За даними оперативного штабу з ліквідації наслідків стихії на Буковині, внаслідок тривалих злив, розливу річок, прориву дамб, підйому грунтових вод та активізації зсувних процесів у Чернівецькій області визнано постраждалими 294 населених пункти, в тому числі — місто Чернівці.
Стихією зруйновано та пошкоджено 2 тис. 243 житлові будинки, із яких 108 цілком зруйновано, а 733 зазнали значних пошкоджень. Загинули три особи: 82-літня бабуся, котра відмовилася від евакуації, та хлопчики восьми та тринадцяти років, які напередодні зливи пішли з дому й потрапили у водяний вир. Одна особа вважається такою, що пропала безвісти.
У Чернівецькій області зруйновано три автомобільні мости, пошкоджено 41 автомобільний міст, два залізничні та майже 155 км доріг, 2 км водозахисних дамб та 1,5 км берегоукріплень.
Через високий рівень грунтових вод підтоплено ще майже 300 криниць.
Втім, електро- і газопостачання цілком відновлене.
За інформацією облдержадміністрації, завдані стихією збитки склали 800 млн. грн. Потерпілим наразі виплачено лише першочергові виплати по тисячі, 2,5 та 5 тис. грн. Обіцяють, що всі їхні втрати компенсують за ринковою вартістю. Зокрема, за зруйнований будинок компенсація складе 100 тис. грн., за будинок, який потребує капітального ремонту, — 50 тисяч, компенсують втрати за худобу тощо. Наразі здійснюють відповідні комісійні обстеження домогосподарств, актують збитки.
У область продовжує надходити допомога для потерпілих. Найбільшу суму — 10 млн. грн. — переказав на спеціальний рахунок екс-буковинець Дмитро Фірташ, два літаки з гуманітарною допомогою прибули з Росії.
«ДОПОМАГАЮТЬ МЛЯВО, ДЛЯ «ГАЛОЧКИ»
Віктор ПЕТРАЩУК, смт Лужани, Кіцманський район:
— Коли почалася повінь, я був у Чернівцях. Дружина дзвонила — швидше приїзди, та не думав, що вода надійде так швидко. Вона розповідала, що ледве встигла втекти з городу, де чимдуж вибирала із води цибулю. Каламутною хвилею її збило з ніг, могла потонути, врятувало, що змогла швидко випростатися. Моя хата має високий фундамент — понад метр над землею, та коли приїхав додому, вода була врівень із порогом. Добре, що вдома є надувний човен. Протягом тижня на ньому плавали з хати до незатопленої дороги в магазин по харчі та по воду з водовозу. Еменесники тим часом відкачали воду, тепер ходимо по подвір'ю в гумаках. Підлога здулася колесом, переживаю, що піде грибок, а вдома прикута до ліжка теща. Хтозна, як воно буде. Написав заяву в сільраду, проте на допомогу держави не сподіваюся. Навряд чи компенсують усі втрати, тому розраховую здебільшого на себе. Живемо зі свого городу, а його зовсім змило. Два дні тому нам приносили гуманітарну допомогу: мінеральну воду в пляшках, борошно, цукор і крупу. Кажуть, це передали із Закарпаття.
Марія ВІРСТА, смт Вашківці, Вижницький район:
— Нас і ще вісім хат затопило раптово серед ночі. Цього не чекали, бо річки від нас далеко: одна за два кілометри, друга — за три. 2008-го вода близько не підходила, тому страхуватися від повені не мали потреби. Хату затопило врівень із вікнами: ледве встигли живими втекти. Із майна врятували те, що мали на собі. Дітей відвезли в сусіднє село до родичів, а самі ночували в машині поблизу. Переживали за майно, бо затоплену частину селища ніхто не охороняв. Поруч були лише еменесники, які відкачували воду. Першої ж ночі в них закінчилося пальне. Вони хотіли повернутися до Чернівців, та ми їх ублагали залишитися. Люди з Вашківців дзвонили аж до Києва, просили, щоб рятувальникам підвезли бензин і вони могли працювати безперервно. Відкачували воду тиждень, але вона все прибувала. Влада нас ігнорувала, то ми два рази перекривали дорогу. До нас врешті навідалися. Після цього пригнали техніку, зробили прокоп і відвели воду. Але цілий тиждень хати стояли у воді, всередині глина відмокла й обвалилася. У будинку все пропало: тепер ні меблів, ні речей, ні техніки. Потонули кури, кролі, пропав город. Як далі жити — не знаю. Дали компенсацію, та хіба дві з половиною тисячі гривень — гроші?! Кажуть, потім дадуть більше і компенсують за ринковими цінами вартість капітального ремонту, за втрачене майно, худобу. Наразі розчистили канал між двома нашими річками. Його збудували в 70-ті роки, щоб відводив воду від Вашківців. Із тих пір за ним ніхто не дивився, там уже був ліс виріс. Минулого тижня пройшли ще одні страшні зливи. Якби канал не розчистили, Вашківці б іще більше затопило. За канал люди вдячні, сподіваються, може, й решту обіцяного виконають.
Іван ВАСИЛЮК, село Тисовець Сторожинецького району:
— Маю звичку спати влітку в господарській прибудові. Із вечора йшов дощ, я задрімав. Прокинувся біля 23.00 від крику дружини. Вона гукала з хати, що вище по схилу. Встав на ноги й опинився по коліно у воді. Якби дружина не розбудила, то б потонув. Вода надійшла швидко, за п'ять-десять хвилин вона піднялася до стріхи. Мені вже вісімдесят, а зроду такого не бачив. Потік котив валуни, бетомішалку відніс за кілометр, порвав газопровід, зніс усі мости. Моя хата вціліла, але стодола зруйнована, город занесло шаром мулу. Більше постраждали ті, в кого хати у видолинку: вони цілком змокли, а дві зруйновано. Держава грошей дає мало, то будемо між собою в селі скидатися для найбільш постраждалих. Допомагають мляво, для «галочки». Газ відновлювали тиждень. Один день приїдуть, а техніки немає, другий. Замість зруйнованого поруч моста поставили понтон. Встановили його абияк: ледь тримається. Підводою по ньому лячно їхати, не те що машиною. Коли позавчора знову піднялася вода, понтон мало не змило. Люди боялися, що його понесе на їхні хати й розламає їх вщент.
Чернівецька облдержадміністрація відкрила благодійний рахунок, на який можна переказувати кошти для постраждалих від повені. Його реквізити:
Одержувач: Головне фінансове управління Чернівецької облдержадміністрації.
№ рахунку: 37123034000015
Код ЄДРПОУ: 02317304
Назва банку одержувача: ГУДКУ в Чернівецькій області
МФО: 856135
Обов'язкова примітка — «Для допомоги потерпілим внаслідок повені в Чернівецькій області».