Геодезичний знак про центр Європи майже 125 років тому був встановлений біля села Ділове, що у Рахівському районі Закарпаття. Як повідомив «День» директор Карпатського біосферного заповідника Федор Гамор, cпеціалісти інституту географії Франції нещодавно провели нові виміри і визначили, що географічний центр Європи знаходиться біля Вільнюса. Французька академія наук видала уряду Литви відповідний сертифікат.
Деякі українські науковці схильні визнати цей факт. Зокрема, стало відомо, що доктор технічних наук Ю. Карпинський з цього приводу навіть надіслав листа віце-прем’єр-міністру Р.Безсмертному. Ось цитата з нього: «У деяких виданих у повоєнний час літературних джерелах помилково зазначалося, що в Україні поблизу с. Ділового знаходиться географічний центр Європи. Ця помилка виникла внаслідок неправильного перекладу з латинської мови напису, нанесеного на кам’яному стовпі. Насправді на цьому геодезичному знаку зроблено напис іншого змісту, що означає: «Це постійне, точне вічне місце, що визначено спеціальним апаратом, виготовленим в Австро- Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році. Відомо, що на території Австро-Угорщини було встановлено майже 20 подібних кам’яних стовпів для визначення географічного центру Європи».
Але більшість вітчизняних науковців категорично проти такого підходу і наполягає, що саме Україна володіє європейським серцем. 35-тирічний Карпатський біосферний заповідник, котрий у своїх володіннях має 50 тисяч гектарів природоохоронних територій, опікується й центром Європи в селі Ділове. Аби з’ясувати істину, найближчим часом мають на меті скликати в Рахові континентальну географічну конференцію. В 1887- му географи військового відомства Австро-Угорщини провели заміри й відтоді саме поблизу Ділового, на березі Тиси з’явився стовп з відповідним написом латинською мовою. Коли нещодавно біосферний заповідник проводив конференцію зі швейцарськими колегами про закарпатські праліси, попросили їх провести спеціальні дослідження в архівах Відня, Лондона й Будапешта. І як твердить директор заповідника доктор біологічних наук Федір Гамор, такі архівні документи знайдено у Відні і вони підтверджують, що Кайзерівсько-Королівський військово-географічний інститут в Угорщині займався відповідною зйомкою і зафіксував таку точку. В 1977 р. встановили новий знак з металу, котрий ще раз вказує, де саме центр Європи.
На думку пана Гамора, французькі дослідники використовували іншу методику центру ваги Європи, розроблену Дмитром Менделеєвим, тому точка схрещення їхніх координат припала на Прибалтику. Працівники Карпатського біосферного заповідника, оцінюючи наукові суперечки по-філософськи, значно активніше взялися за створення біля Ділового еколого-освітнього центру «Центр Європи».Уже діє і музей екології Карпат. Незабаром з’явиться алея із державними символами всіх країн континенту. Зведуть майданчик для проведення концертів, фестивалів. А селом пішла чутка, нібито геодезичний знак можуть просто забрати. Найперше збурилася кров у італійців, які проживають тут з часів Першої світової війни. Їхня представниця, сільський голова Марія Корадіні під час проведення в Рахові Міжнародного гуцульського фестивалю планує навіть створити європейський комітет захисту знака. Якщо зазіхання на нього до цього не припиняться.
Про Ділове знову заговорила Європа. І ця інформація не оминула інвесторів. Австралійська компанія взялася за дослідження родовища золота «Сауляк».Там уже працюють кілька десятків місцевих робітників. Відновили роботу три кар’єри. Нарешті зводять у селі перший туристичний комплекс. Робить це місцевий підприємець Юрій Бойко, котрому стало соромно від того, що у центрі Європи туристам, котрих сюди прибуває все більше, нема де зупинитися. У той же час тут є двохсотрічна дерев’яна церква, в якій хрестився відомий закарпатський письменник- сатирик Марко Бараболя. Навідувався сюди з опришками й Олекса Довбуш. А художник Ігор Луценко у своєму диво- кафе, в якому категорично не продається спиртне, поназбирав різноманітних старожитностей.
Сплеск наукових дискусій навколо того, де географічний центр Європи, влада Закарпаття вирішила використати прагматично: звернулася до Президента Віктора Ющенка, котрий своє щорічне сходження на Говерлу починає саме біля знака в Діловому, до уряду з проханням, нарешті пустити прямий залізничний потяг від Києва до Рахова. Адже тут проходить транскарпатська залізниця, яка свого часу зв’язала Галичину з Будапештом і Бухарестом.