Цього тижня депутати здійснять уже третю спробу розглянути законопроект щодо скасування готельного збору. Надію на те, що вона увінчається успіхом, головний лобіст законопроекту, Державна туристична адміністрація, має — підтримку документу висловили практично всі комітети Верховної Ради. «Наполегливість» адміністрації пояснюється так: готельный збір — це дискримінація однієї галузі й об’єктів господарювання щодо інших. Формулювання в законі говорить: платником цього збору є людина, яка живе в готелі, а отже, ті, хто проживає в будинку відпочинку або «апартаментах», під цю категорію не підпадають. Власне, щоб уникнути сплати збору власники готелів нерідко називають свій заклад іншим «ім’ям» (тими ж «апартаментами») або зменшують «зірковість» (залежно від класу готелю відрізняється ставка збору). За розрахунками Інституту економічного моделювання, каже перший заступник глави Держтурадміністрації Анатолій Матвієнко, зменшення збору й вартості проживання в готелі на 13% збільшить надходження тільки від основних податків, на 2%, за рахунок коефіцієнта еластичності (завантаження). Крім того, подібний збір — нонсенс для багатьох держав світу, а там, де він є, ставка збору не перевищує 5%. «Згідно з постановою Кабміну, гроші на відрядження становлять вісімдесят гривень на добу. Знайти за такі гроші готель у Києві нереально. Тому навіть іноземці вважають за краще користуватися послугами приватного сектора», — зазначає голова Асоціації готельних господарств Микола Євдокименко. Звичайна річ, останні ніде не зареєстровані — такої структури як Квартирно-посередницьке бюро при Союзі нині немає.
Однак думку про необхідність ухвалити законопроект поділяють не всі, наприклад, не згодні окремі «регіональники» — ставка йде до місцевих бюджетів. Але ті 50 млн. гривень, які приносить збір, порівняно з тими перевагами, які дасть його скасування, непорівнянні, каже А. Матвієнко.
Проте у справі розвитку вітчизняного туризму не без досягнень — нещодавно Президент підписав указ, що вимагає розробити і внести на розгляд Парламенту законопроект, який би передбачив механізми стимулювання будівництва нових і реконструкції старих об’єктів туристичної галузі. Невідповідність наявної матеріальної бази світовим стандартам сьогодні неябияка, нагадує заступник голови Турадміністрації Євген Самарцев — 90% об’єктів сьогодні потребують оновлення. Залучити інвестиції допоможе пільгове кредитування — це передбачено указом глави держави. Йдеться не про те, щоб створити систему постійних пільг для туристичної сфери, — їх необхідно запровадити тільки на період будівництва та реконструкції, пояснює Є. Самарцев. У Росії, наприклад, для того, щоб дати туристичній сфері черговий поштовх для розвитку (готельний збiр там скасували кiлька рокiв тому), звільнили від в’їзного мита ввезення обладнання для ресторанів і ліфтів (а це 8 — 10% «бюджету» готелю). Пільгове кредитування об’єктів сільського зеленого туризму, наприклад, для Карпатського регіону — і зовсім чи не єдина можливість вийти з глибокої депресії.
Президент також доручив розробити комплекс заходів, спрямованих на оновлення матеріальної бази музеїв, історико-культурних заповідників і об’єктів культурної спадщини. У Турадміністрациї є вже декілька конкретних пропозицій щодо цього пункту. Зокрема, реорганізувати нераритетні фонди — створити національний аукціон і спрямовувати вилучені від продажу кошти на оновлення вищезазначеної бази та поповнення експозиції. «Це нормальна світова практика, а от музеї без світла й тепла і з фондами, які псуються і розкрадаються, — нонсенс», — резонно зазначає Є. Самарцев.
Ще один нонсенс — вітчизняний візовий режим: за словами заступинка голови Турадміністрації, Україні слід відкритися в односторонньому порядку для тих країн, які не створюють проблем з нелегальною міграцією. За оцінками фахівців, це принесе щонайменше 50 млн. додаткових доларів щорічно.
Нині Міністерство закордонних справ розробляє масштабну програму для створення позитивного іміджу України за кордоном. У квітні Держтурадміністрація разом з американським фондом «Євразія» оголосить про спільну програму грантів. У Львівській області починається програма оновлення замків і створення відповідних туристичних маршрутів: цілком можливо, вже цього року в якій-небудь «точці» пройде презентація з дійством — рицарськими боями.