Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Захистом дiтей усе частiше займається прокуратура

22 червня, 1999 - 00:00

— Наталю Іванівно, як можна уберегти дітей від жорстокої дійсності сьогодення?

— Ми спрямовуємо свої зусилля на захист прав неповнолітніх. Якщо не будуть порушуватися права дитини, навряд чи вона захоче втекти з дому або інтернату, не відвідувати школу, красти та ін.

Тому так важливо, чи дотримуються законiв щодо неповнолітніх посадові особи. Приміром, ми перевірили інтернатні заклади Київської області й виявили, що їхні директори перевищують свої повноваження. Понад 40 дітей вивезли на оздоровлення до Іспанії, згодом як державні опікуни вони подовжили термін їхнього перебування за кордоном: на рік, два, три. Діти знаходяться в невідомих нам сім'ях, не перебувають на консульському облікові. Як складеться їхня доля? Офіційно ж вони не усиновлені. Крім того, директори взяли на себе «нелегку місію» перевіряти, чи добре дітям там живеться. Залишають близько 90 вiдсоткiв сиріт тут, голодних і холодних, й їдуть за кордон досліджувати умови життя п'ятьох вихованців. Осторонь стоять й органи освіти, й місцеві адміністрації, якi не вживають заходiв щодо повернення дiтей на батькiвщину. За нашим поданням торiк Кабмін упорядкував виїзд на оздоровлення за кордон (особливо дітей, котрі залишилися без опікування батьків), але реально нічого не змінилося.

— Однаково цим хлопчикам і дівчаткам поталанило набагато більше, ніж тим, котрі жебракують на вокзалах і в підземних переходах.

— Питання бездоглядності й бродяжництва постають доволі гостро. Два-три роки тому ми зорієнтували прокурорів на посилення нагляду, і вони стали порушувати кримінальні справи проти батьків і тих дорослих, котрі залучають неповнолітніх до жебракування. У Кримінальному кодексі стаття 208 існує давно, але застосовувалася вона рідко. Торік порушено більше ста аналогічних справ.

Бездоглядність неповнолітніх породжує злочини. Зараз прокуратура Луганської області розслідує вбивство 14-річної дівчинки. Її вбив хлопчик, котрому не виповнилося 11 років! Він запропонував їй вступити в статеві стосунки, дівчинка відмовилася... Трапилося це в місті Первомайськ («День» нещодавно розповідав про те, що в цьому шахтарському містечку давно не виплачують пенсій і зарплат, а люди похилого вiку поділили навіть смітники. — Н.С. ). Малолітній вбивця числився в першому класі, але ніколи не вчився. Батько сидить у в'язниці, мама не може впоратись із сином. Він iнодi ночував у родинi, де мати подалася на заробітки, а підростаюче покоління організувало своєрідне дитяче кубло. Прокурор поставив питання перед обладміністрацією, чому не було виявлено ні цього хлопчика, ні цього кубла, не було вжито заходів щодо попередження злочину.

Останнім часом спостерігається значне омолоджування злочинності. Чому це не зафіксовано статистикою? Тому що дитина до 14 років не є суб'єктом злочину, а отже немає й складу злочину. Оскільки на момент вбивства хлопчику не виповнилось 11 років, його не можна навіть направити до спецшколи.

Якщо дитина некерована, отже вона хвора й її треба лікувати. Чому цього не було зроблено?

— Чим прокуратура може допомогти дітям, кинутим напризволяще?

— Передусім намагаємось їх виявити. Під час рейдів, проведених торік у Дніпропетровській області, виявлено більше 5,5 тисячі бездоглядних дітей. 3,1 тисячі із них — хлопчики й дівчатка шкільного віку, котрі роками не відвідують школу, більшість із них взагалі не вміє читати й писати. У Харкові близько 400 хлопців не вiдвiдують школу, жебракують у людних місцях. У Закарпатській області затримано за бродяжництво 119 дітей, більшість з яких — неписьменнi. Почасти педагоги відраховують важких учнів або переводять їх до вечірніх шкіл, що є прихованою формою виключення. Завдяки втручанню прокуратури в Донецькій, Дніпропетровській і Харківській областях повернено більше півтори тисячі учнів.

Торік лише в органах освіти було виявлено сім тисяч порушень, а всього — понад 30 тисяч. Прокурори опротестували 3600 незаконних рішень, притягнуто до вiдповiдальностi 9,3 тисячі посадових осіб. Було порушено 412 кримінальних справ.

— Наталю Іванівно, як справи з дотриманням законодавства в сфері оздоровлення неповнолітніх?

— Усупереч вимогам основ законодавства України про охорону здоров'я, постанові Кабміну, діти-сироти, діти з малозабезпечених і багатодітних сімей не направляються до санаторіїв і таборів першочергово. При цьому посадові особи допускають численні факти зловживання своїм становищем. Перевірки лише в семи областях засвідчили, що практично кожна третя пільгова путівка до «Артеку» надавалася дітям, котрі не мають пільг. Зокрема, колишній начальник Управління у справах сім'ї та молоді Полтавської облдержадміністрації П. Сергєєв упродовж 1998 року надавав пільгові путівки до «Артеку» дітям посадових осіб Полтавського міськвиконкому: заступнику голови В. Ченчевому, головному економістові Г. Бороздіну, керуючому справами С. Замицькому, секретареві міськради І. Михайлюку, заступнику начальника Облуправління освіти А. Бардаченко, начальнику юридичного відділу облдержадміністрації І. Клочко, директору ЗАТ «Топаз» В. Толстопяту та ін. Усього він видав 380 пільгових путівок до МДЦ «Артек» дітям, котрі не мали права на їхнє отримання, чим державному бюджетові нанесено збиток на суму понад 200 тис. гривень. За цими фактами порушено кримінальну справу.

Не забезпечується щорічне безкоштовне оздоровлення дітей, котрі потерпіли від чорнобильської катастрофи. З 1270 тисяч їх торік тільки кожна третя дитина отримала путівку. Разом із тим лише в Черкаській області виявлено більше 200 випадків видачі путівок дітям, котрі не мали статусу потерпілих. Наприклад, директор Межерицької школи Канівського району до цієї групи включив 58 сторонніх, у той час як 25 учнів цієї школи, котрі постраждали від аварії на ЧАЕС, узагалі не оздоровлювались. У Львівській області путівки не дісталися 2750 дітям-інвалідам (68,2%).

Незважаючи на нестачу коштів, у деяких областях їх використовують не за призначенням. У лютому 1999-го було засуджено колишнього міністра освіти Автономної Республіки Крим Юрія Подкопаєва, за письмовою вказівкою якого виділені міністерству на оздоровлення дітей-сиріт 100 тисяч гривень були незаконно перераховані МП «Рамунас», а згодом розкрадені. Порушення закону у разі оздоровлення дітей-сиріт і дітей-інвалідів виявлені також у Дніпропетровській, Одеській, Київській та інших областях.

Завідуюча Черкаським обласним притулком для неповнолітніх Л. Вовк із відома начальника облуправління у справах неповнолітніх Г. Мартинович відрядила до «Артеку» свою дочку під прізвищем сироти. Прокурорами міст і районів Черкаської області порушено 26 кримінальних справ, складено 18 протоколів щодо посадових осіб, котрі здійснили корупційні дії.

— Як на вас, чому можливі такі зловживання?

— Порушення й зловживання стають можливими внаслідок неналежного контролю з боку Держкомітету у справах сім'ї та молоді й його органів на місцях за організацією оздоровлення дітей, особливо соціально незахищених категорій, і використанням цільових бюджетних коштів. Комітет навіть не створив відомчої контрольно-ревізійної служби. Впродовж останніх двох років жодного разу не перевірялося цільове використання цих коштів підлеглими структурами. Координаційну діяльність комітету було зведено до збору інформації з міністерств освіти, охорони здоров'я, з питань надзвичайних ситуацій і захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи, інших органів виконавчої влади й звітності перед адміністрацією Президента й Кабміном. Навіть у разі виявлення нецільового використання путівок, призначених для оздоровлення дітей пільгових категорій, ні держкомсім'ї, ні його органи на місцях жодного разу не порушували питання про відшкодування збитків за рахунок посадових осіб.

Р.S. Редакція готова надати можливість Міністерству освіти та Держкомітетові у справах сім'ї та молоді висловити свою думку з цього питання на сторiнках нашої газети.

Розмовляла Ніна СОТНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: