Як це не парадоксально, але сьогодні у Києві представників здавна шанованої професії — будівельник — громадяни часто сприймають не дуже доброзичливо. І причина тому — нашестя багатоповерхівок, що виростають у найбільш невідповідних місцях. Уявіть собі, що у дворі вашого будинку, розташованого аж ніяк не на пустирі, а у досить густонаселеному районі, на місці дитячого майданчика і тих кількох дерев, яким вдалося вирости на піску серед «бетонних коробок», раптом розпочинають рити котлован під нове будівництво. При цьому з’ясовується, що тут мають намір побудувати навіть не тимчасову крамничку чи кафе, а багатоповерхівку, вікна якої буквально заглядатимуть у ваші власні. Не кажучи вже про численні автомобілі й інші незручності, пов’язані з появою великої кількості сусідів. Саме такими обставинами викликано невдоволення жителів Дніпровського району, які вже кілька тижнів пікетують місце будівництва офісно-житлового комплексу за адресою Русанівська набережна, 10б.
Замовником цього будівництва є ЗАТ «Концерн «ЕКОП». Проект було розроблено ТОВ «Архітектурний союз» і, за словами фахівців, обговорювався на консультативній комісії містобудівної ради. Робота отримала низку зауважень, але, загалом, її було схвалено. Відповідно до первинного варіанту проекту, комплекс являє собою 23- поверховий будинок з 83 квартирами. На перших двох поверхах розташовуватимуться офісні приміщення, а на двох останніх — елітне дворівневе житло. По всій території забудови в підземному поверсі має розташуватися паркінг на 83 машиномісця. Враховуючи побажання районної держадміністрації, до будинку планувалося прибудувати стилобат, в якому будуть магазин, перукарня, пральня та інші побутові служби. Вирубані під будівництво дерева наказано компенсувати озелененням на сусідній території. У остаточному затвердженому варіанті будівля «підросла» на три поверхи — до 26, а кількість квартир збільшилася до 85. Під офіси вирішили віддати нижні п’ять поверхів, а в підземному гаражі передбачити гостьові місця.
Член містобудівної ради при Головному управлінні містобудування, архітектури й дизайну, колишній головний архітектор Києва Валентин Єжов не може прокоментувати доцільність цього об’єкта. «Чесно кажучи, я не пам’ятаю, коли цей проект розглядався на міськраді. Русанівська набережна відбудовувалася ще років двадцять тому. Тоді було розроблено і затверджено комплексний проект забудови всього району з урахуванням необхідної інфраструктури. І сьогодні мені не зовсім зрозуміло, куди там ще можна втискувати багатоповерхівки», — сказав він
Начальник Київської міської служби Української державної інвестиційної експертизи «Київдержекспертиза» Анатолій Кармінський також відповів ухильно: «Висновки Містобудівної ради носять лише рекомендаційний характер для начальника Головного управління архітектури. Тільки він має право підпису та приймає остаточне рішення про будівництво того чи іншого об’єкта. При цьому він може брати до уваги думку міськради, а може і ні — це його право. Після обговорення проект було відкориговано відповідно до зазначених нами зауважень. Було складено проектно-кошторисну документацію й у належному порядку отримано дозвіл пожежних, санітарних, екологічних та інших служб. Що стосується відношення до об’єкта моєї служби, то питання розміщення споруд знаходиться поза компетенцією «Київдержекспертизи». Ми проводимо експертизу самого об’єкту і до будинку на Русанівській набережній, 10б претензій не маємо. Цей проект отримав усі необхідні позитивні висновки й узгодження. Так що у Держекспертів немає підстав давати йому негативну оцінку, — переконаний А. Кармінський.
Мабуть, жителі Русанівки думають інакше. Вони вирішили будь-яким чином добиватися правосуддя, причому негайно і перевіреним способом — за допомогою страйків. На місці майбутнього будівництва з’явилися пікетники, які заблокували рух транспорту, а згодом — і кілька наметів. Сьогодні в них мешкають представники «Коаліції учасників помаранчевої революції» (КУПР) — останні мешканці наметів на Хрещатику, які залишилися незгодними з тим, що революція закінчилася з інавгурацією Віктора Ющенка. За словами координатора наметового містечка на Русанівці Сергія Мельниченка, «свої місця намагаються зберегти чимало чиновників, які довгі роки були опорою старого режиму. Саме з ними КУПР вестиме боротьбу «до останнього солдата» — так само, як і з бізнес-проектами, що пробили собі дорогу в останні дні режиму». Саме таким є, на їхню думку, будівництво на Русанівській набережній, 10б. Лідер «Русанівської революції» наразі мешкає в наметі на бульварі Давидова. Він запевняє, що в їхній організації немає киян, — усі приїжджі з різних міст України. Головне завдання волонтерів — боротися за права людей. Щоправда, поки що на Русанівці справа до суду не дійшла: ще не отримали відповідь з прокуратури, необхідну для складання позову.
Як повідомив «Дню» житель мікрорайону Юрій Іваськів, жителі Русанівки провели громадські слухання з приводу будівництва. У них брав участь й автор існуючої забудови, народний архітектор В. Ладний. Як сказано в резолюції зборів громадськості, «вважаємо, що проект будівництва офісно-житлового комплексу з підземними гаражами на Русанівській набережній, 10б розроблено з грубим порушенням чинного законодавства України та діючих будівельних норм, спрямовано на руйнування життєвого середовища щільно населеного житлового кварталу, є злочинним і має бути скасований».
За словами Юрія Лукича, недавно стало відомо, що навпроти будинку №6 також планується аналогічне будівництво. І активісти вже сьогодні збирають підписи під новою резолюцією про протест. Що ж, надія на те, що у цій справі їх чекає успіх, є. Адже згідно з недавно затвердженими «Правилами забудови Києва», громадськість має право вето на той чи інший проект. Щоправда, в тих же «Правилах...» сказано: обговорення має проводитися до того, як розпочнеться будівництво.