить на ці комісії, то, може, варто замінити цих людей на інших?»

ПОТРІБЕН ЧІТКИЙ СИГНАЛ МЕРА

Марина Соловйова нагадала про рішення Київради від 14 липня 2016 року, за яким ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» у місячний термін повинна привести висотність забудови у відповідність до Генерального плану Києва до 2020 року. Таким чином, відповідна споруда не має перевищувати 25 метрів. У випадку не виконання умови, Київрада обіцяла розірвати із забудовником договір оренди. Запитання активістки, чому депутати не виконують цього рішення, лишилося без відповіді.

Ірина НІКІФОРОВА, член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, висловила на своїй сторінці у Facebook невеселу думку: «Переконана, забудовник не втрачає надії домовитися із кимось із заступників Віталія Кличка про підтримку (і, напевно, домовляються). На одній із зустрічей представник ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» Олександр Дубров якось обмовився, що все «вирішили» із Олександром Спасибком (заступник міського голови Києва. — Авт.). Тому й не погоджуються на демонтаж. Якби міський голова чітко та жорстко сказав своїм заступникам, щоб не йшли на перемовини із забудовником, то ті давно б усвідомили, що іншого виходу у них немає, і понизили б поверховість добровільно, як це зробив Володимир Зубик у Десятинному провулку, 3—5 (у 2015 році ТОВ «Інтергал-Буд» на вимогу Київради демонтувало два верхні поверхи на своєму об’єкті, щоб його висота не перевищувала допустимої для історичної зони Києва, а це 27 метрів. — Авт.)».

В усякому разі, варіантів розв’язання проблеми з об’єктом на Гончара, 17—23 у депутатів вистачає. Було б бажання.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: