Ірина (своє прізвище дівчина називати відмовилась з міркувань безпеки) народилася і виросла в Криму. Зараз вчиться на п’ятому курсі, втім, завершувати навчання планує вже в Києві. Останні події перевернули життя Ірини, як і багатьох мешканців півострова, які вже переїхали до інших міст чи планують зробити це найближчим часом.
— Усі ми, жителі Криму, відчуваємо себе кинутими напризволяще. І справа не в тому, що українська влада робить якісь неправильні кроки, а в тому, що наша країна після відомих подій є дуже слабкою, як людина після тривалої хвороби. Немає сумніву в тому, що вона одужає, але для цього треба час, а людям, котрі мешкають на півострові, потрібно щось вирішувати вже сьогодні. Всіх дуже цікавлять майнові справи, тому що у більшості кримчан є квартири, дачі, в когось є бізнес і таке інше. Як бути із цим всім — невідомо. Сьогодні наша держава неспроможна забезпечити людей хоча б однокімнатними квартирами, вона пропонує їм оселитися у гуртожитках, санаторіях. Це, звичайно, добре, що вона допомагає біженцям з Криму, проте ж не в усіх є така можливість — залишити все, що наживав роками власною працею, і поїхати туди, де немає власного житла, а є тимчасове помешкання.
Я знаю: багато говорять про те, що якщо у людини є кримська прописка, її права на квартиру будуть захищені, але ми ж розуміємо, що мої права можуть бути захищені в Україні, а в Криму діють закони Російської Федерації, яка може приймати інші закони, взагалі змінювати їх і робити все, що вважатиме за потрібне, тому ніхто нічого нам не гарантує.
Зараз усі мешканці півострова поставлені перед таким вибором: прийняти громадянство чи ні і що робити далі. Всі прекрасно розуміють, що людина, яка не має громадянства або яка має громадянство іншої держави, сприймається як іноземець. У такої людини можуть виникати проблеми скрізь: і з квартирою, і з медичною допомогою, і з перетином кордону Російської Федерації тощо. Тому прийняття громадянства для тих, хто живе в Криму чи має власність там, — майже неминучість.
Минулого тижня про це на брифінгу казав міністр Кабінету Міністрів Остап Семерак. Він зауважив, що всім громадянам, котрі мешкають на території Криму, можна брати російські паспорти, адже люди поставлені у такі умови. Після його слів я зрозуміла, що в Києві всі все розуміють.
Але мене дуже турбує одне питання: я вирішила виїхати до Києва, але у мене в Криму залишаються батьки і бабуся, яким чином вони зможуть потрапити до мене, а я — до них? Це питання є вкрай актуальним для багатьох мешканців Криму, адже таких родин чимало. Як їм безперешкодно потрапляти до родичів? Я сподіваюся на те, що влада зробить так, щоб мешканці Криму, котрі своєю Батьківщиною вважають Україну, могли спокійно і безперешкодно потрапляти на територію материкової України. Розумію, що в Криму є багато людей, які дійсно хочуть стати громадянами Росії, але тут також є дуже багато тих, хто буде вимушений брати паспорт громадянина РФ через нинішні умови. Треба виробити шляхи розпізнавання таких людей та усіляко допомагати тим, хто насправді є громадянином України і своєю Батьківщиною вважає Україну.