Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

22 липня, 1999 - 00:00


Чи визначає матеріальний достаток рівень самоповаги людини?

Павло ФРОЛОВ, кандидат психологічних наук, Інститут соціальної і політичної психології АПН України.

— Така залежність справді існує, але більше як усереднена тенденція. Тобто, для більшості людей таке визначення характерне. Але потрібно пам'ятати, що завжди є люди, які не залежать від зовнішніх обставин. І їхній рівень самоповаги визначається іншими чинниками, в них інша шкала цінностей.

Для західної культури характерне поширення власного «Я» на зовнішні предмети, особливо, на предмети, якими володіє людина (будинок, дачу, автомобіль і т. д.). І в цьому значенні, рівень зарплати, яку вона одержує, дійсно для неї дуже важливий і визначає рівень її самоповаги.

Для східної філософії розуміння людського «Я» трохи інше. Потреби, звички, які європеєць сприймає як надбання власного «Я», на Сході можуть розглядати як щось привнесене в людську суть. Така людина визначає співмірність власної поваги, насамперед, з якимись глибоко особистісними цінностями. І для неї рівень її добробуту в даному контексті може не мати жодного значення.

Як велика соціальна проблема, такий психологічний момент існує і виявляється в тому, що в людей, для яких рівень власної самоповаги тісно пов'язаний з розміром оплати праці, виникають конфлікти на цьому грунті в сім'ях. І деякі внаслідок того, що не можуть забезпечити той рівень життя, який вони хочуть, втрачають власну самоповагу, вважають себе нікчемними. Часто це призводить до розлучень і навіть самогубств.

Щодо мене особисто, то, до певної міри, таке визначення має місце в моєму житті. Але це не означає, що якщо раптом у мене настане темна смуга, то я перестану сам себе поважати.

Газета: 
Рубрика: