Численними оваціями, відгуками в пресі та вітальними телеграмами напередодні святкування свого 85-річчя Закарпатський обласний український музично-драматичний театр завершив всеукраїнські гастролі. Вітання тішили, але в акторів на душі боліло: як повертатися додому, коли в рідному Закарпатті навіть нема де репетиції проводити — приміщення Закарпатського обласного драмтеатру визнано аварійним, акторам заборонено в ньому грати, а глядачам заходити до зали…
Річ у тім, що свого часу, у 1987 році, після десятирічного будівництва та розмокання голих стін та конструкцій під дощами-снігами-палючим сонцем, театр було здано в експлуатацію всього з 70-відсотковою готовністю. Тобто, спішили поставити «галочку», а вже потім обіцяли доробити. Певна річ, доробити не встигли, а часи перебудови й незалежності України принесли повну фінансову скруту й, відповідно, не те, що про ремонти, а навіть про опалення будівлі театру інколи не йшлося… Протягом останніх років ситуація стала набувати просто загрозливих масштабів: руйнуються стіни, відвалюється плитка, тече покрівля, а про холодну глядацьку залу, в якій неможливо висидіти під час вистави взимку, навіть важко говорити. Що вже казати про акторів, які вимушені в таких умовах проводити репетиції? А це, як-не-як, 140 чоловік колективу!
«Нам потрібно щонайменше 12 мільйонів гривень для капітального ремонту, аби ж довести все «до розуму» — набагато більше», — каже директор Закарпатського обласного музично- драматичного театру Анатолій Рошко. «Починати потрібно з виконання інженерно-геологічних вишукувальних робі з обстеження основ фундаменту (невідомо, що діється з пластами ґрунту під будівлею), відтак слід провести повне обстеження основних несучих конструкцій та технічний стан театру в цілому, — прокоментував начальник управління культури Закарпатської облдержадміністрації Юрій Глеба. — Для цього вже виконано певні роботи. З обласного бюджету виділено 229 тис. грн.. на виготовлення технічної документації, наразі розпочаті роботи з ремонту покрівлі. Сподіваємося, що до настання сезону дощів нам вдасться бодай над глядацькою залою відремонтувати дах театру, якщо буде погода, то зробимо його й повністю».
Юрій Глеба каже, що у державному бюджеті на наступний рік передбачено субвенцію на капітальний ремонт Закарпатського облмуздрамтеатру на суму 11400 тис. грн. Субвенція надійде, якщо надійде, наприкінці наступного року. Тобто, закарпатцям залишається сподіватися, що цей рядок видатків з бюджету не викинуть… Та, власне, колектив театру не вірить уже жодним обіцянкам. Не вперше і не лише нинішня обласна влада робить якісь кроки на шляху комплексного вирішення проблем «драмчика» (як його любовно називають ужгородці), однак ще жодній владі не вдалося довести справу до логічного завершення. Не вірить керівництво театру і в серйозність намірів, інакше взялися б за серйозніші роботи на початку сезону, аніж за ремонт туалетів. «Знову якусь мізерну частину відремонтують, а потім казатимуть, що зробили для нас чимало, чого ми вічно чогось хочемо», — каже Анатолій Рошко.
А тим часом керівництво обласного управління культури вже оголосило, що відкриття ювілейного 60-го театрального сезону буде перенесено щонайменше на місяць — на початок грудня. До того часу влада обіцяє зробити бодай мінімум необхідного й насамперед утеплити глядацьку залу.