При плюс 36 — всім на сієсту!
Медики рекомендують Верховній Раді прийняти закон про спеку
Коли на вулиці плюс 36 і вище, а на роботу йти треба, необхідно одягнути брилика чи панамку й обов’язково добиратися до пункту призначення тіньовим боком вулиці. А ще слід щоденно випивати щонайменше 2 літри очищеної води кімнатної температури, але перед цим уранці прийняти трохи солі (на кінчику ножа), щоб не порушився водно-сольовий обмін. Категорично заборонені: «газировка», всілякі «лимонади», пиво, алкогольні напої. Про ці та інші правила, яких слід дотримуватися під час спеки, аби не захворіти, розповів професор, завідувач кафедрою спортивної медицини та валеології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Шупика Геннадій Апанасенко.
— Однак, якщо людина хворіє на серцеву недостатність, багато води пити не можна, а навпаки слід вживати сечогінні засоби, які призначає лікар, — наголосив пан Апанасенко. — А загалом, до настання спеки, так як і до морозів, потрібно загартовуватися: люди, котрі систематично відвідують лазню, сауну, дуже легко переносять високу плюсову температуру. Найліпшим засобом, що задовольнить спрагу, може бути тільки чиста вода. Проте слід пам’ятати, що 70% води, яка продається у наших магазинах, — підробка. Щодо пива, то я категоричний противник цього напою, а його рекламу вважаю злочином для української нації.
Із продуктів, які слід вживати у спеку, професор порекомендував овочі та фрукти. Жирну їжу та копченості з раціону необхідно виключити. Також бажано не виходити з дому вдень, коли сонце гріє найбільш інтенсивно, а сердечникам та гіпертонікам постійно класти на лоб та обличчя серветку, змочену у холодній воді. У разі, коли людина знепритомніє, необхідно її перенести у тінь, послабити одяг, побризкати й напоїти водою та викликати «швидку».
— У спеку можуть загострюватися хронічні захворювання, виникати різноманітні інфекції, дерматити, алергії, навіть частішають випадки застуди (люди з ослабленим імунітетом застуджуються через кондиціонери, вентилятори, протяги), — зауважив Геннадій Апанасенко.
На запитання, чи можливе, в зв’язку із різким потеплінням, виникнення нових хвороб, професор відповів, що протягом останніх тридцяти років таких з’явилося близько 40. Відповідно стільки ж невідомих недуг чекає на людство і впродовж наступних трьох десятиліть. Виходячи з цього невтішного прогнозу, людям слід ретельніше дбати про своє здоров’я. Адже, хто має міцний імунітет, тому не страшні ні спека, ні мороз.
На думку медиків, не погано було б, якби, враховуючи глобальне потепління, наші законотворці прийняли закон, який обмежував би відвідування шкіл та регулював робочий день відповідно до температури повітря. Наприклад, надворі плюс 36 — отже, можна на роботу не виходити. До речі, подібні закони уже діють у деяких європейських країнах, де, коли стає спекотно, настає сієста.
У Голландії вигадали, як заохотити донорство органів
...Ліза невиліковно хвора. У неї рідкісна форма раку. Їй залишилися лічені дні. Тому дівчина вирішила стати донором, віддавши свою нирку хворому, який потребує пересадки. Але віддати не просто так. Річ у тім, що Ліза розіграє її... на телеканалі в прямому ефірі. У реал-ТБ «Доноршоу» змагаються троє бажаючих отримати нирку. Для симпатичного їй кандидата в найближчому майбутньому Ліза стане донором. Інші залишаться «в черзі». Трагедія в тому, що в Голландії час очікування донорської нирки перевищує 4,5 років. За цей час багато пацієнтів умирає...
Річ у тім, що відповідно до голландських законів, органи померлих йдуть «у діло», тільки якщо за життя людина дала на це дозвіл. Однак у Голландії мало хто хоче фактично за життя дарувати будь-кому свої органи. Результатом цього стали довгі списки очікуючих на пересадку органів. При тому, що в багатьох європейських країнах померлий автоматично стає донором, Нідерландам потрібен наказ другої палати парламенту, що дозволяє використати органи померлих.
Ідея «Доноршоу» відразу ж викликала дебати в середовищі політиків і громадськості. Як же, адже це аморальна вакханалія життя й смерті в прямому ефірі! Телебачення заходить дуже далеко, кричать усі в один голос. Програму називають цинічною й позбавленою смаку. Проте «Доноршоу» 1 червня вийшла в ефір. Юпітери багатьох світових телестудій були направлені на сцену каналу BNN. Адже концепція програми може перевернути засади сучасного ТБ. Дикою здається ситуація, коли з 25 кандидатів Ліза відсіває дуже старих, дуже молодих, а також курців, щоб визначити трьох кандидатів. І ось, троє смертельно хворих починають гру в позамежне «поле чудес», де переможцю дістається життя, а переможеному — відчай. Але коли наступає момент оголосити щасливчика, ведучий раптом оголошує, що програма — усього лише розіграш, Ліза — актриса, ніякої нирки на кону немає, а хворі учасники так і залишаться в списку очікування... Шок!
Ідея «Доноршоу» — «лише» пробудити дрімаючих гаагських політиків і активізувати в жителів Голландії бажання стати донором. Адже кожного року, від нестачі трансплантатів, у країні помирає близько 200 пацієнтів. До речі, приблизно така ж кількість людей перебувала в студії під час зйомок. «Доноршоу» вийшла в ефір тільки раз, але, оскільки програму транслювали десятки телеканалів світу, за якихсь два тижні тисячі громадян замовили спеціальний бланк заяви на донорство. Мета досягнута. Тріумф!
І ось, я вважаю: нам би так! І не тільки тому, що в нашій 46-мільйонній країні від нестачі трансплантатів щорічно помирає безліч хворих і не тільки тому, що Україні також потрібен такий закон (на жаль, до нього ми поки не готові)... Я про інше. Приємно дивитися, як громадськість у Голландії сама поліпшує своє життя. Довгий час нам «зверху» забороняли всіляку ініціативу, але тепер це не виправдання. Можливо, програма вимагала значних грошових коштів? Але ні, таку увагу привернула лише інвестована оригінальна ідея.
Перегодовуєш дитину? Під суд
Група британських експертів виступає за застосування судових санкцій до батьків, діти яких страждають крайнім ступенем ожиріння. На їх думку, принаймні в деяких з таких випадків йдеться про порушення прав дитини. Британська медична асоціація обговорить це питання на своїй щорічній сесії, яка відбудеться в кінці червня. Один з ініціаторів обговорення, лікар з Ротерхема Метт Кейпхорн, вважає, що суспільство, лікарі й суди дуже поблажливо ставляться до співгромадян, які систематично перегодовують своїх дітей. За його словами, реакція на таку безвідповідальну поведінку повинна бути не менш жорсткою, ніж в тих випадках, коли діти страждають від недоїдання, повідомляє Lenta.ru.
За даними BBC, минулого року в Великобританії розглядалося близько 20 справ про захист прав малолітніх, які страждають від ожиріння. У деяких випадках перегодовування створювало реальну загрозу для життя дитини. Часто трапляються випадки, коли діти молодшого шкільного віку практично втрачають рухливість через величезну вагу. У дівчат через надлишок жирової тканини статеве дозрівання часто настає вже до 10 років. За словами лікарів, багато батьків не в змозі зрозуміти сутність проблеми. Так, відомий випадок, коли рідні 12-річного школяра, який лікувався від ожиріння, таємно проносили дитині в палату півкілограмові плитки шоколаду...
Риб’ячий жир захищає від... депресії
Щоденне вживання риб’ячого жиру дозволяє попередити розвиток депресії, а також надає лікувальний ефект при цьому стані, повідомляє medportal.ru з посиланням на Journal of Affective Disorders. До таких висновків прийшли вчені з Бергенського університету і лікарні Хокланд за результатами дослідження над 22 тисячами осіб. Дворічні спостереження за добровольцями у віці від 40 до 74 років показали: люди, що приймали по одній ложці риб’ячого жиру щодня, страждали від симптомів депресії на 30% рідше. Більш того, чим довше продовжувався прийом цього засобу, тим більше покращувався емоційний стан пацієнтів, що страждали від депресії.
На думку керівника дослідження Марії Барой Редер, позитивний вплив риб’ячого жиру насамперед пов’язаний з компонентами, що входять до його складу омега-3 жирними кислотами. Ці речовини надають безліч лікувальних ефектів: вважається, що омега-3 жирні кислоти зменшують ризик розвитку інсульту, інфаркту і онкологічних захворювань.