Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Згоріла пам’ятка архітектури

20 вересня, 2006 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ МНС

У недільний вечір 17 вересня над самісіньким центром міста в небо здійнялися клуби диму. Мешканці навколишніх будинків подумали, що хтось спалює листя, тому довго не викликали пожежників. Коли ті прибули на територію колишнього зенітно-ракетного училища, то вже було пізно: через те, що осередок пожежі був усередині, полум’я вже встигло охопити будівлю з усіх боків.

Ця будівля в архітектурному комплексі навколо міського Корпусного парку має назву Кадетський корпус. Для обласного центру ансамбль споруд, куди входить і цей будинок, є візитною карткою. На Круглій площі, якій, як і будівлі, понад 200 років, це місце не тільки є архітектурною пам’яткою, але і згадкою про історичну подію. Саме тут після Полтавської битви, зокрема після перемоги над шведами захисники фортеці зустрічали Петра I. Починаючи з 1994 року, після скорочення військового училища, будівля не експлуатувалася. З тих пір тут знаходиться одне із місць «тусовки» неформальної молоді і представників різного роду деструктивних культів, наприклад, «сатаністів», і недарма через вибиті шибки воно отримало назву «дім із привидами». Поруч — в іншому корпусі — розташовується архітектурний факультет Полтавського національного технічного університету.

А 24 листопада 2004 року міськвиконком прийняв рішення про приватизацію будинку із фасадом на Круглій площі юридичною особою — фірмою «Авна-трейдинг». Спочатку на умовах оренди (рішення 27 грудня), а потім і у приватне користування (28 грудня — за день!) будівлю було передано за 12 мільйонів 600 тисяч гривень (тобто 1100 гривень за квадратний метр), а планувалося створити тут торгово-розважальний центр. Цікаво, що 26 грудня 2004 року — дата «третього» туру президентських виборів, де переміг Віктор Ющенко, що ознаменувало собою початок падіння колишнього фактичного мера і господаря міста (де-юре — народного депутата-«регіонала») Анатолія Кукоби.

Одразу після того був спровокований конфлікт між новим власником та Техуніверситетом: останньому погрожували фінансовими санкціями за зволікання зі звільненням частини приміщень. Доля Кадетського корпусу обговорювалася в Полтаві на рівні чуток і припущень, провокуючи безліч конфліктів між міською владою, облдержадміністрацією та різноманітними громадськими організаціями. За планами обласної влади, тут міг би розташовуватися постійно діючий виставковий центр Національного Сорочинського ярмарку, представники попереднього складу міськвиконкому вважали, що якщо купівля-продаж не відбудеться або буде анульована судом, то Кадетський корпус перетвориться в купу цегли. Між тим, зі стіни будинку зникла табличка «Пам’ятник архітектури«…

Організувати охорону і ремонт нові власники не спромоглися ще й досі.

Тож коли на місці події вже працювали пожежники, величезний дерев’яний купол, що прикрашав дах будівлі, обвалився на підлогу. Рятувальники, котрі ліквідовували пожежу, за декілька хвилин встигли відійти на безпечну відстань. Купол здійняв цілий вир пилу, який хвилею вибив шибки у вікнах. Майже до десятої години вечора хлопці в одностроях МНС розбирали конструкції та ліквідовували невеличкі спалахи вогню. З метою недопущення повторного загоряння рятувальники до самого ранку чергували поруч. Їм навіть довелося підвозити воду, адже з 3-ї години ночі до 6-ї ранку в районі з невідомих причин не було води!

У результаті пожежі вогнем знищені металева покрівля та дерев’яне перекриття на площі 100 м 2 — майже весь верхній поверх. У ліквідації пожежі брали участь чотири відділення, сім пожежних автоцистерн, дві авто-драбини — більша частина рятувальної техніки міста — та тридцять бійців МНС, — інформує прес-служба МНС.

Саме до теперішніх власників і апелював на прес-конференції 18 вересня секретар міської ради, в. о. міського голови Андрій Матковський. Мовляв, вони мали б опікуватися охороною приміщення і його ремонтом. І зазначив: «Ми робимо кроки для того, щоб через невиконання умов — ремонту та охорони приміщення — розірвати угоду купівлі- продажу в односторонньому порядку». То невже архітектурна пам’ятка державного значення нарешті повернеться місту, нехай навіть у напівзотлілому стані?

Євген БРИЖ, Полтава
Газета: 
Рубрика: