Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Здоров’я під «тиском»

Смертність від серцево-судинних захворювань займає в Україні перше місце
3 жовтня, 2008 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Минулий тиждень в Україні був названий тижнем здорового серця. Так в більшості країн у переддень Всесвітнього дня серця (28 вересня) привертається увага людей до дуже поширених захворювань — гіпертонії, серцевої недостатності, стенокардії, ішемічної хвороби тощо: у велелюдних місцях наших міст працювали пункти, де кожен охочий міг виміряти тиск та отримати консультації лікарів. За прогнозами ВООЗ, до 2025 року лише від гіпертонії страждатиме понад мільярд жителів планети. Це дуже непокоїть лікарів, оскільки підвищений тиск — це, у більшості випадків, початок всіх негараздів з серцем: він призводить до захворювань серця й судин, які погіршують якість життя людини і навіть можуть зробити її інвалідом.

Про особливості протікання гіпертонії, необхідність її профілактики та роботу держави з попередження захворювання «Дню» розповіла доктор медичних наук, професор, заввідділом гіпертонічної хвороби Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска Євгенія СВІЩЕНКО.

— Євгеніє Петрівно, наскільки актуальним для сучасної медицини є поширення в Україні артеріальної гіпертензії?

— Підвищення артеріального тиску — це проблема дуже важлива для кардіології та охорони здоров’я взагалі. Причина в тому, що серед неінфекційних хвороб це захворювання найбільш поширене. В Україні підвищений артеріальний тиск мають не менше ніж 25% людей. Тобто — кожна четверта людина, може й більше. Дуже часто люди не відчувають підвищеного тиску і багато років живуть з цією хворобою: інколи відчувають головні болі, болі в серці, але хвороба робить своє. Вважають, що гіпертонічна хвороба основним наслідком має передчасне старіння судин. Вони в будь-якому разі з віком змінюються — стають менш еластичними, в них з’являється відкладення жирів, холестерину, артеросклеротичні бляшки. Але якщо у людини нормальний тиск, цей процес відбувається повільно. Якщо ж підвищений — старіння судин значно прискорюється. Це основна дія артеріальної гіпертензії — ураження судин, в тому числі — передчасний артеросклероз. Звідси — передчасні інфаркти, інсульти, серцева та ниркова недостатність. Артеріальний тиск підвищується з віком. Після 60 років підвищений тиск має майже половина людей. До цього часу — значно менше. А в молодому віці гіпертоніків майже немає — максимум 10% до 30 років. Серед дітей якщо й зустрічається підвищений тиск, то це, як правило, внаслідок захворювання нирок або якихось інших хвороб, дуже рідко зустрічається підвищення тиску, не зумовлене якоюсь хворобою внутрішніх органів. Ця хвороба має чітку залежність від віку: чим старший вік, тим більше випадків захворювання. Причина — з віком відбуваються структурні й функціональні зміни в нирках, гормональній системі, які регулюють артеріальний тиск.

Відомо, що коли в людини є навіть невеликий підвищений тиск, то він суттєво зменшує тривалість життя. Наприклад, якщо 35-річний чоловік не має хвороб, його тривалість життя може скласти 80—85 років (зважаючи на те, в якій країні він живе). Якщо ж у цього чоловіка тиск 150 на 100 — не такий вже й дуже високий, — то тривалість життя в середньому скоротиться на 16 років. Як бачимо, це захворювання має важкі наслідки. Важливо ще сказати, що з ним можна боротися: попереджувати в масштабах цілої держави. Тобто можна зменшувати середній рівень артеріального тиску серед населення в цілому. З цим легше боротися, ніж з ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю й іншими серцевими хворобами. Чому? Тому що це легше виявити. Для цього потрібний тільки тонометр, до того ж є багато препаратів, які ефективно знижують артеріальний тиск. У ряді країн діють програми, спрямовані на лікування артеріальної гіпертензії, і це дає гарні плоди. Наприклад, в США така програма діє з 1972 року. І за цей час смертність від інсульту в них зменшилася удвічі, також суттєво зменшилася смертність від інфаркту міокарда... До речі, має значення не тільки зменшення тиску: паралельно з боротьбою з високим тиском проводяться інші програми — боротьби з високим рівнем холестерину, з малорухливим способом життя тощо. Але вважають, що програма зменшення артеріального тиску дала основний вклад у суттєве поліпшення стану здоров’я населення в цій країні.

В Україні ми прийняли подібну програму в 1999 році. Вона передбачає перш за все освіту населення та лікарів. Якщо людина знає, що вона гіпертонік, якщо вона розуміє, що хворобу потрібно лікувати, то це — 90% успіху лікування. Також лікарі повинні знати, як лікувати. Тому ми проводимо дуже багато заходів для навчання лікарів: конференції, з’їзди, також видаємо рекомендації. Цього року в нас вийшла нова редакція Рекомендацій Української асоціації кардіологів з профілактики та лікування артеріальної гіпертензії, яка враховує останні досягнення в цій галузі.

— Ви сказали, що люди іноді не відчувають підвищеного тиску. Чому так стається і загалом — які причини захворювання?

— Причини нікому не відомі. Вважається, що приблизно в 30% випадків хвороба зумовлена спадковістю — наявністю підвищеного тиску в найближчих родичів. Решта належить факторам зовнішнього оточення. Якщо людина вживає багато солі та веде малорухомий спосіб життя, вона має багато шансів захворіти на артеріальну гіпертензію. Особливо, якщо в неї ожиріння. Це основні фактори. Профілактику потрібно починати дуже рано — до народження дитини. Встановлено, що у дітей, які народжуються з низькою вагою, вірогідність розвитку артеріальної гіпертензії та появи гіпертонічної хвороби значно вища, ніж у дітей, які народилися з нормальною вагою. Це зумовлено тим, що в таких дітей не завжди добре розвинені нирки. Не вистачає функціональних одиниць — нефронів, бо після народження не утворюються нові нефрони, які могли б забезпечити функцію нирок з підтримання нормального артеріального тиску... Тобто, матері вже під час вагітності потрібно нормально харчуватися і вести здоровий спосіб життя — тоді в дитини нормально закладатимуться органи. Коли ж дитина вже народилася, їй від самого народження слід вести розумний, здоровий спосіб життя, багато рухатися, не зловживати сіллю, уникати стресів. Хоча роль стресів в розвитку артеріальної гіпертензії не доведено. Її доведено для розвитку інфаркту міокарда. Втім, очевидно, що під час стресу в людини суттєво підвищується артеріальний тиск. Дуже важливо підтримувати також нормальну вагу. Тоді шансів захворіти значно менше.

— В якій мірі на розвиток артеріальної гіпертензії впливає куріння та вживання алкоголю?

— Куріння впливає: кожна викурена сигарета підвищує артеріальний тиск буквально відразу. Що стосується алкоголю, то все залежить від дози: великі дози сприяють розвитку гіпертонії, а невеликі не мають негативного впливу. Тобто, якщо людина вживає алкоголь регулярно, але в малих дозах, негативного впливу на рівень тиску немає. Червоне сухе вино впливає позитивно — збільшує вміст в крові так званого «хорошого» холестерину, який виводить із організму «поганий» холестерин. У цьому його позитивна дія щодо профілактики артеросклерозу. Але ніхто ніколи не рекомендує попереджувати артеросклероз за допомогою алкоголю. Тому що для цього є набагато безпечніші та ефективніші методи.

— Погода, яка різко змінюється, і взагалі зміна клімату — це, очевидно, найбільша проблема гіпертоніків...

— Зміна погоди дуже впливає на рівень артеріального тиску: зниження температури, підвищення вологості, зміна атмосферного тиску. Останнім часом з’явилася можливість вимірювати артеріальний тиск протягом доби за допомогою спеціальних моніторів, порівнювати зафіксований за допомогою цього методу тиск в зимовий період та літній (дослідження провели в Італії). Обстеживши кілька тисяч людей, лікарі виявили, що улітку рівень артеріального тиску є значно меншим, ніж узимку. Тобто, погода дійсно впливає. Причому не тільки на тиск, а й на смертність. Улітку смертність від серцевої недостатності менша, ніж узимку. Листопад, лютий і березень є дуже несприятливими для людей з підвищеним артеріальним тиском, тому їм потрібно в цей час дуже акуратно приймати ліки та слідкувати за своїм станом.

— Узимку люди люблять подорожувати в Туреччину чи Єгипет — туди, де тепло. Чи може різка зміна клімату негативно вплинути на тиск?

— Для тяжкого гіпертоніка перебування в спекотному кліматі небажане. Наприклад, якщо людина має дуже високий рівень артеріального тиску та на додачу — якісь ускладнення (інфаркт, стенокардія), ми їй не радимо їхати навіть у Крим улітку. Тим більше — в Туреччину чи Єгипет в жарку пору року. Але взимку, коли там не дуже жарко, — чому ні? Мета лікарів — не в тому, щоб зробити з гіпертоніка інваліда, у всьому обмеженого, а в тому, щоб людина могла повноцінно жити, не думати про свої хвороби, і,вживаючи одну-дві таблетки на добу, мати нормальну якість життя, нормальну працездатність. Більшість людей з підвищеним артеріальним тиском ведуть нормальний спосіб життя, навіть відносно дієти в них немає обмежень, окрім обмеження вживання кухонної солі.

— Нині є багато реклами лікарських засобів і в людей може виникнути бажання самостійно займатися профілактикою та лікуванням підвищеного тиску. Як ви ставитеся до цього?

— Почати лікування повинен лікар, а пізніше, коли людина призвичаїться до ліків — знатиме, як вони діють, вмітиме вимірювати тиск, — людина може сама керувати своїм лікуванням. У тому розумінні, що вона може збільшити чи зменшити дозу, прийняти додаткову, знаючи, що змінюється погода, або пропустити приймання препарату, бачачи, що тиск є низьким. От такі корегуючі дії людина має виконувати сама, тому що не вистачить на всіх лікарів для того, щоб щоденно втручатися в лікування.

— Ця хвороба — хронічна і не виліковується?

— Як правило, це на все життя. Хоча буває, що якщо тиск не високий і викликаний якимись життєвими ситуаціями, з часом він нормалізується. Але якщо хвороба задавнена, їй кілька років, то зворотні процеси неможливі. При цьому хвороба може й не йти вперед — якщо людина за собою слідкує, лікується і дотримується рекомендацій лікаря.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: