Біда прийшла до сім’ї Дамченків із села Маломихайлівка два з половиною роки тому. Тоді молода мама чекала на народження дитини, вагітність проходила нормально. Розмір плоду був у межах норми, а здоров’я жінки не викликало жодних побоювань, як запевняють родичі. Проте безпосередньо перед пологами плід несподівано понизив активність і нібито завмер. Юлю Дамченко доправили до пологового відділення 9-ї міської лікарні Дніпродзержинська, де незабаром лікарі повідомили, що хлопчик народився мертвий і врятувати його не вдалося. Втрата дитини завжди була й буде трагедією для будь-якої сім’ї. Молода жінка, якій лікарі пояснили, що треба провести дослідження причин загибелі дитини, а процедура триватиме щонайменше два тижні, у шоковому стані повернулася до рідного села. Мама Юлі, Тетяна Іванівна, згадує, що весь цей час вона не могла опанувати себе, їй постійно снилися кошмари. Урешті-решт в сім’ї вирішили, що померле немовля треба забрати з моргу й поховати за православним обрядом. Проте, коли бабуся приїхала до Дніпродзержинська, на неї чекала велика несподіванка — тіла дитини в морзі не виявилося. Утім, працівники цього сумного закладу заспокоїли її, пояснивши, що подібне трапляється, коли фахівці хочуть ретельно розібратися щодо причини загибелі плоду або новонародженого. Але в лікарні сім’ї Дамченків вибила землю з-під ніг інша звістка. Медики заявили, що мертве дитя вже віддане землі. На запитання Тетяни Іванівни, де можна знайти могилу онука, у лікарні розвели руками. І порадили звернутися до ритуальної служби міста — комунального підприємства «Дніпродзержинський спецкомбінат». Але це був лише початок ланцюжка дивних подій. Працівники ритуальної служби, в свою чергу, заявили, що останнім часом жодних поховань мертвонароджених дітей вони не здійснювали. Отже, дитя зникло? Тепер сім’ю Дамченків не полишає надія на те, що сталася страшна помилка та їхнє маля, можливо, живе, адже його тіла так і не змогли знайти. Батьки вважають, що дитину могли продати, й підозрюють у цьому нечистих на руку ескулапів. Обурена бабуся звернулася до прокуратури Заводського району міста Дніпродзержинська, щоб правоохоронні органи встановили істину, але слуги закону тривалий час складу злочину не знаходили. Тетяна Іванівна згадує, що прокуратура нібито тричі виносила постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, але їх кожного разу оскаржували в судах, вимагаючи проведення об’єктивної перевірки.
Родичі хлопчика ще довго могли б ходити цим зачарованим колом. На щастя, їм порадили звернутися до депутата Дніпродзержинської міськради Віталія Купрія. Виступ на сесії депутата від партії «За Україну!», який балотувався на пост мера від опозиційних сил, викликав великий резонанс не лише серед колег. Народні обранці ухвалили рішення заслухати інформацію начальника міського управління охорони здоров’я та відіслати до прокуратури Дніпропетровської області звернення з приводу неналежного поховання дітей, померлих у перинатальному періоді. Водночас В.Купрій відіслав свої депутатські звернення до Президента України, голови уряду, Генпрокуратури, МВС, Верховної Ради та міжнародних організацій. Утім, із часом місцева влада несподівано втратила інтерес до скандальної справи. Наполегливий депутат отримав відповідь начальника головного управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Валентини Гінзбург, яка повідомила, що порушень з боку лікарів не виявлено. Щоправда, прокуратура області таки порушила кримінальну справу за статтею 367 КК України (службова недбалість), але коментувати перебіг розслідування, а тим паче результати, в цьому відомстві не квапляться. У прес-службі облпрокуратури «День» повідомили, що результати будуть оприлюднені «свого часу».
Тим часом 18 квітня мала відбутися ексгумація тіла мертвонародженої дитини Юлії Дамченко. Відкрили могилу, де мав знаходитися пакет з післяопераційними відходами, а в ньому й тіло хлопчика. Депутат В.Купрій був присутній на процедурі ексгумації. Проте, за його словами, у зазначеному місці нічого виявити не вдалося. Цей факт для родичів став не просто вбивчим, а майже доказом скоєного злочину. Тим часом депутат під час власного розслідування виявив факти, від яких, за його словами, «у жилах холоне кров». «Виявилося, — заявив він на прес-конференції в Дніпропетровську, — що випадок із родиною Дамченків аж ніяк не поодинокий. Склалася практика, коли з мертвонародженими дітьми поводилися, як із вирізаним апендиксом або ампутованою кінцівкою». Депутат стверджує, що йому нібито вдалося виявити понад два десятки випадків, коли поховання проводилися з порушенням закону. «Найчастіше подібне ставало можливим, — вважає він, — коли йшлося про трупи дітей, від яких відмовилися батьки, що жили в невеликих містах і селищах області». Виявив депутат і плутанину в паперах, де не збігалися причина смерті дітей, дати потрапляння до моргу, можна бачити виправлення ручкою з іншим чорнилом.
12 травня була здійснена повторна ексгумація двох поховань, в яких були виявлені мішки з післяопераційними відходами. «Порівняння їх вмісту дозволило ідентифікувати, що одне з поховань здійснювалося в січні, а інше — в лютому 2009 року, — розповідає В.Купрій. — Саме в цей період мали поховати дитину Дамченків і ще п’ятьох. Але замість шести тіл знайдені рештки лише однієї дитини. Крім того, в мішках виявили не більш як 10 материнських плацент, хоча лікарняна статистика свідчить, що за перші два місяці 2009 року в пологовому відділенні народили понад 100 жінок». «Куди поділася плацента? — дивується депутат. — Якщо взяти до уваги ціни «чорного ринку», то обіг від її продажу міг досягти 10 мільйонів». В.Купрій, а разом з ним і родичі померлих дітей, порушують питання про те, чи не функціонує у Дніпродзержинську, а, може, й у області, кримінальний конвеєр з продажу біологічних матеріалів, органів, а, можливо, й дітей?
Такі припущення місцеві чиновники вважають цілковитими фантазіями й зазначають, що в найгіршому разі може йтися про службову недбалість під час проведення поховань. Мовляв, народжене мертвим і незареєстроване дитя — це, начебто, й не немовля. Проте, депутат і родина Дамченків заявляють, що й надалі вимагатимуть від Генеральної прокуратури, а також від керівництва України проведення комплексної перевірки пологових будинків. Причому не лише на Дніпропетровщині, а й у всій країні. Вони впевнені, що проблема того варта.
КОМЕНТАР
По роз’яснення ситуації в Дніпродзержинському пологовому будинку «День» звернувся до Міністерства охорони здоров’я, звідки ми отримали такий коментар:
«Департамент охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення надає інформацію щодо реєстрації та поховання мертвонароджених та померлих дітей у лікарні № 9 м. Дніпроджержинськ.
Міністерством охорони здоров’я України було розглянуто звернення до Кабінету Міністрів України депутата Днепродзержинської міської ради VI скликання Купрія В. М. щодо неналежного поховання та реєстрації дітей, які загинули в перинатальному періоді в 9-ї міській лікарні м.Дніпродзержинська.
Комісією Міністерства охорони здоров’я України була проведена комісійна перевірка щодо реєстрації та поховання дітей, які загинули в перинатальному періоді у 9-й міській лікарні м. Дніпродзержинська протягом 2009—2010 років.
Під час проведення експертної оцінки випадків перинатальної смертності виявлено, що 2009 року народилися мертвими 32 дитини. У ранньому перинатальному періоді померло 14 дітей. Проведено розтинів 46, із них один — у судово-медичній експертизі (раптова смерть дитини 29.04.2009 р.). За 6 місяців 2010 року зареєстровано п’ять дітей, померлих у ранньому перинатальному періоді, 16 мертвонароджених. Проведено розтинів за цей час — 21.
У період із 01.01.2009 року по 30.06.2010 року, згідно із записами в журналі реєстрації випадків перинатальної смертності (форма № 153/о), народилися мертвими та померли 67 дітей, що збігається з кількістю проведених розтинів та кількістю зареєстрованих в органах РАГСу, що підтверджує лист від 10.02.2011 року № 233/04-21, наданий Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпродзержинського міського управління юстиції в Дніпропетровській області.
Згідно з поясненнями головного лікаря комунального закладу «Міська лікарня № 9», поховання мертвонароджених та померлих у ранньому перинатальному періоді, яких родичі не забрали для поховання, проводять відповідно до договору від 28.12.2008 року між лікарнею та КП «Дніпродзержинський спецкомбінат». Поховання проводять згідно з наказом МОЗ України від 19.08.2004 року № 417 «Про удосконалення дитячої патологоанатомічної служби» та інструкції «Про прийом, зберігання та видачу трупів в лікувальних закладах» до наказу МОЗ України від 12.05.1992 року № 81 «Про розвиток та удосконалення патологоанатомічної служби України».
Комісія подала свої пропозиції Головному управлінню охорони здоров’я Дніпропетровської області щодо вдосконалення медичної допомоги вагітним, роділлям і породіллям та новонародженим».