Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загонам тероборони в Харкові потрібен тренувальний центр

Кореспондентка газети «День» побувала на тренуванні загонів харківської територіальної оборони.
12 березня, 2016 - 14:36
Фото Альони Соколинської

Дев'ята ранку, вихідний. Люди в камуфляжі збираються біля воріт військової частини в районі Солоницівки, розбиваються на групи осіб по десять-двадцять, і після шикування йдуть в лісосмугу і починають тренування. Відпрацьовують бойові прийоми, навчаються стрільби, метання ножів та рукопашного бою, діям на блокпостах і при пораненні, одночасно тут проходять навчання з тактичної медицини й орієнтування.

Координатори та інструктори розповідають – загони територіальної оборони почали формуватися тривожного літа 2014 року, коли над Харковом нависла реальна загроза нападу російських військ, а євромайданівців і українських патріотів регулярно били «тітушки» прямо в центрі міста при бездіяльності міліції. Тоді стало ясно, що крім самих себе сподіватися нема на кого. Загони оборони стали формуватися при військкоматах. Ентузіасти допомогли створити навчальний центр на базі колишнього ДТСААФ. Однак досі, через майже два роки, кажуть організатори, у Харківської тероборони немає постійного місця для регулярних тренувань, а на територію військової частини добровольців не пускають, хоча полігон більше пристосований для оволодіння військовими навичками. Не пустили їх і цього разу, хоча були написані офіційні звернення голові обласної адміністрації Ігорю Райніну і воєнкому області Юрію Калгушкіну. «Наша мета – захист своїх сімей і міста. Але ніякого фінансування або підтримки влади ми не отримуємо, тому навчаємося військовій справі в свій вільний час і за свої кошти. Це недешево – екіпірування для однієї людини коштує орієнтовно 50 тисяч гривень. При цьому в бюджеті закладені чималі гроші на тероборону!» – міркує заступник командира Зміївської роти Сергій Сич.

Інструктори, координатори і командири загонів пояснюють, що записатися в формування може кожен харків'янин, навіть той, хто отримав «білий квиток» для регулярної служби. Вік бійців від 25 до 55 років, серед них є бізнесмени, інженери, програмісти і навіть вчені. Є також професійні військові й інструктори, є група людей, які повернулися з АТО і тепер діляться своїм безцінним бойовим досвідом.

«Головна умова вступу до загону – це патріотизм і бажання в разі небезпеки стати на захист міста, а також бажання віддавати тренуванням свій особистий час», – каже Сергій Сич.

Інструктор Володимир Романенко навчає групу бійців основ виживання. Він демонструє техніку відбиття ножової атаки без зброї, з легкістю заганяє в невелике коло з десяток ножів, його група до закінчення тренування вже показує хороші результати. Головним завданням Володимир Миколайович вважає підготувати хлопців до участі в бойових діях, і запевняє – втрати на початку війни влітку 2014 і взимку 2015 були б набагато менше, якби бійці були навчені.

«Я займався військовою аналітикою, зараз застосовую знання на практиці, – розповідає 35-річний доцент харківського національного університету В'ячеслав Целуйко, волонтер групи Help Army, військовий експерт і координатор тероборони. – І тут багато професіоналів, чиї мирні знання знадобилися для загонів тероборони. Наприклад, є фахівці топографії, інструктори з федерації спортивного орієнтування, вони добре володіють картами, орієнтуються на місцевості. Або медики – вони були в рятувальній службі, мають досвід в тактичній медицині, це дипломовані фельдшери, зараз їздять по фронту, навчають бійців користуватися джгутами».

В'ячеслав стверджує – з кожним днем кількість учасників підрозділів зростає, так само зріс рівень їхньої бойової підготовки: «Важливо, що це не просто бійці, а люди, які можуть виконувати функції інструкторів або молодших командирів. Вони пояснять новачкам, як поводитися з автоматом, як діяти невеликими групами, таким чином можна буде відразу зібрати організовані великі загони. Зараз в Харкові в разі небезпеки може зібратися понад 300 осіб, цілий батальйон».

Сьогодні керівники підрозділів спільно пишуть програму територіальної оборони, щоб оперативно зібратися в разі небезпеки, отримати зброю і вийти на захист міста. Координатори Харківської тероборони будуть домагатися прийняття цієї програми і створення єдиного обласного центру підготовки, де буде організовано військово-патріотичне виховання дітей та молоді, зможуть проходити військову підготовку учні старших класів, готуватися загони оборони для підприємств міста. Влітку 2015-го учасники Харківської територіальної оборони організовували літній табір спільно з дитячою організацією «Пласт», де діти переселенців з Донбасу спілкувалися з дітьми зі Львова та дітьми воїнів АТО. Для маленьких учасників це стало переворотом у свідомості, згадують організатори.

Олена Соколинська, Харків, фото автора
Рубрика: